Haswell'den Skylake'e geçilmeli mi?

Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar. Elimde İntel Core i5 4440 işlemci, Asus H81M Plus anakart ve Hi-Level 2X4GB DDR3 1333 MHz bellekler var. Sizce bu üçlüyü satıp Skylake i5 işlemci, DDR4 RAM ve soket 1151 anakarta geçmeye değer mi? Şimdi bakıyorum DDR2 sistemler gerçekten çok zayıf. Acaba ileride aynı durum DDR3 sistemler için de olur mu? Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçen varsa gecmen tabiki iyi olur. Sırf skylake diye de elindeki sistemide çöpe atmanı önermem yetmediği yerde değiştirirsin. Bütçe yokken almak mantıklı değil lüx'e kaçmış gibi bişey olur.

Bütçen varsa gecmen tabiki iyi olur. Sırf skylake diye de elindeki sistemide çöpe atmanı önermem yetmediği yerde değiştirirsin. Bütçe yokken almak mantıklı değil lüx'e kaçmış gibi bişey olur.
Anladığım kadarıyla arkadaşın bütçesi var fakat değer mi yoksa değmez mi? Sorusunun cevabını arıyor. Eski sistemini de satabilir, çöpe atmak zorunda değil.

Bilgisayarı ne amaçla kullanıyorsunuz? Bana sorarsanız işlemciniz güçlü, alacağınız skylake ile arasında günlük kullanımda hiçbir fark görmeyeceksiniz, sadece adı değişmiş ve para harcamış olacaksınız. Bence kullanın sistemi bir kaç sene daha skylake ten sonra çıkan nesilden alırsınız.

Günümüzde hala Ivy Bridge işlemciler kullananlar varken bence mantıklı değil. Daha skylake çok taze ve elindeki işlemci de her oyuna yetecek kuvvette. Soket değişimine gidilmesi için bence işlemcinin sana yetmemesi, sisteminde darboğaz olması vs. lazım. Şu aşamada bence hiç gerek yok. Ona harcayacağın para ile ekran kartın nedir bilmiyorum ama ekran kartını yükselt.

Bilgisayarı ne amaçla kullanıyorsunuz? Bana sorarsanız işlemciniz güçlü, alacağınız skylake ile arasında günlük kullanımda hiçbir fark görmeyeceksiniz, sadece adı değişmiş ve para harcamış olacaksınız. Bence kullanın sistemi bir kaç sene daha skylake ten sonra çıkan nesilden alırsınız.
Evet haklısınız. Bu DDR4 yeni çıktı. İlk çıkan Ddr3 sistemler ile Ddr2 arasında çok fark yok. Yani mantıklı olan 7. veya 8. Nesilde geçmek. İnanırmısınız tek kuşku duyduğum nokta Ram olayı yoksa işlemciden memnunum. Bilgisayarı oyun amaçlı kullanıyorum. Ekran kartı Gtx 950.

Günümüzde hala Ivy Bridge işlemciler kullananlar varken bence mantıklı değil. Daha skylake çok taze ve elindeki işlemci de her oyuna yetecek kuvvette. Soket değişimine gidilmesi için bence işlemcinin sana yetmemesi, sisteminde darboğaz olması vs. lazım. Şu aşamada bence hiç gerek yok. Ona harcayacağın para ile ekran kartın nedir bilmiyorum ama ekran kartını yükselt.
Mantıklı bir cevap olmuş teşekkür ederim. Tek kafamı karıştıran nokta Ram olayı, işlemci ve anakarttan memnunum. Ekran kartım Gtx 950. Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlarlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı