Harici harddiskte silinen veriler nasıl geri getirilir?

Ahmet Şimşek

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler, MacBook kullanıcısıyım ve bilgisayarımda çok yer olmadığı için harici harddiske "Windows 10 Home" kurdum. Fakat disktteki diğer tüm dosyaları silinmiş durumda. Ben sadece bir kısmına kurmak isterken var olan dosyalarımı silerek belirlediğim boyutta kurmuş. Bunun geri dönüşü olabilir mi? Windows'dan geçtim dosyaları geri getirmem lazım. Tüm hayatım bu diskin içerisindeydi fotoğraflar, videolar, belgeler, iş dosyaları hepsi çöp oldu.
Bu linkteki gibi kurdum fakat diski kendim herhangi bir şekilde biçimlendirmedim. Direkt üzerine kurmaya çalıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok zor. Bu işle uğraşan şirketler var ama küçük boyutlu dosyalar kurtuluyor diye biliyorum. Birkaç jpeg, birkaç PDF falan kurtulur tahminen. Gidipte film, oyun vs. kurtulmasını bekleme reis.

Portable SSD mi sizdeki yoksa HDD'mi? Diski çıkarın sakın oynamayın okuma yazma yaparsanız daha çok kurtarılma imkanı azalır.

SSD ile kurtarılmıyor diyorlardı ama bir keresinde EaseUS Data Recovery Wizard ile taradığımda herşey çıkmıştı.

R-Studio, EaseUS Data Recovery Wizard, MiniTool Veri Kurtarma gibi programlarla kurtarabilirsiniz belki.

Çok ihtiyacınız varsa Instagram adresi bırakın önemliymiş sonuçta çabalarız kurtarmak için.

Veri kurtarma programları ile deneyebilirsin. Bir çok veri kurtarma programı var internette.

Yakın zamanda çalıştığım şirkette aynı durum oldu, tüm iş dosyaları, grafik şablonları vs. olan harici HDD'yi yanlışlıkla sıfırladılar. İstanbul'da perpa iş merkezinde bir disk veri kurtarmacı var oraya götürdüm, dosyaların hepsini kurtardı, nasıl yapıldığı hakkında bir bilgim yok ancak bu şekilde bir önerim olabilir. Eğer çok anladığın bir durum değilse veri kurtarma, bilinmeden sağlıklı bir şekilde yapılacağını düşünmüyorum.

Portable SSD mi sizdeki yoksa HDD'mi? Diski çıkarın sakın oynamayın okuma yazma yaparsanız daha çok kurtarılma imkanı azalır.

SSD ile kurtarılmıyor diyorlardı ama bir keresinde EaseUS Data Recovery Wizard ile taradığımda herşey çıkmıştı.

R-Studio, EaseUS Data Recovery Wizard, MiniTool Veri Kurtarma gibi programlarla kurtarabilirsiniz belki.

Çok ihtiyacınız varsa Instagram adresi bırakın önemliymiş sonuçta çabalarız kurtarmak için.
WD 1TB HDD - şöyle bir durumda var ben biraz araştırdım bu kurtarma işi genelde fat-nft gibi windows tabanlı formatlarda oluyormuş. Benim diskin formatı mac kullandığımdan ve iş dosyalarımı direk diske yazdığımdan "macos extended journaled". Şuan bir programla deniyorum ama çok yüksek boyutlar gitti için kurtaramayacak. Başka programlarıda araştırıyorum.
Yakın zamanda çalıştığım şirkette aynı durum oldu, tüm iş dosyaları, grafik şablonları vs. olan harici HDD'yi yanlışlıkla sıfırladılar. İstanbul'da perpa iş merkezinde bir disk veri kurtarmacı var oraya götürdüm, dosyaların hepsini kurtardı, nasıl yapıldığı hakkında bir bilgim yok ancak bu şekilde bir önerim olabilir. Eğer çok anladığın bir durum değilse veri kurtarma, bilinmeden sağlıklı bir şekilde yapılacağını düşünmüyorum.
ücreti ne kadardı acaba?

WD 1TB HDD - şöyle bir durumda var ben biraz araştırdım bu kurtarma işi genelde fat-nft gibi windows tabanlı formatlarda oluyormuş. Benim diskin formatı mac kullandığımdan ve iş dosyalarımı direk diske yazdığımdan "macos extended journaled". Şuan bir programla deniyorum ama çok yüksek boyutlar gitti için kurtaramayacak. Başka programlarıda araştırıyorum.

ücreti ne kadardı acaba?
Disk formatı seçeceğini sanmam ama diskin formatını değiştirip veri kurtarma yapılabilir. Şansınız daha yüksek HDD olduğundan.

WD 1TB HDD - şöyle bir durumda var ben biraz araştırdım bu kurtarma işi genelde fat-nft gibi Windows tabanlı formatlarda oluyormuş. Benim diskin formatı Mac kullandığımdan ve iş dosyalarımı direk diske yazdığımdan "macOS extended journaled". Şu an bir programla deniyorum ama çok yüksek boyutlar gitti için kurtaramayacak. Başka programları da araştırıyorum.

Ücreti ne kadardı acaba?

Direk muhasip şeylerle ilgili olmadığımdan dolayı detaylı olarak hakim değilim ücretine lâkin duyduğum kadarıyla 1000 TL'ye yakın bir ücret olması gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı