Harici ekran kartı olmayan laptopa RAM eklemek performans arttırır mı?

mert123xd

Decapat
Merhaba. Benim 4 GB RAM Celeron N3450 işlemci ve Intel HD Graphics 500 dahili GPU'ya sahip bir dizüstü bilgisayarım var. Bu bilgisayara 4 GB daha RAM eklemek performansta artışa yol açar mı? Ve RAM arttıkça dahili video belleğini arttırır mı? Yardım eden arkadaşlar olursa şimdiden teşekkürler.

Merhaba. Benim 4 GB RAM Celeron N3450 işlemci ve Intel HD Graphics 500 dahili GPU'ya sahip bir dizüstü bilgisayarım var. Bu bilgisayara 4 GB daha RAM eklemek performansta artışa yol açar mı? Ve RAM arttıkça dahili video belleğini arttırır mı? Yardım eden arkadaşlar olursa şimdiden teşekkürler.
Tabii ki performansa etki edecektir. Ancak bilgisayarın çok eski ise RAM eklemesi yapman mümkün olmayabilir. Bilgisayarın modeli nedir?

Kral, neden performans arttırmaya çalışıyorsun?

Etiketten modeli bulabilirsin. Bir gönder bakalım nedir ne değildir.

Vestel v Note 1341 hocam. Daha önceden sisteme bakmak için program indirmiştim fakat anakartın modelini öğrenememiştim. İnternette bir yerde de maksimum 8 GB RAM destekliyor yazıyordu ama emin değilim.
Kral, neden performans arttırmaya çalışıyorsun?
Windows biraz yavaş. Oyunlarda 20 30 fps üstünü göremiyorum canımı çok sıkıyor.

Vestel v Note 1341 hocam. Daha önceden sisteme bakmak için program indirmiştim fakat anakartın modelini öğrenememiştim. İnternette bir yerde de maksimum 8 GB RAM destekliyor yazıyordu ama emin değilim.

Windows biraz yavaş. Oyunlarda 20 30 fps üstünü göremiyorum canımı çok sıkıyor.
Kesin bir bilgi yok. Bilgisayarın alt panelinde RAM'lere erişmek için bir kapak mevcut mu? Bir fotoğraf at bakalım. Boşuna para harcamanı istemem.

Edit: İnternette içinin göründüğü bir video buldum. Gördüğüm kadarıyla onboard bellek kullanılmış ve ekstra bir RAM slotu da yok. Videoyu aşağıya bırakıyorum. Fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows biraz yavaş. Oyunlarda 20 30 FPS üstünü göremiyorum canımı çok sıkıyor.

Hangi oyunlar onlar? AIDA64 indir sonrada Internet'ten biraz araştırma yaparak öğrenebilirsin. Kral GPU'ya 20GB hafızada versen eğer saniyede 1000 MB işleyebiliyorsa o kadarını kullanır yani ekran kartını kullanan oyunlarda bir fark olmaz.

Kesin bir bilgi yok. Bilgisayarın alt panelinde RAM'lere erişmek için bir kapak mevcut mu? Bir fotoğraf at bakalım. Boşuna para harcamanı istemem.

Hayır hocam kapak yok. Alt panel tornavida ile açılıyor. Bilgisayarı da açmak için küçük bir tornavida lazım. Ben de açıp bir şeyi bozarım falan hiç bulaşmak istemiyorum.
Hangi oyunlar onlar? AIDA64 indir sonrada ınternet'ten biraz araştırma yaparak öğrenebilirsin. Kral GPU'ya 20GB hafızada versen eğer saniyede 1000 MB işleyebiliyorsa o kadarını kullanır yani ekran kartını kullanan oyunlarda bir fark olmaz.

LoL ve MTA oynuyorum onlarda da 30 35 zorlandığı anlarda da 15E kadar düşüyor. AIDA64 indirdim. Fakat anlayamadigim bir şekilde anakart modeli RAM bilgisi vs. hiçbir bilgiye erisemiyorum. Sadece RAM'lerin 4 GB olduğunu görebiliyorum.

Hayır hocam kapak yok. Alt panel tornavida ile açılıyor. Bilgisayarı da açmak için küçük bir tornavida lazım. Ben de açıp bir şeyi bozarım falan hiç bulaşmak istemiyorum.

LoL ve MTA oynuyorum onlarda da 30 35 zorlandığı anlarda da 15E kadar düşüyor. AIDA64 indirdim. Fakat anlayamadigim bir şekilde anakart modeli RAM bilgisi vs. hiçbir bilgiye erisemiyorum. Sadece RAM'lerin 4 GB olduğunu görebiliyorum.

AIDA64 çok karmaşık bir program ama İnternet'ten yardım alarak bilgisayarınla ilgili istediğin bilgiye ulaşabilirsin. Ben bilgisayarımın desteklediği en son RAM miktarını ve frekansını bu programı kullanarak öğrendim.

Yeni konular

Geri
Yukarı