Harp okullarına giriş için göz sorunu

Katılım
3 Şubat 2017
Mesajlar
279
Çözümler
1
İnternette araştırdığıma göre harp okullarına girebilmek için göz numarasının sağ ve sol en fazla 1 olmak üzere toplam 2 derece miyop olması şartı varmış. Benim gözlerim 1.50 sağ 2.00 sol olmak üzere toplam 3.50 numara. Sınavlara girebilmek için 2,5 yıl kadar sürem var. Bu sürede numaram yeterince azalmaz biliyorum. Peki gözümü çizdirsem kabul edilir miyim? Veya girsem bile sonrasında sıkıntı yaşar mıyım?
 

Yeliz1980

Zeptopat
Katılım
29 Mart 2021
Mesajlar
0
Rica ederim.

Bilgiyi aldığınız kişi bir Yüzbaşı, ameliyatı ve prosedürü ilerleten ise Operatör Doktor. İsterseniz gidip Operetör bir göz doktorundan dikiş konusunda bilgi alabilirsiniz.

Sadece yakından tanıdığım 2 arkadaşım gözlerinde 2 derecenin üstünde miyopları vardı ve gözlerini "Lazer" ile çizdirdiler (Birisi DHO diğeri KHO) ve dikiş atılma gibi bir şey söz konusu değil. Zaten Youtube'dan bile ameliyatın saniye saniyesine ve sonrasında neler olduğuna bakabilirsiniz.

Onun dışında KHO-DHO-HHO'larına giriş şartlarında göz çizdirme ile alakalı bir madde yoktur. (Bu yıl çok başvuru olduğundan HHO, lazer ameliyatı olan kişileri kabul etmedi.) toplam göz derecesinin 2 olmaması lazım. Kaldı ki arkadaşımız HHO ile alakalı bilgi istememiş direk Harp Okulları hakkında bilgi istemiş.

Ayrıca ileride ihraç gibi bir şey söz konusu bile değil. Bu güne kadar sebebi "Göz bozukluğu/Göz hastalığı var" diye TSK kimseyi ihraç etmemiştir. Bunu da internetten araştırıp bakabilirsiniz veya Ankara KHO K. veya HHO K. giderek öğrenebilirsiniz. Bir de tanımak istemeyeceğiniz kadar subay ve astsb. tanıyorum ve babam da bunların içinde :)

Lütfen kulaktan dolma bilgilerle buraya gelip insanların kafasını karıştırmayınız.

Kafanızı şişirdiğim için kusura bakmayın çünkü bu konuda herkesin bir bilgisi var ve çoğu bilinen şey yanlış.

Son olarak, sürç-i lisan ettiysem affola.
Kaldı ki arkadaşımız HHO ile alakalı bilgi istememiş direk Harp Okulları hakkında bilgi istemiş.bynla be demek istediniz hho ile harp okulu kısaltması ayını degil mi
 
Yukarı