Harp okullarına giriş için göz sorunu

Daha fazla  
İnternette araştırdığıma göre harp okullarına girebilmek için göz numarasının sağ ve sol en fazla 1 olmak üzere toplam 2 derece miyop olması şartı varmış. Benim gözlerim 1.50 sağ 2.00 sol olmak üzere toplam 3.50 numara. Sınavlara girebilmek için 2,5 yıl kadar sürem var. Bu sürede numaram yeterince azalmaz biliyorum. Peki gözümü çizdirsem kabul edilir miyim? Veya girsem bile sonrasında sıkıntı yaşar mıyım?

Öncelikle 'Girsem bir sorun yaşar mıyım?' düşüncesini kafanızdan atın, o göz sorunları ile oraya giremezsiniz.

Diğer sorularınıza dönecek olursak, gözünüzü çizdirerek de oraya giremezsiniz.

"Gözünüzü çizdirdiniz. Hoş güzel, alındınız da harp okuluna. Eğitim yapıyoruz, uçuştasınız. Gözünüzdeki lazer ameliyatlı yerlerin dikişleri G kuvvetinden dolayı patlıyor, patlayan gözleriniz kanopiyi kana buluyor, uçak düşüyor vs."

'Buradan da ne olacak, sağlıklıyım işte' demekle olmuyor arkadaşlar. Komutanlarımız işini iyi yapıyor. Her türlü önlem başta sizin canınız için alınmak zorunda. Kısaca, göz numaranız düşmedikçe oraya girebilmeniz biraz zor gözükmekte, ancak ümidi kesmeyin. Çalışmaya devam :neo:

Gözünüzü çizdirip girebiliyorsunuz, bu yıl birkaç arkadaşım öyle girdiler ve sağlık testinden geçtiler ben ise çizdirmeyip geçemedim :D

2,5 sene içerisinde gözünü çizdirip başvurabilirsin hiçbir sakınca yoktur.

@InJustice, dostum göz için lazer ameliyatında dikiş atılmaz nereden buldun bu bilgiyi bilmiyorum. Gerçi katarakt ameliyatlarında dikiş gerekebiliyor ama arkadaşımız miyop ve "Lazer" ameliyatından bashediyor. Yanlış bilgilendirme yapmalayım.

Gözünüzü çizdirip girebiliyorsunuz, bu yıl birkaç arkadaşım öyle girdiler ve sağlık testinden geçtiler ben ise çizdirmeyip geçemedim :D

2,5 sene içerisinde gözünü çizdirip başvurabilirsin hiçbir sakınca yoktur.

@InJustice, dostum göz için lazer ameliyatında dikiş atılmaz nereden buldun bu bilgiyi bilmiyorum. Gerçi katarakt ameliyatlarında dikiş gerekebiliyor ama arkadaşımız miyop ve "Lazer" ameliyatından bahsediyor. Yanlış bilgilendirme yapmalayım.

Tanıdığım bir Yzb. komutanımdan aldım bu bilgiyi. Yanlış olduğunu pek sanmıyorum. Arkadaşlarınız ileride ihraç edilebilir zira lazer ameliyatları HHO tarafından kabul edilmiyor. Ben HHO adına konuştum. Kara Harp'ta durum nedir bilmiyorum. Arkadaşlarınız KHO veya DHO'ya kabul edilmişlerse olabilir demekten başka bir değerlendirmem olmayacaktır. Bilgi için teşekkürler.

Tanıdığım bir Yzb. komutanımdan aldım bu bilgiyi. Yanlış olduğunu pek sanmıyorum. Arkadaşlarınız ileride ihraç edilebilir zira lazer ameliyatları HHO tarafından kabul edilmiyor. Ben HHO adına konuştum. Kara Harp'ta durum nedir bilmiyorum. Arkadaşlarınız KHO veya DHO'ya kabul edilmişlerse olabilir demekten başka bir değerlendirmem olmayacaktır. Bilgi için teşekkürler.
Rica ederim.

Bilgiyi aldığınız kişi bir Yüzbaşı, ameliyatı ve prosedürü ilerleten ise Operatör Doktor. İsterseniz gidip Operetör bir göz doktorundan dikiş konusunda bilgi alabilirsiniz.

Sadece yakından tanıdığım 2 arkadaşım gözlerinde 2 derecenin üstünde miyopları vardı ve gözlerini "Lazer" ile çizdirdiler (Birisi DHO diğeri KHO) ve dikiş atılma gibi bir şey söz konusu değil. Zaten Youtube'dan bile ameliyatın saniye saniyesine ve sonrasında neler olduğuna bakabilirsiniz.

Onun dışında KHO-DHO-HHO'larına giriş şartlarında göz çizdirme ile alakalı bir madde yoktur. (Bu yıl çok başvuru olduğundan HHO, lazer ameliyatı olan kişileri kabul etmedi.) toplam göz derecesinin 2 olmaması lazım. Kaldı ki arkadaşımız HHO ile alakalı bilgi istememiş direk Harp Okulları hakkında bilgi istemiş.

Ayrıca ileride ihraç gibi bir şey söz konusu bile değil. Bu güne kadar sebebi "Göz bozukluğu/Göz hastalığı var" diye TSK kimseyi ihraç etmemiştir. Bunu da internetten araştırıp bakabilirsiniz veya Ankara KHO K. veya HHO K. giderek öğrenebilirsiniz. Bir de tanımak istemeyeceğiniz kadar subay ve astsb. tanıyorum ve babam da bunların içinde :)

Lütfen kulaktan dolma bilgilerle buraya gelip insanların kafasını karıştırmayınız.

Kafanızı şişirdiğim için kusura bakmayın çünkü bu konuda herkesin bir bilgisi var ve çoğu bilinen şey yanlış.

Son olarak, sürç-i lisan ettiysem affola.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle 'Girsem bir sorun yaşar mıyım?' düşüncesini kafanızdan atın, o göz sorunları ile oraya giremezsiniz.

Diğer sorularınıza dönecek olursak, gözünüzü çizdirerek de oraya giremezsiniz.

"Gözünüzü çizdirdiniz. Hoş güzel, alındınız da harp okuluna. Eğitim yapıyoruz, uçuştasınız. Gözünüzdeki lazer ameliyatlı yerlerin dikişleri G kuvvetinden dolayı patlıyor, patlayan gözleriniz kanopiyi kana buluyor, uçak düşüyor vs."

'Buradan da ne olacak, sağlıklıyım işte' demekle olmuyor arkadaşlar. Komutanlarımız işini iyi yapıyor. Her türlü önlem başta sizin canınız için alınmak zorunda. Kısaca, göz numaranız düşmedikçe oraya girebilmeniz biraz zor gözükmekte, ancak ümidi kesmeyin. Çalışmaya devam :neo:
Hocam benim HHO'dan hiçbir umudum yok zaten. Subay olarak hangisi olursa olsun. Yeter ki ileride subay olayım. Asker olmayı çok istiyorum. Belki bir şansım olur diye 12. sınıfta sınavları denemek istiyorum. Gözümü çizdirirsem KHO veya DHO için şansım artar diye düşünmüştüm.

Onun dışında KHO-DHO-HHO'larına giriş şartlarında göz çizdirme ile alakalı bir madde yoktur. (Bu yıl çok başvuru olduğundan HHO, lazer ameliyatı olan kişileri kabul etmedi.) Toplam göz derecesinin 2 olmaması lazım. Kaldı ki arkadaşımız HHO ile alakalı bilgi istememiş direk Harp Okulları hakkında bilgi istemiş.

Ayrıca ileride ihraç gibi bir şey söz konusu bile değil. Bu güne kadar sebebi "Göz bozukluğu/Göz hastalığı var" diye TSK kimseyi ihraç etmemiştir.

Çok fazla asker tanıdığım yoktur ancak birkaç tanesi bana yetmektedir. Yüzbaşı abilerim dışında Yaşar Kadıoğlu'ndan aldığım bilgiler ışığında insanlara destek oluyorum. Tanıyor musunuz bilmiyorum ancak kendisi Çiğli İkinci Ana Jet üssü komutanı ve HHO'dan mezun olan pilot adaylarının yetiştirici öğretmen komutanı. Bu tip bilgileri kendisinden almak daha doğru.

'Bu yıl çok başvuru olduğundan HHO, lazer ameliyatı olan kişileri kabul etmedi.' cümlesi de tamamen yanlış bir cümledir. İnsanları yanlış yönlendiren sizsiniz efendim. Lütfen videoyu izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yusuf Kurt'un general seviyesinden sözlü olarak duydum dediği kişi Tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu'dur. Ancak videonun yayınlanma tarihinden beri hvkk.tsk.tr buna yönelik herhangi bir sağlık yönetmeliği yayınlamadı. Dolayısı ile lazer ameliyatı ile göz derecesini düşüren arkadaşlar Hava Harp Okuluna alınmıyor. Bu bir gerçektir.

Son düzenleme:
Çok fazla asker tanıdığım yoktur ancak birkaç tanesi bana yetmektedir. Yüzbaşı abilerim dışında Yaşar Kadıoğlu'ndan aldığım bilgiler ışığında insanlara destek oluyorum. Tanıyor musunuz bilmiyorum ancak kendisi Çiğli İkinci Ana Jet üssü komutanı ve HHO'dan mezun olan pilot adaylarının yetiştirici öğretmen komutanı. Bu tip bilgileri kendisinden almak daha doğru.

'Bu yıl çok başvuru olduğundan HHO, lazer ameliyatı olan kişileri kabul etmedi.' cümlesi de tamamen yanlış bir cümledir. İnsanları yanlış yönlendiren sizsiniz efendim. Lütfen videoyu izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yusuf Kurt'un general seviyesinden sözlü olarak duydum dediği kişi Tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu'dur. Ancak videonun yayınlanma tarihinden beri hvkk.tsk.tr buna yönelik herhangi bir sağlık yönetmeliği yayınlamadı. Dolayısı ile lazer ameliyatı ile göz derecesini düşüren arkadaşlar Hava Harp Okuluna alınmıyor. Bu bir gerçektir.

Dostum çok haklısın. Daha fazla tarışmamıza gerek yok son noktayı koymuşun hayatında başarılar diliyorum. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı