Harici SSD ile Dahili SSD arasındaki fark nedir?

Harici SSD yanınızda veri taşımanız için tasarlanmıştır örneğin film vs gibi. Dahili ise direkt bilgisayarınıza monte edilir ve içine bir işletim sistemi kurulur veya veri depolanır.

Harici SSD'ler USB girişine bağlanıyor, taşınılabilir. Dahili olanlar anakarta takılıyor. Ayrıca harici olanlar genelde daha pahalı ve fiyat/performans açısından daha kötü.

Harici SSD, taşınabilirliği amaçlayanlar tarafından kullanılıyor. Dahili SSD diye bir şey yok aslında harici olmayan SSD'nin özel bir adı yok. :) SATA mı yoksa M.2 NVMe SSD mi kullanacaksınız?

Harici SSD'ler USB veya Thunderbolt gibi ara birimler üzerinden bağlanır. Hızları içerisindeki SSD'ye ve kullanılan arabirime göre farklılık gösterebilir. Genelde piyasadaki çoğu SSD, mSATA'yı USB 3.0'e çeviren adaptörler üzerinden bağlantı kurar. Anakart üzerindeki dahili portları kullanmasına gerek yoktur.

Cevaplarınız için teşekkürler @The Anorak , @HABAR , @MR-2 , @Mert Yusuf
Bu konu aklıma şurdan takıldı . Bugün youtube'dan bir pc toplama videosu gördüm. 8.500 tl'ye güzel bir bilgisayar topluyor ama ssd olarak nedense dahili yerine harici kullanıyor şimdi Harici ssd baktığımda yazma ve okuma ort 500 fakat dahiliye baktığımda çok fiyat farkı yok iken yazma okuması 2 - 3 bin arası kafama takılan soru burda niye dahili yerine harici ssd seçilmesidir.
Demin farklı konuda aslında aradığım cevabı buldum . Yorum ;

Programcı değilsen. Amacın sadece oyun oynamak ise M.2 ler gereksizdir. Sırf 4-5 saniye daha erken oyuna girmek ya da sistemin 3-4 saniye erken açılmasını izlemek için M.2 Alınmaz. Programcısındır render yapıyorsundur eğer cidden o okuma yazma hızına ihtiyacın vardır M.2 Alınır. Fakat hangi oyun ya da sistem 500 megabit okuma ya da yazma hızına çıkmış test dışında. Ben almamanı tavsiye ediyorum. SSD idealdir.

Aradığım cevap buydu yorumlarınız için teşekkürler

Harici SSD olarak 2.5" SATA SSD'leri mi kast ediyorsunuz yoksa USB üzerinden bağlanan Samsung T5 gibi SSD'leri mi?

Çünkü 2.5" SATA SSD'ler de dahili SSD'dir. Anakartın üzerinde RAM gibi takılmaması onu harici yapmaz.

Cevaplarınız için teşekkürler @The Anorak , @HABAR , @MR-2 , @Mert Yusuf
Bu konu aklıma şuradan takıldı . Bugün YouTube'dan bir PC toplama videosu gördüm. 8.500 TL'ye güzel bir bilgisayar topluyor ama SSD olarak nedense dahili yerine harici kullanıyor, şimdi Harici SSD baktığımda yazma ve okuma ortalama 500 fakat dahiliye baktığımda çok fiyat farkı yok iken yazma okuması 2 - 3 bin arası kafama takılan soru burada niye dahili yerine harici SSD seçilmesidir.
Technopat da mesela oyun testlerini Samsung T7 Touch üzerinden yapıyor, bu bir harici SSD'dir.
1589288320625.png

Bu harici SSD değilken(ki buna SATA SSD denir)

1589288396655.png

Bu NVMe SSD'dir. Sanırım "dahili" derken bunu kastediyordunuz.

Technopat da mesela oyun testlerini Samsung T7 Touch üzerinden yapıyor, bu bir harici SSD'dir.
Eki Görüntüle 560306

Eki Görüntüle 560309
Eki Görüntüle 560306

Eki Görüntüle 560309

Evet şimdi benim için daha yararlı oldu teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı