Harddisklerin ömrü kaç yıldır?

Birben

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. 2007'den beri faal olarak kullandığım bir 5400 rpm WD marka hardiskim var. Ondan önce de bir çok harddiskim oldu ve şimdi de var. Ancak hiçbir harddisk kendi kendine elimde bozulmuş değil. Bunlar hiç bozulmuyor mu? Yani bana en az bozulan elektronik alet deseler ( yaptığı zorlu işe kıyasla ) hiç düşünmeden Harddisk derim. Aynı zamanda, Windows 7 işletim sistemimi 23 saniyede açıyor.

Son düzenleme:
Kullanıma bağlı bu bozulma isi. HD Tune Ile Error scan yaptırın ve sonuçları buraya atın. Içinde dönen bir disk olduğu için SSD ye göre daha az dayanıklı.

Harddiske ve sizin onu kullanışınıza bağlı. Benim şu anda kullandığım harddisk tam 9 yaşında. Bir kere bile hasar görmedi, hiç yere düşürdüğüm felan olmadı. Disk sağlığı 9 yıla rağmen hala %100 gözüküyor ve 1 tane bile bad sector yok, tahmini ömrü ise 2.5 yıl programa göre. SAMSUNG HD502HJ 500 GB kullanıyorum. O kadar yıl geçmesine rağmen, o kadar dosya yükleyip silmeme rağmen bile sağlığı %100 ve bad sector 0. Samsung yaptı mı gerçekten 10 numara 5 yıldız yapıyor.

İşlemcilere ciddi ayıp etmiş olursun.
Aynen, onlar da öyle. En çok lazım olan aletler en az bozulan şeyler. İyi ki de böyleymiş. Evimdeki daha az karmaşık olan ampul ha bire bir bozuluyor. 5 TL yerine yeni ampul alınabilir ama birkaç bin liralık i7 işlemciler alınamazdı :)

Son düzenleme:
Dostum bad sector çıkar oyunlarda drop yemeye falan başlarsın işte. Yani direkt fişi çekmezler.
Mesala benimki 6 ayda uğultu sorunu çıkarmaya başladı.

AliExpress'ten KESU 2TB alırsan 2 yılı gördü diye sevinebilirsin. 2009 üretimi laptopta Seagate 7200 RPM 500 GB sabit disk hala 70mbps test sonucu veriyor.

Hard disklerin içinde metal katmanlı bir disk bulunur, veri bu diskin üzerine yazılır ve silinir. Disk önce boş olan kısımları doldurur, katmanda yer kalmayınca önceden yazılan yerlerin üstüne yazmaya başlar. Bir yerden sonra bu yazma işi yüzeyde bozulmaya sebep olur ve diskin o bölgesinin yanıt verme süresi azalır. Bölge hiç yanıt vermemeye başladığında alan bad sector olmuştur ve kullanılamaz hale gelir. Etkisi; bir oyun oynarken, bir işlem yaparken, diskteki bad sector sayısına bağlı olarak, aktarılan verinin bulunduğu bölgede bad sector varsa veri aktarma/yazma hızı düşer çünkü disk bad sectorlü bölgeden veri ister, ancak bölge yanıt vermez. Zaman aşımına kadar beklenir. Bunun için bad sectorlü alanları yazılımsal olarak devre dışı bırakan programlar mevcut.

Bad sector oluşumunun diğer bir sebebi de dışarıdan alınan hasarlardır. Disk çalışır vaziyetteyken aldığı her darbe çoğu zaman bad sector oluşturur.

Dolayısıyla eğer az veri yazan ve diske hasar vermekten kaçınan biriyseniz, 5 yıl gibi bir süreyle tam performansta kullanabilirsiniz diye düşünüyorum, ondan sonra ne yaparsanız yapın diskin performansı yavaş yavaş düşecektir ve çok çok şanslı değilseniz kullanıma bağlı olarak 5 - 15 yıl içinde tamamen çalışmaz hale gelecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı