Çözüldü Harici hard disk takınca fare imleci donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhaba arkadaşlar,

Windows 10 Pro kullanıyorum.

Toshiba Canvio ready 1 TB USB 3.2 marka/model HDD kullanıyorum. Bilgisayara takınca fare imleci kısa bir süre takılı kalıyor.

Ürün linki. 1 ay önce aldım, en fazla 100 GB veri yazmışımdır. İlk kullanımda da sorun yaşadım ama ara ara oluyordu. Ben de biçimlendirme, ardından "bad sector" testi ve virüs taraması yaptım hiç sorun çıkmadı. Dediğim gibi çok sık olmuyor. Yüzdelik kullanımda da sorun yok boştayken.

Aynı sorunu yaşayanlara baktım ama çoğunluğu eski diskler ve bad sector sorunları vardı. Benimki daha yeni.

Bilgisi olan varsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Diski USB 3.X, fareyi de USB 2.0'a bağlamanız çözüm olabilir. Disk ilk çalışma sırasında fazla akım çekiyorsa USB o süre içinde tepki veremiyordur.

Edit: Sorun çözüldüğünde nasıl çözdüğünüzü konuya not düşerseniz benzer sıkıntı yaşayanlar için yardımcı olacaktır.
Diski USB 3.X, fareyi de USB 2.0'a bağlamanız çözüm olabilir. Disk ilk çalışma sırasında fazla akım çekiyorsa USB o süre içinde tepki veremiyordur.

Edit: Sorun çözüldüğünde nasıl çözdüğünüzü konuya not düşerseniz benzer sıkıntı yaşayanlar için yardımcı olacaktır.

Çözüm
Dedikleriniz mantıklı hocam ama bilgisayarda iki tane USB portu var ve ikisi de USB 3.0.
Soruyu sorarken "notebook kullanıyorum, modeli şu" şeklinde konu açarsanız sorununuz daha hızlı çözümlenir. Bilgisayar deyince masaüstü PC geliyor ilk olarak akla. Notebook modelini belirtirseniz aynı sorunu başka yaşayan olmuş mu ve ne gibi çözüm üretilmiş diye bakılabilir.

Soruyu sorarken "notebook kullanıyorum, modeli şu" şeklinde konu açarsanız sorununuz daha hızlı çözümlenir. Bilgisayar deyince masaüstü PC geliyor ilk olarak akla. Notebook modelini belirtirseniz aynı sorunu başka yaşayan olmuş mu ve ne gibi çözüm üretilmiş diye bakılabilir.

Fare ve klavye aynı USB alıcıda, bunları çıkartıp touchpad ile denedim bir sorun yok gibiydi. Farklı bir bilgisayarda deneyince dönüş yaparım.

Fare ve klavye aynı USB alıcıda, bunları çıkartıp touchpad ile denedim bir sorun yok gibiydi. Farklı bir bilgisayarda deneyince dönüş yaparım.
Şunu deneyebilirsiniz. Harici güç bağlantısı olan bir USB HUB ve ona powerbank ile güç verip HDD'yi oradan bağlarsınız. Eğer notebookun portları yeterli gücü sağlayamıyorsa bu sorunu çözecektir. Farklı bilgisayarda, özellikle PC'de denemek teşhis koymak için daha iyi olur tabii.

Şunu deneyebilirsiniz. Harici güç bağlantısı olan bir USB HUB ve ona powerbank ile güç verip HDD'yi oradan bağlarsınız. Eğer notebookun portları yeterli gücü sağlayamıyorsa bu sorunu çözecektir. Farklı bilgisayarda, özellikle PC'de denemek teşhis koymak için daha iyi olur tabii.

Hocam bir de şunu denedim; harici diskten film oynatmaya başladım -yani sürekli okuma yapıyordu-, fare bu sefer sürekli donmaya başladı. Ama fare ve klavyenin alıcısını dönüştürücü yardımıyla tip-c portuna takınca sorun çözüldü. Film falan oynatırken donma olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı