Harf Tasarımı İçin Obje

grafikibrahim24

Decapat
Üniversite öğrencisiyim ve final ödevi için yapacağım çalışma hakkında hala düşünüyorum. Bana yardımıcı olur musunuz bir türlü bulamadım. Konuyu hemen anlatayım.

Tek bir obje seçilecek, vektörel çizimi yapılacak. Bu çizim farklı şekillerde kullanılarak alfabedeki 29 harf oluşturulacak.
* Şekil istenilen yerlerinden kesilebilir, döndürülebilir fakat eğip bükme yapılamaz, et kalınlığı dengesi sağlanmalıdır.

Ben bir çok obje denedim fakat olmuyor. En çok da S, O harfi gibi ovallik isteyen harflerde et kalınlığının bozulmasından dolayı sıkıntı yaşıyorum. Bana obje önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elle yazar gibi düşünürsek harfler çizgi şeklinde oluşuyor. Dolayısıyla salatalık, patates, havuç gibi uzunlamasına formlara sahip sebzeleri deneyebilirsiniz. Balık bile olabilir. Hatta balık yüzerken yamulan bir forma sahip olduğu tercih edilebilir. Eğip bükme yapılamaz kuralı biraz saçma geldi bana.

"O" harfini yuvarlak yapmak yerine kare şeklinde de yapabilirsiniz. "0" rakamı ile karışmaması için "O" harfinini tasarladıktan sonra "0" rakamını daha dar yapabilir ve gerekirse içine "/" bu şekilde çizgi çekebilirsiniz. (rakam tasarlıyacakmısınız bilmiyorum bence olmalı)

Et kalınlığının bozulması böyle bir proje için ilk düşünülecek sorun değil bence. İlk önce genel olarak 29 harfin hepsini çok dikkat etmeden yaptıktan sonra tüm harfler hakkında bir fikir oluşturup (genele ve et kalınlığına bakıp) daha sonra ince çalışmanız mantıklı olacaktır. Eskiz çizmelisiniz hatta harfleri yapmadan önce.

Elle yazar gibi düşünürsek harfler çizgi şeklinde oluşuyor. Dolayısıyla salatalık, patates, havuç gibi uzunlamasına formlara sahip sebzeleri deneyebilirsiniz. Balık bile olabilir. Hatta balık yüzerken yamulan bir forma sahip olduğu tercih edilebilir. Eğip bükme yapılamaz kuralı biraz saçma geldi bana.

"O" harfini yuvarlak yapmak yerine kare şeklinde de yapabilirsiniz. "0" rakamı ile karışmaması için "O" harfinini tasarladıktan sonra "0" rakamını daha dar yapabilir ve gerekirse içine "/" bu şekilde çizgi çekebilirsiniz. (rakam tasarlıyacakmısınız bilmiyorum bence olmalı)

Et kalınlığının bozulması böyle bir proje için ilk düşünülecek sorun değil bence. İlk önce genel olarak 29 harfin hepsini çok dikkat etmeden yaptıktan sonra tüm harfler hakkında bir fikir oluşturup (genele ve et kalınlığına bakıp) daha sonra ince çalışmanız mantıklı olacaktır. Eskiz çizmelisiniz hatta harfleri yapmadan önce.

Çok teşekkürler.
1542127561403.png

Buna benzer bir balık ile bir şeyler yapmayı deneyeceğim. Tamamlarsam resmini atarım.
Ayrıca yapısını bozmamak konusunda saçma demişsiniz de, bence ödevlerimin %90'dan fazlası saçma ama diplomayı almak için yapıyoruz :D

Kolay gelsin. :)

Bence bu ödevdeki kilit nokta "Şekil istenilen yerlerinden kesilebilir, döndürülebilir" kısmı. Olumsuz kısma odaklanıp olumlu kısmı göz ardı etmeyin. Ekteki gibi bir örnek buldum, aklınıza başka nesneler gelmesini sağlayabilir. Keserek kullanma seçeneği olduğundan bol parçalı ve mümkünse boyuna bir nesne seçmenizi tavsiye ederim. Örneğin; çok parçalı diye oyuncak araba seçmek değil de aksiyon figürü seçmek gibi.
1542639024057.png

Kolay gelsin. :)

Bence bu ödevdeki kilit nokta "Şekil istenilen yerlerinden kesilebilir, döndürülebilir" kısmı. Olumsuz kısma odaklanıp olumlu kısmı göz ardı etmeyin. Ekteki gibi bir örnek buldum, aklınıza başka nesneler gelmesini sağlayabilir. Keserek kullanma seçeneği olduğundan bol parçalı ve mümkünse boyuna bir nesne seçmenizi tavsiye ederim. Örneğin; çok parçalı diye oyuncak araba seçmek değil de aksiyon figürü seçmek gibi.Eki Görüntüle 344961

çok teşekkür ederim fakat hoca et kalınlığının bozulmamasını istiyor. Nesneyi sadece kesip biçebilirsiniz ama eğik bükemez, boyutunu bozamazsınız diyor. Yani kolları bir yerde küçük bir yerde büyük kullanamayız.

NOT: hocanın ne mal olduğunu fark ettikten sonra, geçiştirmelik kötü bir ödev yaptım ve 95 puan aldım. Üniversite hocasıdır diye saygı duyuyordum ama anlaşılan maaş almaktan başka bir şey bildiği yok :) Tekrar teşekkürler

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı