Harici HDD bozuldu

HDD Sentinel ve CrystalDiskInfo gibi programlarda görünüyor mu disk? Çalışmayı bırakmasının sebebi kullanılmamasından dolayı. Kontrol kartında sıkıntı olabilir.
Birde SATA portuna takmayı deneyini USB yerine. USB yerine takmışsınız gibi gözüküyor.
HDD sisteme takılıyken sistemi kapatıp yeniden başlatmayı deneyin kod 47 hatası için.

Son düzenleme:
HDD Sentinel ve CrystalDiskInfo gibi programlarda görünüyor mu disk? Çalışmayı bırakmasının sebebi kullanılmamasından dolayı. Kontrol kartında sıkıntı olabilir.
Birde SATA portuna takmayı deneyini USB yerine. USB yerine takmışsınız gibi gözüküyor.
Sata portuna takma ihtimalim yok maalesef çünkü laptop üzerinde deniyorum. Program üzerinde ise şu şekilde gözüküyor:
HDD sisteme takılıyken sistemi kapatıp yeniden başlatmayı deneyin kod 47 hatası için.
Yeniden başlattım ama bir hata ile karşılaşmadım. Disk takılıydı ve bilgisayarı açınca çalışmadı.

Dosya Ekleri

• HDSentinel_mWDNLG9hE3.png
    HDSentinel_mWDNLG9hE3.png
    29,7 KB · Görüntüleme: 26
Diskin burada görünmesi iyi bir haber sayılır. HD Tune 5.75 ile Error scan sekmesinden yüzey taraması yapmayı deneyiniz. Diski seçmek için üstteki diskin adına tıklayıp HDD'i seçmeniz lazım.

Eğer disk 0MB gözüküyorsa üstüne tıklayınca kapanıyorsa USB aygıtı olduğu içindir ya da disk bozuk olduğundandır.

HDD Sentinel kayıtlı sürüm ise yüzey testi yerinden diski seçerek yüzey testi yapmayı deneyiniz.

Diskin burada görünmesi iyi bir haber sayılır. HD Tune 5.75 ile Error scan sekmesinden yüzey taraması yapmayı deneyiniz. Diski seçmek için üstteki diskin adına tıklayıp HDD'i seçmeniz lazım.

Eğer disk 0MB gözüküyorsa üstüne tıklayınca kapanıyorsa USB aygıtı olduğu içindir ya da disk bozuk olduğundandır.

HDD Sentinel kayıtlı sürüm ise yüzey testi yerinden diski seçerek yüzey testi yapmayı deneyiniz.
Maalesef HD Tune uygulamasında disk gözükmüyor :/ Tamir ettirebilir miyim acaba?
Ve HDD sentinel programında da test kısmında maalesef HDD gözükmüyor

Mekanik diskleri tamir etmek zordur ya da imkansız gibi bir şey. Disk yüzeyi ve okuyucu kafada bir sorun yoksa sorun anakartından olabilir.
İmkanınız olursa diski başka bir bilgisayarda SATA portuna takarak test ediniz.

Mekanik diskleri tamir etmek zordur ya da imkansız gibi bir şey. Disk yüzeyi ve okuyucu kafada bir sorun yoksa sorun anakartından olabilir.
İmkanınız olursa diski başka bir bilgisayarda SATA portuna takarak test ediniz.
Anladım hocam. Peki bu SATA portuna takma olayı nedir? Yani ne olmasını bekliyoruz? Bir şekilde usb bağlantı kısmında bir problem olduğunu mu düşünüyorsunuz?

USB bağlantısında problem olabilir diye düşünüyorum düşük güç geliyorsa belki.

HDD Sentinelde görünüyor disk ama USB aygıtı olduğu için bilgi vermiyor. SATA portuna takınca bilgi verecek mi merak ediyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar son gelişmeleri size aktarmak istiyorum, hem konu bir yere bağlansın hem de başka arkadaşlar da faydalansın diye. Öncelikle bu yaşadığım sıkıntı hard disklerde genel olarak yaşanabilen bir sıkıntıymış. Daha çok kafa dediğimiz parçanın ya hard disk üzerinde kalmasıyla oluşuyor ki bunun çözümü basit: kafayı disk üzerinden çekip kurtarabiliyorsunuz. Ancak diğer bir sürü ihtimal içerisinden şu da olabiliyor: eğer kafa hard disk üzerinde benim bu diskte yaşadığım gibi bütün diski gezemiyorsa ya diski okurken bir yeri okuyamıyor ve takılıyordur ya da kafada sıkışma olabilir.

Şöyle ki bildiğim kadarıyla kafa diskin üzerindeyken diski el ile çevirmeye başladığınızda kafanın da disk üzerinde gezmeye başlaması gerekiyor. Bu konuda bahsi geçen diski ise çevirmeye başladığımda kafa bir süre disk ile aynı anda hareket ediyor ancak bir yerden sonra hareketi kesiyor ve elle biraz zorlayınca harekete devam ediyor. Bu işlemi manuel olarak yaptığımı varsayarsak buradan çıkardığım sonuç bir şekilde kafada sıkışma var. Yani hard disk istese de kafayı çeviremez çünkü kafanın mekanik aksanında bir yerde sıkışma oluyor.

Bu kanıya da youtube üzerinde yaptığım araştırmalarım sonucunda vardım. Daha iyi anlayabilmeniz için bir video linkini aşağıya bırakacağım.

Bu araştırmalar sonucunda daha önce hiç bir tecrübem olmamasına rağmen diski bir şekilde tamir edebileceğimi düşündüm. Teoride yapılması gereken şey disk kafasının diski okuyan cımbız şeklindeki mekanizmasının arasını biraz genişletmekti. Tabi problem bu olabilirdi veya bambaşka bir şey de olabilirdi bunu tam olarak bilemem. Ancak bunu denemek istedim. Sahip olduğum disk 1TB bir disk ve kutu içerisinde altı üstlü 2 tane disk mevcut. Yani 500+500 toplamda 1TB disklerin yerleştirimi şeklinde düşünün. Sistem böyle olunca diskleri okumak için alt alta konumlandırılmış 2 tane kafayı görebiliyorsunuz. Her kafa bir diski okumak için koyulmuştu tahmin edebileceğiniz üzere.

İlk deneyimim olmasından sebep zor da olsa bir şekilde kafayı ve magnet mekanizmasını sökmeyi başardım. Daha sonra kafalar arasını biraz güç uygulayarak genişletmeye çalıştım. Daha sonra söktüğümün tersi bir şekilde parçaları yerleştirdim. Bu kısım çok daha zor oldu. Bir yandan acemilik diğer yandan ise hassah parçalara zarar gelmesin diye çaba göstermek gerçekten çok zor oluyor. Ayrıca buna uygun bir ortamınız ve malzemeleriniz yoksa kesinlikle girişmeyin derim.

Neyse sadede gelelim. Bütün işlemleri doğru bir şekilde yapmaya çalıştım ve diski birleştirdim. Büyük bir heyecanla çalıştırdım ve mutsuz son: ufaktan değişik bir yanık kokusu gelmeye başladı :D Kafanın ucundaki okumayı gerçekleştiren milimetrelik parça sanırım diski okumaya girerken diske takılmış ve yerinden oynayarak disk üzerinde dans etmeye başlamış :D Diski güzel güzel çizerken diğer yandan da etrafa saldığı müthiş kokular ile geceme renk katmayı başarmış olan bu parça ve disk Hakk' ın rahmetine kavuşmuş olmakla beraber emeğimi de sadece tecrübe haline getirmeme sebep oldular. Hatanın genel anlamda bende olduğunu düşündüğümüzde önemli olan sanırım bundan bir ders çıkarmak olacaktır.

İşe başlarken riskleri göze aldığım için şu an çok fazla üzüntü içerisinde değilim ancak bir şekilde tamir edebilseydim gerçekten çok sevinecektim çünkü diskten ümidi kesmiştim. Her ne kadar bir diski çöp etmiş olsam da bir tecrübe de kazandığıma inanıyorum. En azından belirli koşullar sağlanmadan bir daha böyle bir işe girmem yani işi ehline veririm. Diğer taraftan ise içerisindeki mekanizmayı bir kez de canlı olarak gördüm ve üzerinde çalışma fırsatı yakaladım. Artık az çok konu hakkında deneyimim var ve bir şekilde üzerinde uğraşarak pratik kazanabileceğim bozuk bir diske sahip oldum.(tesellilere bak :D)

Velhasıl kelam yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder.

Başarısız bir denemenin daha sonuna geldik. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim. İlerde daha başarılı denemelerle görüşmek üzere..:)
(Yukarıdaki anlatılanlar diskin kesin olarak sorunuydu diyemem çünkü arıza başka bir yerde de olabilir. Herhangi bir şekilde kesinlik durumu söz konusu değil. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşırsanız bir şekilde güvendiğiniz birinden çözüm almanız en mantıklısı. Bu gibi hassas mekanizmalara sahip cihazlarda çok fazla risk almaya gerek yok.)

Örnek aldığım video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yazık olmuş diske garantiye yollasaydınız keşke. Garantisi bitmiş miydi? Diskin içinin açılması bile tehlikeliyken siz okuyucu kafayı düzeltmeye çalışmışsınız. Yinede güzel bir deneme yapmışsınız.

Yazık olmuş diske garantiye yollasaydınız keşke. Garantisi bitmiş miydi? Diskin içinin açılması bile tehlikeliyken siz okuyucu kafayı düzeltmeye çalışmışsınız. Yinede güzel bir deneme yapmışsınız.
Şöyle bir durum var ki disk nerden baksanız 6-7 yıllık var. Disk bozulduğunda 4 yıllık falandı. Yani garantisi yüksek ihtimalle bitmiştir. Sürekli kendime birine götür yaptır desem de bir türlü gidemedim. Ayrıca ben diskten umudu keseli bayağı bir zaman da oldu açık konuşmak gerekirse. Hatta diski unutmuşum bile, öyle denk geldim aldım elime dedim bugün o gün ya yapacağım ya bozacağım çünkü kendimi biliyorum o tamirciye götürmeyeceğim ben bunu :D Dediğiniz gibi garanti olmasa bile bir tamirci bulup verilebilirdi ama nedense içimden uğraşmak geldi. 1 saat kadar uğraştım ve sonucu biliyorsunuz zaten. Yine de ilgilendiğin için sana ayrıca teşekkür etmek istiyorum :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı