Harici hard disk nasıl şifrelenir?

ibo90p

Kilopat
Merhaba. Harici hard diskimi şifrelemek istiyorum. Birkaç sorum olacak.

• BitLocker ile şifrelediğimiz zaman diğer cihazlarla uyumlu oluyor mu? Windows bilgisayar haricinde Mac, Android ve akıllı olmayan televizyonda kullanmam gerekebiliyor. Diğer cihazlarda sorun yaşar mıyım, veya mesela Windows 7 veya XP?
  • Harici hard diskin bir bölümünü şifreleyebiliyor muyuz? 1 TB'lık harici diskin 300 GB'lık bana ait bölümünü şifrelemeyi düşünüyorum. Mümkün müdür?
  • Harici hard diski bölümlemenin bir zararı olur mu? Sanırsam WD disklerini bölümlemeyi önermiyor.
  • Şifrelemek diskin okuma yazma hızını etkiliyor mu?
  • Hangi yazılım ile şifrelemeyi önerirsiniz? BitLocker mı? Mesela sanırsam Mac'te de şifreleme var ama diski formatlamak gerektiriyor ve uyumlu olmuyor sanırsam.

Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Harici hard diskimi şifrelemek istiyorum. Birkaç sorum olacak.

• BitLocker ile şifrelediğimiz zaman diğer cihazlarla uyumlu oluyor mu? Windows bilgisayar haricinde Mac, Android ve akıllı olmayan televizyonda kullanmam gerekebiliyor. Diğer cihazlarda sorun yaşar mıyım, veya mesela Windows 7 veya XP?
  • Harici hard diskin bir bölümünü şifreleyebiliyor muyuz? 1 TB'lık harici diskin 300 GB'lık bana ait bölümünü şifrelemeyi düşünüyorum. Mümkün müdür?
  • Harici hard diski bölümlemenin bir zararı olur mu? Sanırsam WD disklerini bölümlemeyi önermiyor.
  • Şifrelemek diskin okuma yazma hızını etkiliyor mu?
  • Hangi yazılım ile şifrelemeyi önerirsiniz? BitLocker mı? Mesela sanırsam Mac'te de şifreleme var ama diski formatlamak gerektiriyor ve uyumlu olmuyor sanırsam.

Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Benim tavsiyem BitLocker yonunde olacaktir. Harici diski bicimlendirirsin örneğin: D ve E diski olarak ikiye ayirirsin D kismina onemli olmayan verilerini e diskinde ise onemli verilerini bulundurursun ardindan e diskini BitLocker ile şifrelersin.

dosyalarını kriptolayıp atabilirsin eğer çok önemli ise

@ibo90p Bitlocker ile şifrelediğinde Windows'un diğer sürümlerinde sorunsuz çalışıyor ondan yana sıkıntı yok. Yani 10'da şifreleme yaptıysan 11,8,7,Xp,Vista hepsinde şifreyi soruyor, sorunsuz kullanabiliyorsun. Aktif olarak bende bitlocker kullanıyorum. Android cihazımda şifreli usb'yi kullanamıyorum. Huawei marka bir cihaz kullanıyorum. Kendi içindeki dosya yöneticisi şifreli usb belleği görmüyor. Store'dan farklı farklı dosya yöneticisi denedim onlarda usb belleği görüyor ama içindeki dosyaları göstermiyor, boş gözüküyor. Yani şifreleme platform desteklemese bile veriyi korumaya devam ediyor. MacOs'ta denemedim ama benzer durumlar orada da yaşanıyordur.

Ek olarak şifreleme okuma/yazma hızını etkilemiyor. Şifreyi girdikten sonra tekrar kilitleyene kadar normal şekilde kullanabiliyorsun. Harddiski bölümlere ayırman hiç bir soruna yol açmaz. Onun için istediğin gibi bölümleyip istediğin partı şifreleyebilirsin.

Eğer şifreleme sisteminin, bütün işletim sistemlerinde çalışmasını istiyorsan Bitlocker bu alanda işe yaramayacaktır. Çünkü sadece Windows işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor. Bütün işletim sistemlerinde çalışacakta bir şifreleme sistemi olsa bile en kötü Apple işletim sistemlerinde güvenlik açısından çalışmayacaktır.

Yani bütün işletim sistemlerinde çalışacak şifreleme yöntemi en basitinden, dosyayı Winrar'da yada Zip'te arşivleyip, arşivi şifrelemek olacaktır. Sıkıştırma yapmadan depola seçeneği ile arşivler isen dosyalar kendi boyutunda yüklenip en hızlı şekilde depolanacaktır. Böylelikle hem verilerini şiflemiş olursun hem de diğer işletim sistemlerinden erişim sağlarsın.

Ha yok illa sürücüyü şifrelemem lazım ve her platformda kullanırım diyorsan da kendinden şifreli belleklere yönelmen lazım.

Eğer şifreleme sisteminin, bütün işletim sistemlerinde çalışmasını istiyorsan Bitlocker bu alanda işe yaramayacaktır. Çünkü sadece Windows işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor. Bütün işletim sistemlerinde çalışacakta bir şifreleme sistemi olsa bile en kötü Apple işletim sistemlerinde güvenlik açısından çalışmayacaktır.
Günlük kullandığım bilgisayarım Macbook Air, o zaman bitlocker kullanmak çok da mantıklı değil bana.

Hardiski de kendinden şifreli bellek almadım yani elimdeki halihazırda olan diski kullanacağım. Mevcut durum için öneriniz nedir? Winrar ile şifrelemem mi?

Geri
Yukarı