Harici Harddisk mi, Dahili Harddisk mi?

ahmet3344

Centipat
Merhabalar. Kaç gündür araştırma yapıyorum, kafam çok karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim. Dizüstü bilgisayarım Monster Abra A5 V15.2.2 ve ben bunun hafızasını arttırmak istiyorum. Harici harddisk mi almalıyım, yoksa dahili mi? Birkaç yerde okuduğuma göre dahililer bilgisayarı yavaşlatabilir miş ve ısınma sorunu olabilirmiş, haricilerde ise içindekilerin silinme riski varmış. Aşırı hassas kullanılması gerekirmiş. 1TB'lik SSD'lere de bütçem yetmiyor açıkçası... Birçok dahili arasından bu aklıma yattı, zaten peynir ekmek gibi satılıyor şu sıra neye aha bu desem satıldı...

Bu da 7200RPM'lik değil ama 7200'lük sıfır ürün bulamadım bu şekilde. Ya dizüstü bilgisayardan sökülmüş ya da refurbished. Bu en azından sıfır ve garantili ürün 5400RPM olması çok etkilemez herhalde?

Kısacası bu mu, yoksa 1TB'lik bir harici harddisk mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar Ahmet bey.
Seçtiğiniz sabit disk tipi marka olarak iyi olsa da model olarak çok çok iyi bir model değil.
Dönme hızı dakikada 5400 dönüş. Eğer buna benzer olan Fire Cuda diskini bulabilirseniz hız açısından daha hızlı olur 8GB fleş bellek hızlandırıcısına sahip.
Yok eğer kullanacağınız dosyaları sadece zaman zaman (haftada 1 - 2 ve ya ayda 1 - 2 kez kullanacaksanız o saman en iyi tercih harici disk olacaktır.

Saygılar.

Merhabalar Ahmet bey.
Seçtiğiniz sabit disk tipi marka olarak iyi olsa da model olarak çok çok iyi bir model değil.
Dönme hızı dakikada 5400 dönüş. Eğer buna benzer olan Fire Cuda diskini bulabilirseniz hız açısından daha hızlı olur 8GB fleş bellek hızlandırıcısına sahip.
Yok eğer kullanacağınız dosyaları sadece zaman zaman (haftada 1 - 2 ve ya ayda 1 - 2 kez kullanacaksanız o saman en iyi tercih harici disk olacaktır.

Saygılar.
Cevap için çok teşekkür ederim. Oyunlarımı yükleyerek oynamak için kullanacağım. Özellikle şu sıra sıksık kullanacak gibi görünüyorum. Bu bulduğumda oyunlarda sıkıntı mı olur diyorsunuz? Sizin dediğinizin örnek bir linkini gönderebilirseniz çok sevinirim.

Fire Cuda diski oyunlar için kullanılan bir model.
Normal Seagate disklerine kıyasen daha hızlı çalışma özelliğine sahip.
Fiyatı SSD ile kıyasladığımızda 1TB SSD diskine nazaran çok daha ucuz.

Ürün hakkında bilgileri linke tıklayarak ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Saygılar.

Fire CUDA diski oyunlar için kullanılan bir model.
Normal Seagate disklerine kıyasen daha hızlı çalışma özelliğine sahip.
Fiyatı SSD ile kıyasladığımızda 1TB SSD diskine nazaran çok daha ucuz.

Ürün hakkında bilgileri linke tıklayarak ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Saygılar.

Öncelikle yardımınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Siz dedikten sonra biraz araştırdım da 2.5" olanların fiyat aralığı 600-700 falan sanırım bu benim bütçemi aşıyor. En fazla 400 liralık alabilirim maalesef. Barracuda olanı hiç kullanamaz mıyım acaba beni ne gibi zorluklar bekler onu takarsam?

Bilgisayarınızdan maksimum verim alamazsınız.
Fakat her kullanıcının kendine göre bir maksimumu var hele ki daha önce SSD kullanmışsa.
Anladım. SSD durmaya devam edecek bunu ekstra takacağım. Yine de performansı çok yüksek olmaz ama bir şekilde kullanılır anladığım kadarıyla. Zaten bütçem bu olduğuna göre fazla seçeneğim yok gibi görünüyor. Biraz da bu performans düşüklüğü düşüncesinden harici mi alsam acaba diye düşünüyordum. Çok sağ olun. İyi günler dilerim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı