Haswell ve Hackintosh?

goeo_

Hectopat
Recep hocam, Intel i74900mq modeli haswell işlemcili bilgisayarım var. İnternette okuduğuma göre haswell işlemciler sadece Mavericks ile uyumluymuş. Ama bir sorunum daha var ki buna cevap bulamadım: Mac OS X için Intel raid driverı var mıdır, varsa setupta nasıl bu driver eklenir ve bu driver'ı nasıl bulabilirim? Yoksa Virtualbox ile Windows’un altına kurabilirim, Onun için de mavericks gerekir mi? Bilgisayarda şu anda uefi Windows 8 yüklü, Intel srt ile de SSD ve HDD birleşik çalışıyor. Bu kurulumu bozmasam daha iyi olur ama bozsam da çok önemli olmaz, yeter ki bir yerde Windows olsun.

saygılarla, goeo_.

Cevap gelmeyince Mavericks'i burada bulduğum install USB’si halinde indirdim. (Mac OS X Mavericks USB Kurulum İmajı) SSD'm ve HDD'mi ayırdım. SSD'ye kurulumu yapmayı planlıyorum, Windows HDD'de kalacak. Bilgisayarım bir Monster notebook, özellikleri:

Intel core i7 4900mq,
nVidia Geforce 770m,
16gb ram, 700gb HDD,
64 GB SSD (hackintosh buraya),
MSI ms-1763 kasa.

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

edit: Mac OS X lisansım yok, alacağım. (nasıl yapıldığını henüz bilmesem de...)

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavericks yaygın değil, yani elimizde şablon oluşturacak kurulumlar pek yok... Fakat 10.8.5 mountain lion haswel desteği ile geldiğinden direkt 10.8.5 kurmanı tavsiye ederim..

Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere hackintosh'a epey yeniyim, ama bugün araştırdıklarımdan öğrendiğim kadarıyla önce 10.8.5'i indirip sonra unibeast ile usb'ye atıp kurulumda birşeylerle oynamam (kext kurulacakmış, ne zaman bilmem.) gerekiyor. Bunun yapılışını ben youtube'dan vs. bulurum, yapınca da burada paylaşırım.

Ben bendeki MSI GT 680'e Mavericks kurdum ve sorunsuz çalışıyor. Cihaz Sandy Bridge. Sana da tavsiyem Mavericks kurman. Bende iki disk var. SSD ve HDD. SSD'de Windows 8 kurulu, HDD'yi ise ikiye bölüp bir bölümüne Mavericks kurdum.

Teşekkürler cevabınız için, ama şöyle bir sorum olacak şimdi de: msi ms-1763 notebook kasası ile gelen (aynı isimde) anakart için dsdt gerekir mi, gerekirse nereden bulurum (tonymacx86'ya ve google'a baktım, bulamadım) (bir de bir yerde okumuştum, dsdt yazmak mümkünmüş, lazımsa onu yaparım)

Bu arada mümkünse UEFI kurulum yapmak istiyorum, BIOS'um american megatrends marka, modeline de bakarım gerekirse, şimdi evde değilim.

Ben bendeki MSI GT 680'e Mavericks kurdum ve sorunsuz çalışıyor. Cihaz Sandy Bridge. Sana da tavsiyem Mavericks kurman. Bende iki disk var. SSD ve HDD. SSD'de Windows 8 kurulu, HDD'yi ise ikiye bölüp bir bölümüne Mavericks kurdum.

Benimkinin kasası (ve anakartı) MSI GT70 ile aynı, herhalde çalışacaktır. Ama ekran kartım (GTX 770m) kullanılabilecek mi, kullanılması için ne yapmak lazım? Kullanılamazsa Intel HD Graphics 4600'ü (işlemciyle gelen) kullanabilir miyim? Eğer onu da kullanamayacaksam VirtualBox'a vanilla kurulum yapmak mümkün müdür?

goeo_

Ekleme: Windows 8 kurulumum da UEFI, UEFI dual boot nasıl yapılır?
Ekleme 2: Öğrendim ki clover ile UEFI dual boot yapmak mümkünmüş, windows'u yeniden yüklemem gerekecek mi?

- - - Güncellendi - - -

USB imajını indirdim, SUSE Studio ImageWriter ile bir USB diske yazdım. Bilgisayarı oradan boot ettim, secure boot hatası verdi, secure Bot'u kapadım, sonunda clover açıldı, Boot Mac OS X from OS X Install USB'yi seçtim ve ta-da: Windows açıldı. Neyi yanlış yapıyorum, lütfen yardım edin.

Sıra şöyle:

Loading Drivers
.......................
+++++++++++
Windows logosu

- - - Güncellendi - - -

Chameleon ile -x -v yaptım, sanırım dsdt istiyor ama emin değilim.

- - - Güncellendi - - -

Sanırım kernel cache'leri silmem gerekiyor, silip deneyeceğim.

- - - Güncellendi - - -

Recep hocam lütfen yardım edin, kernel cache'leri de sildim, bu sefer daha fazla nokta geldi artı gelmeden, ama sonuç olarak yine artılar geldi ve windows logosu göründü. Şu anda ne yapacağımı bilmediğim için windows'a döndüm, yardımınıza ihtiyacım var.

- - - Güncellendi - - -

Sizin kurulumla ilgili açtığınız konuya baktım, PMPatch kullanmışsınız. Bu PMPatch gerekli birşey midir, benim sorunum o olabilir mi?

HD 4600 ve GTX 770M'i aynı anda kullanmak mümkün değil zira Mac OS X'in Optimus desteği yok. Sadece birini tanır sistem.

UEFI boot için BIOS'tan UEFI modu devrede olmalıdır. Sonrasında USB bellek önünde UEFI olan seçenekten seçilerek kurulduğundan boot edilebilir.

PMptach gerekebilir belki. Ama ondan önce BIOS ayarlarınızı yaptınız mı?

HD 4600 ve GTX 770M'i aynı anda kullanmak mümkün değil zira Mac OS X'in Optimus desteği yok. Sadece birini tanır sistem.

UEFI boot için BIOS'tan UEFI modu devrede olmalıdır. Sonrasında USB bellek önünde UEFI olan seçenekten seçilerek kurulduğundan boot edilebilir.

PMptach gerekebilir belki. Ama ondan önce BIOS ayarlarınızı yaptınız mı?

Hocam, benim ekran kartları ile ilgili sorum o değildi, ikisinden birini kullanabilir miyim, kullanabilirsem hangisini sorusuydu. Çünkü iki kart arasında çok fark var. BIOS'ta UEFI boot devrede, disk modu AHCI, secure boot kapalı ve boot öncelikleri ayarlanmış durumda. Yapmam gereken başka boot ayarı var mı bilmiyorum. Dediğiniz gibi önünde UEFI yazan bellekten boot ediyorum ve clover geliyor, Boot Mac OS X from OS X Install USB'yi seçip enter'a basıyorum ve sırasıyla noktalar, artılar, yine clover çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı