Harici HDD düzgün çalışmıyor

Rewill216

Hectopat
Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde harici diskimi fotoğrafçıya verdim. Toshiba marka 750GB yıllardır kullandığım bir HDD. Fotoğrafçıda fotoğraflarımı atması için 1 gün kalmıştı. Diğer gün harici diskimi geri aldım ve ilk gün sorun yoktu videolarımı kliplerimi teslim almıştım ve haricim gayet iyi çalışıyordu. İkinci gün ise harici diski bilgisayara taktığımda gariplikler olmuştu. Diskin içine girdiğimde donuyordu takılıyordu ve sökmedende o sekmeyi kapatamıyordum. Şu an ise hiçbir şekilde PC HDD'yi görmüyor. Tekrar tekrar söküp takıyorum hala bir şey yok. Bağladığımda Windows sesi geliyor ama bilgisayarımda görünmüyor. HDD'nin ışığı da yanıyor ancak kendisi görünmüyor. Görünse de hiçbir işlem yapamıyorum. Göründüğü zaman üzerine sağ tıklayıp biçimlendir diyorum hangi biçimlendirme türünü seçersem seçeyim hata veriyor "Windows biçimlendirme işlemini bitiremedi" şeklinde uyarı geliyor. Disk yönetimini açmaya çalışıyorum ancak HDD takılı iken disk yönetimine girmiyor. Söktüğümde ise giriyor. HD Tune ile tarama yapmak istiyorum ancak harici diskimi takınca HD Tune programı da açılmıyor. Sizce ne yapabilirim sorun nedir?

Testlerini taramalarını yapın, daha kesin konuşabiliriz o zaman.

Ama darbe yüzünden hasar aldıysa geçmiş olsun çözümü yok. Verileri kurtarıp yeni diske geçiş yapmanız gerekir.

Harici disk takılı iken pcde disk ile ilgili hiçbir işlem yapamıyorum. Tarama yapmam imkansız gibi birşey. Cmd yi açıp diskpart ekranını bile açmıyor harici takılı iken.

CrystalDiskInfo gibi bir program yükleyip deneyin belki o yazılımlar diski görebilir.

İkinci bir ihtimal de, diskin sağlam olup kontrolcü devrenin hasar almış olması. Böyle bir durumda, cihazın içini açıp diske bir bakmayı deneyebilirsiniz. Bazı modellerde 2.5 inç standart laptop hard diski oluyor, sizinki de ondansa doğrudan laptopa bağlamayı deneyebilirsiniz.

İçindeki veriler çok önemliyse cihazı sökmeden bilgisayara daha fazla bağlamadan bir veri kurtarma hizmeti almanızı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı