Hastalık hastalığı nasıl atlatılır?

ilkerowic

Centipat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Hocam kesinlikle bunun dediğiniz gibi bir anda boş kalmamla ilgili olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl YKS sınavına hazırlanıyordum, okulum vardı, sevgilim vardı, arkadaşlarımla her gün görüşüyorduk. Ama bu sene hep evdeyim, sürekli evdeyim boş zaman bol olunca demek ki vücudum kendine taktı :(
Kesinlikle katılıyorum ancak maalesef doktor desteği dışında yapılabilecek bireysel önlemler biraz kısıtlı. İlk olarak eğer psikiyatri desteği (özel) alacak kadar maddi gücünüz yok ise yapacağınız ilk iş internetten hastalık araştırmaktan ya da örneğin "karnın sol alt tarafındaki ağrı neden olur?" gibi aramalardan kaçınmanız. İnan bana başta o kadar zor oluyor ki empati yaparak ve durumu yaşayan birisi olarak seni anlıyorum. Ancak tam ve doğru destek almak için en iyisi bir resmî destek almaktan geçiyor dostum. :)

Ek olarak ailemde benim bu durumumdan oldukça rahatsızdı ve kendileri de şöyle söylemişti; oğlum her birimiz can taşıyoruz ve böyle durumların olması olağandır. Her ağrı ya da gurultuda böyle şeyleri düşünürsen 40 yaşını zor görürsün demişti.(Biraz kibarlaştırdım yoksa babam burada biraz sövmüştü :D )

KS
KS
KevlarMC

KevlarMC

Centipat
Peki sevgili abilerim kardeşlerim, sizce 19 yaşında hiç alkol veya sigara tüketmemişken gırtlak kanserine yakalanma ihtimalim var mıdır? En azından bunu kafamdan atabilsem gelecekteki olabilecek ağrılara kafamsa vesvese kurmayacağım ama öncelikle şu kafamdaki soruyu atmalıyım

AJFA

Megapat
Süper Moderatör
Makaleler
15
Yer
İzmir, Türkiye
Peki sevgili abilerim kardeşlerim, sizce 19 yaşında hiç alkol veya sigara tüketmemişken gırtlak kanserine yakalanma ihtimalim var mıdır? En azından bunu kafamdan atabilsem gelecekteki olabilecek ağrılara kafamsa vesvese kurmayacağım ama öncelikle şu kafamdaki soruyu atmalıyım
Herkeste böyle bir ihtimal var ama doktor olmadığınız halde kendi kendinize ''Ben gırtlak kanseri miyim?'' diye sormanız anlamsız.

ExpentoLeviosa

Hectopat
Hocam ben senin yaşadığın tüm psikolojik sorunları köküne kadar yaşayıp atlattım. Psikolog İzzet Güllü dinledim YouTube'dan. Burda bu sorunu yaşamamış arkadaşlara bu sorunları anlatıp rahatlamaya çalışman havanda su dövmekten başka hiçbir işe yaramayacak. Sorununun kaynağını öğrenmelisin, daha sonra da çözümünü. Yoksa hepimiz sana çık hava al bisiklet sür kafaya takma deriz ama hiçbiri işe yaramaz. Dediğimi yap videoları izle. Bu arada hipobilmem ne demek tıptaki adı demektir bu işin. Tıpta her şeye ad koyulur ya o yüzden. Aslında bu anksiyete ve okb senin yaşadığın. Mesela tıpta aslan korkusuyla köpek korkusunun isimleri bile latince ve sonu fobiyle biter. Aslında olay aslan korkusudur veya köpek korkusudur ama cici psikiyatri bilimi ortalığı karıştırmaya insanın aklını bulandırmaya kendi kliniğinin köpeği yapmaya bayıldığı için ortaya latince veya bilimsel bir ad koyar ve seni daha çok korkutur. Okul korkusu dense duygu olarak kalıcak okul fobisi dendiğinde klinik ve hastalık olarak yansıtıyorlar sonra sen de tıpış tıpış kapılarına gidiyorsun. Hipokondriyazis demekten vazgeç bu senin bilinçaltını daha da hastalığa karşı uyarıyor. Olay ne biliyor musun olay korku ve kaygı.

Yukarı