Harici diski HDD yapmak

WharleX

Hectopat
Daha fazla  
Şöyle bir harici disk var evde 1 TB ben alacağım masaüstü bilgisayarda depolama için bunu kullanabilir miyim dahili olarak HDD olarak yani?

Kullanabilirsem nasıl olacak?

Eğer HDD olarak kullanabilirsem SSD'yi kısacağım Windows'u SSD'ye kurup oyunları buna kurmak istiyorum sizce olur mu?

Direkt USB ile bağlayıp hep takılı kalırsa harici disk içine oyunları atıp öyle oynayabilir miyim?
bir bilginiz var mı ? @Yener K.

Dosya Ekleri

• 7E83A93A-BD0B-458E-82EF-52375464FC64.jpeg
    7E83A93A-BD0B-458E-82EF-52375464FC64.jpeg
    106,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Bilgisayarınıza bağlayıp normal bir depolama cihazı olarak kullanabiliyorsanız tabii ki kullanabilirsiniz fakat dahili olarak olmaz. Harici disk içine oyunlarınızı atıp normal bir şekilde kullanabilirsiniz, ki söylemem gerekir oyunlar SSD'de daha hızlı çalışır, fakat dediğim gibi dahili olarak kullanamazsınız. Bütçeniz kısıtlı ise dediğiniz gibi SSD'ye işletim sistemini kurup depolama işlemlerini bunda yapabilirsiniz fakat oyunlar SSD'de daha hızlı çalışır.

Bilgisayarınıza bağlayıp normal bir depolama cihazı olarak kullanabiliyorsanız tabii ki kullanabilirsiniz fakat dahili olarak olmaz. Harici disk içine oyunlarınızı atıp normal bir şekilde kullanabilirsiniz, ki söylemem gerekir oyunlar SSD'de daha hızlı çalışır, fakat dediğim gibi dahili olarak kullanamazsınız. Bütçeniz kısıtlı ise dediğiniz gibi SSD'ye işletim sistemini kurup depolama işlemlerini bunda yapabilirsiniz fakat oyunlar SSD'de daha hızlı çalışır.
teşekkür ederim öyle yapacağım peki neden dahili olarak kullanamam?

Harici diskin kutusunu açmanız lazım. Eğer mevcut soket, SATA çevirici ile içindeki HDD'ye bağlı ise oradan çıkarıp, kasanıza takarak dahili HDD olarak kullanabilirsiniz. Ama soket HDD'nin kontrol devresine lehimli ise kullanamazsınız.

Harici diskin kutusunu açmanız lazım. Eğer mevcut soket, SATA çevirici ile içindeki HDD'ye bağlı ise oradan çıkarıp, kasanıza takarak dahili HDD olarak kullanabilirsiniz. Ama soket HDD'nin kontrol devresine lehimli ise kullanamazsınız.

Lehimli olduğunu anlamam için açıp bakmam lazım tamam, anakart ile uyumsuzluk sorunu yaşar mıyım?
İçine lehimli ise USB ile bağlı olarak içine oyun kurup oynayabilir miyim yani oynanmaz mı USB ile bağlı olunca.

Geri
Yukarı