Harp okullarına giriş için göz sorunu

Daha fazla  
İnternette araştırdığıma göre harp okullarına girebilmek için göz numarasının sağ ve sol en fazla 1 olmak üzere toplam 2 derece miyop olması şartı varmış. Benim gözlerim 1.50 sağ 2.00 sol olmak üzere toplam 3.50 numara. Sınavlara girebilmek için 2,5 yıl kadar sürem var. Bu sürede numaram yeterince azalmaz biliyorum. Peki gözümü çizdirsem kabul edilir miyim? Veya girsem bile sonrasında sıkıntı yaşar mıyım?

Rica ederim.

Bilgiyi aldığınız kişi bir Yüzbaşı, ameliyatı ve prosedürü ilerleten ise Operatör Doktor. İsterseniz gidip Operetör bir göz doktorundan dikiş konusunda bilgi alabilirsiniz.

Sadece yakından tanıdığım 2 arkadaşım gözlerinde 2 derecenin üstünde miyopları vardı ve gözlerini "Lazer" ile çizdirdiler (Birisi DHO diğeri KHO) ve dikiş atılma gibi bir şey söz konusu değil. Zaten Youtube'dan bile ameliyatın saniye saniyesine ve sonrasında neler olduğuna bakabilirsiniz.

Onun dışında KHO-DHO-HHO'larına giriş şartlarında göz çizdirme ile alakalı bir madde yoktur. (Bu yıl çok başvuru olduğundan HHO, lazer ameliyatı olan kişileri kabul etmedi.) toplam göz derecesinin 2 olmaması lazım. Kaldı ki arkadaşımız HHO ile alakalı bilgi istememiş direk Harp Okulları hakkında bilgi istemiş.

Ayrıca ileride ihraç gibi bir şey söz konusu bile değil. Bu güne kadar sebebi "Göz bozukluğu/Göz hastalığı var" diye TSK kimseyi ihraç etmemiştir. Bunu da internetten araştırıp bakabilirsiniz veya Ankara KHO K. veya HHO K. giderek öğrenebilirsiniz. Bir de tanımak istemeyeceğiniz kadar subay ve astsb. tanıyorum ve babam da bunların içinde :)

Lütfen kulaktan dolma bilgilerle buraya gelip insanların kafasını karıştırmayınız.

Kafanızı şişirdiğim için kusura bakmayın çünkü bu konuda herkesin bir bilgisi var ve çoğu bilinen şey yanlış.

Son olarak, sürç-i lisan ettiysem affola.
Kaldı ki arkadaşımız HHO ile alakalı bilgi istememiş direk Harp Okulları hakkında bilgi istemiş.bynla be demek istediniz hho ile harp okulu kısaltması ayını degil mi

Rica ederim.

Bilgiyi aldığınız kişi bir Yüzbaşı, ameliyatı ve prosedürü ilerleten ise Operatör Doktor. İsterseniz gidip Operetör bir göz doktorundan dikiş konusunda bilgi alabilirsiniz.

Sadece yakından tanıdığım 2 arkadaşım gözlerinde 2 derecenin üstünde miyopları vardı ve gözlerini "Lazer" ile çizdirdiler (Birisi DHO diğeri KHO) ve dikiş atılma gibi bir şey söz konusu değil. Zaten Youtube'dan bile ameliyatın saniye saniyesine ve sonrasında neler olduğuna bakabilirsiniz.

Onun dışında KHO-DHO-HHO'larına giriş şartlarında göz çizdirme ile alakalı bir madde yoktur. (Bu yıl çok başvuru olduğundan HHO, lazer ameliyatı olan kişileri kabul etmedi.) toplam göz derecesinin 2 olmaması lazım. Kaldı ki arkadaşımız HHO ile alakalı bilgi istememiş direk Harp Okulları hakkında bilgi istemiş.

Ayrıca ileride ihraç gibi bir şey söz konusu bile değil. Bu güne kadar sebebi "Göz bozukluğu/Göz hastalığı var" diye TSK kimseyi ihraç etmemiştir. Bunu da internetten araştırıp bakabilirsiniz veya Ankara KHO K. veya HHO K. giderek öğrenebilirsiniz. Bir de tanımak istemeyeceğiniz kadar subay ve astsb. tanıyorum ve babam da bunların içinde :)

Lütfen kulaktan dolma bilgilerle buraya gelip insanların kafasını karıştırmayınız.

Kafanızı şişirdiğim için kusura bakmayın çünkü bu konuda herkesin bir bilgisi var ve çoğu bilinen şey yanlış.

Son olarak, sürç-i lisan ettiysem affola.

Öncelikle 'Girsem bir sorun yaşar mıyım?' düşüncesini kafanızdan atın, o göz sorunları ile oraya giremezsiniz.

Diğer sorularınıza dönecek olursak, gözünüzü çizdirerek de oraya giremezsiniz.

"Gözünüzü çizdirdiniz. Hoş güzel, alındınız da harp okuluna. Eğitim yapıyoruz, uçuştasınız. Gözünüzdeki lazer ameliyatlı yerlerin dikişleri G kuvvetinden dolayı patlıyor, patlayan gözleriniz kanopiyi kana buluyor, uçak düşüyor vs."

'Buradan da ne olacak, sağlıklıyım işte' demekle olmuyor arkadaşlar. Komutanlarımız işini iyi yapıyor. Her türlü önlem başta sizin canınız için alınmak zorunda. Kısaca, göz numaranız düşmedikçe oraya girebilmeniz biraz zor gözükmekte, ancak ümidi kesmeyin. Çalışmaya devam :neo:

İnsanların mesleğe karşı hevesini kırmaktan başka hiçbir şey yazmamışsın.

2018 Yılında HHO, KHO, DHO 3'ünüde kazanmıştım, gözlerimin birisinde 1.25 astigmat diğerinde 2.00 astigmat vardı ve bu yüzden elendim. Askerlik mesleğini eğer gerçekten severek yapacak birisiyseniz, bu mesleğin sadece HHO okulundan veya pilotajdan ibaret olmadığını anlamanız gerekiyor.

Çocukluğumdan bu güne vazgeçemediğim tek şey askerlik olmuştur, elendiğim senenin yazında ailemin lazer ameliyat yaptıracak durumu olmadığı için Burger King'de çalıştım ve gittim lazer oldum. 2019 de tekrardan başvuru yaptım yine KHO, HHO, DHO okulu geldi. Mesleğe erken başlamayı çok istediğim için KAMYO yazdım ve şuanda görevdeyim.

Her zaman bana söylemişlerdi, TSK bu konuda çok katı, asla giremezsin vb. Ama şuanda görevdeyim eğer bu işe gerçekten aşıksanız önünüzde hiçbir güç duramaz.

"Azim asla yenilemez."
Bütün adaylara başarılar diliyorum.
P.KOMANDO İsimsiz..

Abi bende.

İnsanların mesleğe karşı hevesini kırmaktan başka hiçbir şey yazmamışsın.

2018 yılında hho, KHO, dho 3'ünüde kazanmıştım, gözlerimin birisinde 1.25 astigmat diğerinde 2.00 astigmat vardı ve bu yüzden elendim. Askerlik mesleğini eğer gerçekten severek yapacak birisiyseniz, bu mesleğin sadece hho okulundan veya pilotajdan ibaret olmadığını anlamanız gerekiyor.

Çocukluğumdan bu güne vazgeçemediğim tek şey askerlik olmuştur, elendiğim senenin yazında ailemin lazer ameliyat yaptıracak durumu olmadığı için Burger King'de çalıştım ve gittim lazer oldum. 2019 de tekrardan başvuru yaptım yine KHO, hho, dho okulu geldi. Mesleğe erken başlamayı çok istediğim için kamyo yazdım ve şu anda görevdeyim.

Her zaman bana söylemişlerdi, tsk bu konuda çok katı, asla giremezsin vb. ama şu anda görevdeyim eğer bu işe gerçekten aşıksanız önünüzde hiçbir güç duramaz.

"Azim asla yenilemez."
Bütün adaylara başarılar diliyorum.
P. Komando isimsiz.

Abi bende sağ 2.5 sol 2 miyop var sınavdan hemen sonra no touch lazerle çizdireceğim sizce geçer miyim kalır mıyım KHO ve sahil güvenliğe başvuracağım.

Geri
Yukarı