Harici disk her an bozulabilir mi?

Makaleler
45
Harici disk, SSD ve USB durduk yere bozulabiliyor. Bunun farkındayım. Ama küçük bir elektrik dalgalanması yüzünden perte çıkıyor.

Dekstop HDD baktım bugün MediaMarkt'tan. 10 TB vardı. Ömrü ne kadar dediğim zaman 10 yıl rahat gider diyor.

Ufak bir elektrik dalgalanması durumunda hemen bozulabilir mi? Yoksa ona göre mi üretiliyor? Masaüstü haricî disklerin sürekli çalışma gereksinimi yok fakat ve ne kadar da olsa dahi yanlış bir şeyde gidebiliyor diye biliyorum.

Bir de NAS HDD disklerine baktım. 7/24 çalışma konusunda üretiliyor. Zaten @Recep Baltaş'ın nas depolama olarak çektiği videolarda WD nas HDD kullanıyor.

Örnek olarak: https://www.hepsiburada.com/seagate...-550tb-y-rv-nas-st18000nt001-pm-HBC00004N4CRC

Şu anda sırf meraktan soruyorum. İşime yaramaz ama bilgilenmek istiyorum, yanlış anlamayın.

MediaMarkt'taki adam 10 yıl dediğini yukarıda yazdım. Dediğim gibi bunlar ani elektrik dalgalanma da gidecek gibi bir hissim var.

NAS HDD ise 7/24 çalışmak üzere tasarlanmış. Bu da bozulur galiba. Bulut depolamayı es geçiyorum. Yüksek kapasiteli düğün fotoğrafları olsun. Bunu harici diske atıyorlar falan. Uzun zaman götürür ama ne kadar zaman?

Ben 3 USB ile yedekleme yapıyorum ve bana yeteceğini biliyorum. Ama yüksek bir şey olduğu zaman araya ne girecek?

Attığım linkteki 10 TB disk ne zaman bozulacak belli değil. Birden fazla yedek almak iyi olmaz mı?

Kafama NAS yatıyor ama bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Harici disk, SSD ve USB durduk yere bozulabiliyor. Bunun farkındayım. Ama küçük bir elektrik dalgalanması yüzünden perte çıkıyor.

Dekstop HDD baktım bugün MediaMarkt'tan. 10 TB vardı. Ömrü ne kadar dediğim zaman 10 yıl rahat gider diyor.

Ufak bir elektrik dalgalanması durumunda hemen bozulabilir mi? Yoksa ona göre mi üretiliyor? Masaüstü haricî disklerin sürekli çalışma gereksinimi yok fakat ve ne kadar da olsa dahi yanlış bir şeyde gidebiliyor diye biliyorum.

Bir de nas HDD disklerine baktım. 7/24 çalışma konusunda üretiliyor. Zaten @Recep Baltaş'ın nas depolama olarak çektiği videolarda WD nas HDD kullanıyor.

Örnek olarak: https://www.hepsiburada.com/seagate...-550tb-y-rv-nas-st18000nt001-pm-HBC00004N4CRC

Şu anda sırf meraktan soruyorum. İşime yaramaz ama bilgilenmek istiyorum, yanlış anlamayın.

MediaMarkt'taki adam 10 yıl dediğini yukarıda yazdım. Dediğim gibi bunlar ani elektrik dalgalanma da gidecek gibi bir hissim var.

Nas HDD ise 7/24 çalışmak üzere tasarlanmış. Bu da bozulur galiba. Bulut depolamayı es geçiyorum. Yüksek kapasiteli düğün fotoğrafları olsun. Bunu harici diske atıyorlar falan. Uzun zaman götürür ama ne kadar zaman?

Ben 3 USB ile yedekleme yapıyorum ve bana yeteceğini biliyorum. Ama yüksek bir şey olduğu zaman araya ne girecek?

Attığım linkteki 10 TB disk ne zaman bozulacak belli değil. Birden fazla yedek almak iyi olmaz mı?

Kafama nas yatıyor ama bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Dostum veri olarak ne depolayacaksın bilmiyorum ama 15 yıllık hard diskim var hala sağlam ve çokça veri yazılıp silindi üstüne kaç defa format atıldı bilmiyorum ayda bir format atıyorduk virüs yüzüne yüzlerce GB oyun yüklüyorduk tekrar sonrasında. Acayip uyduruk bir şey seçmediğin sürece kolay kolay bozulmayacağını düşünüyorum ama elektronik alet ne zaman bozulacağını da garanti veremeyiz sana diskler zaten mekanik kart yanması gibi bir durum olursa kartı değiştirirsin veya değiştirtirsin verilerin çok önemli ise önlem almak istiyorsan böyle bir önlem alınabilir.

@Qony nas hem depolama hem de veri alışverişi için kullanılan bir şey. Bunun farkındayım. Kurulumu neyse. Birden fazla disk girişi oluyor ya, biri bozulduğu zaman anlaşılıyor mu?

Nasıl yani birden fazla disk girişi?
Diskleri takacağımız şeyleri söylemek istedim. Fotoğraf bırakacağım ekte. HDD portu var takılmak için. Sistem üzerinden falan belli oluyor mudur?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231118-002415.jpg
    Screenshot_20231118-002415.jpg
    324,8 KB · Görüntüleme: 21
Ben hala 15-20 yıllık ide diskleri bile kullanıyorum.
Darbe almadıktan sonra gitmez. Özellikle çalışır vaziyette iken sarsılmamaları lazım.

Yaklaşık iki yıldır yukarıdaki donanımı kullanıyorum.
Hayatımda en çok işime yarayan alet diyebilirim.
Hem 2,5 hem de 3,5 inç HDD ve SSD ler sanki bir USB bllek gibi kılaylıkla takılıp çıkarılabiliyor. Eski laptop HDD lerini ve 2 adet 3,5 inç HDD mi takarak kullanıyorum.
Herkese tavsiye ederim.
SD kart girişi de var.

Dosya Ekleri

• 5000.JPG
    5000.JPG
    96,3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Geri
Yukarı