Harici HDD dosya silerken söktüm, şimdi Windows diski tanımlayamıyor

yusuffffff

Hectopat
Herkese selamlar.
Eski laptopumdan HDD'yi söktüm. SATA-USB çevirici bir ara çözüm ile diski diğer bir bilgisayarıma bağladım. Disk bölümleri geldi. Sonra dosya silme işlemine başladım. Baktım çok uzun sürüyor işlem devam ederken diski söktüm. Sonra tekrardan geri bağladığımda aşağıdaki resimdeki durumda kaldım.

hdd resim.png

Ne kadar beklersem bekleyeyim hiçbir değişiklik olmuyor. Windows disk Manager vb. hiçbir uygulama disk bilgisayara bağlıyken çalışmıyor. Paint'ten başka bir diske resim bile kaydedemiyorum. Harici diskin bağlantısını söktüğümde kendi bilgisayarım normale dönüyor ancak tekrar bağladığımda yine bu duruma geliyor.

Çözümünü bilen var mı ne yapmak lazım? Veriler gitsin önemli değil zaten diski formatlayacaktım.
Not: CMD üzerinde diskapart ı denedim ama o da aynı Windows disk Manager gibi donuyor.

Windows 10 USB'si takın ve boot edin.

Shift + F10 (Emin değilim) ile CMD açın.

Kod:
Kod:
Diskpart
List Disk
Select disk x (HDD için atanan listedeki sayı.)
Clean
Create Partition Primary
Active
Select Partition 1
Format fs=NTFS quick
Assign
Exit
Exit

Bu kodlar diski biçimlendirme kodları. Donanımsal hasar yoksa çözülecektir.

Biliyorum yavaş oluyor ancak bekleyin. Kendim de yaşadım ve bu kodlarla hayata döndürmüştüm. Çok hantal giriliyor kodlar ancak bekleyin. Sırf Diskpart yazdıktan sonra bile 3 dakika bekledim ama sonuçta çözüldü.

Windows 10 USB'si takın ve boot edin.

Shift + F10 (Emin değilim) ile CMD açın.

Kod:
Kod:
Diskpart
List Disk
Select disk x (HDD için atanan listedeki sayı.)
Clean
Create Partition Primary
Active
Select Partition 1
Format fs=NTFS quick
Assign
Exit
Exit

Bu kodlar diski biçimlendirme kodları. Donanımsal hasar yoksa çözülecektir.

Biliyorum yavaş oluyor ancak bekleyin. Kendim de yaşadım ve bu kodlarla hayata döndürmüştüm. Çok hantal giriliyor kodlar ancak bekleyin.
'quick' komutu çalışmazsa, "Format fs=NTFS" yazıp devam edin. Bu işlem, diskin boyutuna bağlı uzun sürecektir.

Evet, o da bir çözüm. Bende çalıştı ancak çalışmazsa yapılabilir.

Eğer bunlar da sonuç vermez ise Low Level Format atmalısınız. Çok uzun sürüyor ve iptal ederseniz disk kullanılamaz hale gelebilir, sorumluluk kabul etmiyorum.

Yanıtlar için çok teşekkürler. Ama diskapart ne windows ta ne de Windows USB 'sinde çalışmadığı için kendim çözüm arayışına gittim. Flash diske FreeDOS atıp eski laptopumda Fdisk e girerek diskin içindeki bölümleri silmeyi başardım. Şimdi windows kuruyorum. Yine de yardımlarınız için teşekkürler. 👍

Geri
Yukarı