Overhead press yaparken yastık koymak omurgama binen yükü hafifletir mi?

Öylesineİsim

Decapat
Sandalyede oturup dumbbeller ile overhead press yaparken arkama bir yastık koyuyorum ve sırtımı yastığa dayayarak yapıyorum ve set bitince sırtüstü yatıp uzanıyorum. Bunu yapmak omurgama binen yükü azaltır mı?

Son düzenleme:
Hocam sırtını yastık değilde daha sert bir şeye dayaman lazım ki bele yük binmesin. Senin yerinde olsam ya direk ayakta ya da evde sırtımı duvara yaslar, dirsekleri de içeri alırdım. Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu adam sırtını yaslamamış ama bu formda dambıl duvara çarpmasın diye bir tık daha dirsekler içerde

Hocam sırtını yastık değil de daha sert bir şeye dayaman lazım ki bele yük binmesin. Senin yerinde olsam ya direk ayakta ya da evde sırtımı duvara yaslar, dirsekleri de içeri alırdım. Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu adam sırtını yaslamamış ama bu formda dambıl duvara çarpmasın diye bir tık daha dirsekler içerde.

Attığın videodaki gibi yaparsam belime yük binmez mi?

Hocam çok ağır kilo yapmazsan sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama beline yük bindiğini hissedersen sırtını sert bir şeye yasla dediğim gibi.

Belinize yük binmemesi gerekmiyor, gün içinde yaptığınız her hareket de belinize yük bindirir önemli olan doğru form diye bu yüzden deniyor. Sen kalçalarını ve karın kaslarını yeterli seviyede sıkı tutarsan zaten belin arkaya öne eğilemeyecektir ancak sen yine de dikkat edeceksin kendini arkaya atıp atıp omurganı ağırlıktan hasar alacak pozisyona sokmayacaksın. Bu durumda herhangi bir problem yaşamazsın.

Belinize yük binmemesi gerekmiyor, gün içinde yaptığınız her hareket de belinize yük bindirir önemli olan doğru form diye bu yüzden deniyor. Sen kalçalarını ve karın kaslarını yeterli seviyede sıkı tutarsan zaten belin arkaya öne eğilemeyecektir ancak sen yine de dikkat edeceksin kendini arkaya atıp atıp omurganı ağırlıktan hasar alacak pozisyona sokmayacaksın. Bu durumda herhangi bir problem yaşamazsın.

Belimi yastığa dayıyarak yaptığım zamanda aslında belimde ağrı hissetmiyorum sadece egzersizi yaptıktan sonra sırtüstü uzanınca belimde biraz ağrı oluyor ama yatmaya devam edince ağrı birkaç dakika içinde kendi kendine geçiyor.

Belimi yastığa dayıyarak yaptığım zamanda aslında belimde ağrı hissetmiyorum sadece egzersizi yaptıktan sonra sırtüstü uzanınca belimde biraz ağrı oluyor ama yatmaya devam edince ağrı birkaç dakika içinde kendi kendine geçiyor.
Doğru olan şey bütün vücudunuz ile yapmanızdır. Yastık koymak korse gibi, kaslarınızı kullanmadan yapmak için bir alternatif yol ve bu sizin diğer kaslarınızı geliştirmenizi engelleyecek ve ağırlıklar arttıktan sonra omzunuzun istediği ağırlığı diğer kaslarınız karşılayamaz olacak.

Doğru olan şey bütün vücudunuz ile yapmanızdır. Yastık koymak korse gibi, kaslarınızı kullanmadan yapmak için bir alternatif yol ve bu sizin diğer kaslarınızı geliştirmenizi engelleyecek ve ağırlıklar arttıktan sonra omzunuzun istediği ağırlığı diğer kaslarınız karşılayamaz olacak.

Yani belime yastık koymam doğru olmaz mı? Ayakta düz durup dirsekleri içeriye alarak yapmam daha doğru mu olur?

Oturarak ya da ayakta, kendi vücudunu kullanarak yapmanı daha doğru buluyorum. Ben deadliftte squatta kemer takanları da anlamıyorum adam 150kg deadlift yapıyor kemer takıyor, manasız.

Yeni konular

Geri
Yukarı