Harici hard disk nasıl şifrelenir?

Günlük kullandığım bilgisayarım Macbook Air, o zaman bitlocker kullanmak çok da mantıklı değil bana.

Hardiski de kendinden şifreli bellek almadım yani elimdeki halihazırda olan diski kullanacağım. Mevcut durum için öneriniz nedir? Winrar ile şifrelemem mi?
Benim tavsiyem Winrar üzerine. Biraz can sıkıcı oluyor, sürekli dosyaları arşivin içine atıyorum, kullanacağım zaman tekrar arşivden çıkarıyorum. Bir tık uğraştırıcı oluyor ama bütün işletim sistemlerinde en azından Rar tabanlı bir uygulama yükleyerek sorunsuz kullanabiliyorum. Şifrelerken dosya ismini şifrele diyerek şifreliyorum, direk içini açmadan şifre soruyor. Arada bir sık kullanmadığım dosyaları sıkıştırarak arşivliyorum kapasiteden tasarruf ediyorum. Sürekli kullandığım dosyaları da depola diyerek arşivliyorum çıkarırken veya dosya eklerken uzun sürmesin diye gayet güzel işimi görüyor.

Benim tavsiyem Winrar üzerine. Biraz can sıkıcı oluyor, sürekli dosyaları arşivin içine atıyorum, kullanacağım zaman tekrar arşivden çıkarıyorum. Bir tık uğraştırıcı oluyor ama bütün işletim sistemlerinde en azından Rar tabanlı bir uygulama yükleyerek sorunsuz kullanabiliyorum. Şifrelerken dosya ismini şifrele diyerek şifreliyorum, direk içini açmadan şifre soruyor. Arada bir sık kullanmadığım dosyaları sıkıştırarak arşivliyorum kapasiteden tasarruf ediyorum. Sürekli kullandığım dosyaları da depola diyerek arşivliyorum çıkarırken veya dosya eklerken uzun sürmesin diye gayet güzel işimi görüyor.
Vera crypt, true crypt gibi yazılımları hiç kullandınız mı hocam?

Bu programa bir ara baktım. Şifreleme güvenliği belki çok iyi ama bana göre aşırı uğraştırıcı.
Bir ara bitlocker ile belleği şifreleyemedim. Windows'ta Home sürümü kullanıyordum. Bitlocker özelliği kapalıydı. Bu yüzden böyle alternatiflere bakıyordum.

Programı şöyle anlatayım. Sen 1 TB hdd'nin 300'ünü şifrelemek istiyordun ya. Program senden şifrelemek için bir alan istiyor. Bu alanı taşınabilir hdd'yi seçip 300 GB olarak ayarladın diyelim. Sonra senden bu ayırdığın 300 GB'ta harf atamanı, isim vermeni ve şifre koymanı falan istiyor. Bunları yaptıktan sonra taşınabilir HDD'nin içine 300 GB'lık bir dosya geliyor. Artık ismini ne koyduysan ismi falan orda yazıyor. Buraya kadar her şey tamam.

Bundan sonra içine dosya yüklemek istiyorsun. Programı açıp bu ayırdığın 300GB dosyayı bulup aktif ediyorsun. Aktif ederken senden oluşturduğun şifreyi istiyor. Şifreyi girince Bilgisayarım'ı açıp orada atadığın harfle partition olarak gözüküyor. Dosyalarını bu alana yükledikten sonra tekrar programı açıp bu 300'lük alanı tekrar kapatıyorsun. Bilgisayarım sekmesindeki partition kayboluyor. Özetle bu kadar. Yani her dosya yüklemek istediğinde programı açıp alanı aktif edip kullanacaksın, işin bitince tekrar programı açıp alanı kapatacaksın.
Şöyle bir durum var. Ayırdığın 300 GB'tı direk HDD üzerinden kullanmaya başlıyor. Yani 50 GB bile dosya yüklesen yine 300 kullanıyor gözükecek. Oluşturduğun alanı direk kapasiteye ekliyor. Bunun önüne geçmek için azar azar kullandığın kadar alan oluşturman lazım.

Şahsi fikrim hantallıktan başka bir şey değil. Belki şifreleme algoritması çok çok iyidir. Ama bununla uğraşacağıma dosyayı Winrar'la şifrelerim üstüne açamasınlar diye uzantısını değiştirir dll,mp4,dat falan yaparım tıklasan bile hata verir, bozuk gibi gösterir. Oda kesmedi bir de üstüne arşivi gizlerim.

Anlattığımı anlamadıysan bir tane video buldum göz atabilirsin kafanda soru işareti kalmasın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En çok önerilen ve aynı zamanda da ücretsiz olan yazılım Veracyrpt. Kullanımı ise bir tık karışık. Harici diskin içerine rastgele şifreli bir dosya oluştururak ayarlanıyor. Harici diski takınca Veracrypt'e girip daha öncesinde diskin içerisinde oluşturduğumuz dosyayı seçip şifresini girmemiz gerekiyor. Uygulamanın güzel yanı Mac'te ve Windows'ta kullanılabiliyor. Windows için portable sürümü de kurulum gerekmiyor yani, Mac için kurulum gerekiyor, Android için versiyonunu göremedim.

Elininde toplam 10 gb şifrelenecek dosya olsa bile 10 gb lık bir dosya oluşturmanızı pek önermem. 15 gb lık oluşturun ki, daha sonra eklemek istediğiniz dosyalar olursa rahatça ekleyin.

Çalışma mantığından bahsedeyim. Öncelikle hem daha önce dediğim gibi diskin içerisine bir dosya oluşturup onu daha sonra monte ederek kullanabiliyorsunuz ki önerim budur. Bir de tüm diski şifreleyebiliyorsunuz. Ama bu durumda harici diski bilgisayarınıza taktığınız anda karşınıza Windows'ta (kontrol et) da MacOS'ta da bu diski kullanabilmek için diski biçimlendir uyarısı geliyor. Bilgisayardan anlamayan birine diskinizi verirseniz :) geçmiş olsun demek bu. O yüzden diskin içerisine dosya oluşturup onu şifreleyip kullanmak istediğiniz zaman ek bir disk olarak mount etmesi daha uygun bir seçenek gibi duruyor. Bu sefer de gördüğü büyük dosyayı silebilir bilgisayardan anlamayan kişi :) halbuki bitlocker kullanılarak yapılan şifrelemede böyle kazalar yaşamazsınız. (check)

Şimdi diyelim 1 tb diskinizin içerisine 70 gb'lık dosya atacaksınız hani biraz da fazladan olsun diye 100 gb yaptınız diskin içerisine Veracrypt'in oluşturacağı dosyayı. Bir kere gereksiz yere 30 gb'ınızı kaybettiniz. Bu 1. eksisi. 2. eksisi ise ilerde bu 100 gb'lık alanı genişletmek isterseniz eğer mutlaka ve mutlaka NTFS dosya formatını seçmeniz gerekiyor. (NTFS formatını şunun için seçiyoruz: oluşan 100 gb'lık dosyayı bilgisayara monte etmek istediğimiz zaman daha önce de dediğim gibi yeni bir harici disk gibi takıyor bilgisayar ve aynı zamanda yeni bir harf atıyor D,E gibi. Seçtiğimiz NTFS bilgisayara takılan bu sanal diskin formatı oluyor) NTFS seçmenin avantajı FAT32'ye göre 4 gb'dan büyük dosyaları atabiliyoruz. Ama exFAT'a göre dezavantajı ise Mac bilgisayarlarda kullanmak istediğiniz zaman 3. parti uygulamalar kullanmanız gerekiyor. NTFS'nin Windows'un kendi lisanslı ürünü -veya buna benzer bir kelime, hakları kendine ait gibi- olduğu için vs galiba, Linux cihazlarla uyumluluğunu tam bilmiyorum. Ama Mac kullanan birisi olarak bu diske yazamıyorsunuz maalesef 3. parti yazılım olmadan. exFAT olarak biçimlendirirseniz de genişletmek istediğiniz zaman genişletmenize izin vermiyor. Burada biçimlendirmekten kastım tüm diski biçimlendirmesi değil oluşturuduğumuz 100 gb'lık dosyayı biçimlendirmesi.

Birkaç senaryo daha deneyip genişletmeyi düşünüyorum yazıyı.

Bu programa bir ara baktım. Şifreleme güvenliği belki çok iyi ama bana göre aşırı uğraştırıcı.
Bir ara bitlocker ile belleği şifreleyemedim. Windows'ta Home sürümü kullanıyordum. Bitlocker özelliği kapalıydı. Bu yüzden böyle alternatiflere bakıyordum.

Programı şöyle anlatayım. Sen 1 TB hdd'nin 300'ünü şifrelemek istiyordun ya. Program senden şifrelemek için bir alan istiyor. Bu alanı taşınabilir hdd'yi seçip 300 GB olarak ayarladın diyelim. Sonra senden bu ayırdığın 300 GB'ta harf atamanı, isim vermeni ve şifre koymanı falan istiyor. Bunları yaptıktan sonra taşınabilir HDD'nin içine 300 GB'lık bir dosya geliyor. Artık ismini ne koyduysan ismi falan orda yazıyor. Buraya kadar her şey tamam.

Bundan sonra içine dosya yüklemek istiyorsun. Programı açıp bu ayırdığın 300GB dosyayı bulup aktif ediyorsun. Aktif ederken senden oluşturduğun şifreyi istiyor. Şifreyi girince Bilgisayarım'ı açıp orada atadığın harfle partition olarak gözüküyor. Dosyalarını bu alana yükledikten sonra tekrar programı açıp bu 300'lük alanı tekrar kapatıyorsun. Bilgisayarım sekmesindeki partition kayboluyor. Özetle bu kadar. Yani her dosya yüklemek istediğinde programı açıp alanı aktif edip kullanacaksın, işin bitince tekrar programı açıp alanı kapatacaksın.
Şöyle bir durum var. Ayırdığın 300 GB'tı direk HDD üzerinden kullanmaya başlıyor. Yani 50 GB bile dosya yüklesen yine 300 kullanıyor gözükecek. Oluşturduğun alanı direk kapasiteye ekliyor. Bunun önüne geçmek için azar azar kullandığın kadar alan oluşturman lazım.

Şahsi fikrim hantallıktan başka bir şey değil. Belki şifreleme algoritması çok çok iyidir. Ama bununla uğraşacağıma dosyayı Winrar'la şifrelerim üstüne açamasınlar diye uzantısını değiştirir dll,mp4,dat falan yaparım tıklasan bile hata verir, bozuk gibi gösterir. Oda kesmedi bir de üstüne arşivi gizlerim.

Anlattığımı anlamadıysan bir tane video buldum göz atabilirsin kafanda soru işareti kalmasın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok teşekkür ederim hocam yazınız için. Kullanım senaryom genel olarak şöyle. Benim fotoğraflarımın, videolarımın bazı belgelerimin bulunduğu yaklaşık 70 80 gb kadar arşivim var. Ve örneğin telefonda yeni fotoğraf çektikçe belirli periyotlarla bu arşivin içine ekleme yapıyorum. Aslında Zip işi de aklıma yatmadı değil. Biraz o konuda da eksiğim var. En basitinden birçok sıkıştırma dosya formatı var hangisini tercih etmeliyim? Ne gibi avantaj dezavantajları vardır? Sıkıştırma yapmama gerek var mı, yapsam nolur yapmasam nolur? Sıkıştırma işlemi genel anlamda dosyalarıma hasar verir mi? Bir de şunun gibi bir senaryoda kullanabilir miyim fotoğraflarımı kontrol ederken mesela normalde winrar fotoğrafların küçük halini göstermiyor ve sağ sol yön tuşlarıyla diğer fotoğraflar arasında gezinemiyoruz diye biliyorum fotoğraf görüntüleyicisinde açınca. Normal klasördeymiş gibi gösterebiliyor mu vs? Bu tarz şeyleri ben biraz araştırıp kurcalayayım. Veya en basitinden içindeki büyük bir videoyu diyelim -5gb olsun örneğin- açmaya çalışınca tüm videonun arşivden çıkarılmasını beklemek gerekiyor mu, beklenilmeyen arşivleme şekilleri var mı?

Final görüşüm: Veracrypt ve Cryptomator gayet güzel programlar. Cryptomator'ün Android uygulaması da var. Veracrypt'in yok ama EDS diye bir uygulama ile Veracrypt konteynırlarınızı kullanabiliyorsunuz. iOS için çok bir araştırma yapmadım. Veracrypt size bir dosya konteynırı oluşturup içine dosya ekleyip kitlemenizi sağlıyor. Cryptomator ise her dosyayı tek tek ismini içeriğini şifreleyip bir klasörün içerisine atıyor. Her ikisinin de avantajlı dezavantajlı olduğu durumlar var. Merak edenlerin sorularını cevaplayabilirim. Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı