Hat değerleri düştü

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar direkt sadede geliyorum. İlk attığım ekran görüntüsü 2-3 sene önce olan hat değerlerim. 35 Mbps paket ile geçiş yapmıştım sonrasında paketimi 100 Mbps'e yükseltmiştim 80-90 Mbps arası hız alıyor idim.

2. attığım ekran görüntüsü ise yaklaşık 1 senedir yaşadığım sorun. Hat değerlerim birdenbire düştü. Telefon kutusundan modeme gelen kablo çok eski idi, kabloda ekler vardı o yüzden hız düşüyor sanıyordum. Birkaç kere Türk Telekom ekipleri geldiler ve telefon kutusuna 85-90 Mbps hız geldiğini fakat modemden 20-35 Mbps hız çıktığını, bundan dolayı da sorunun iç tesisatımda olduğunu belirtiyorlardı. Kabloyu değiştirmek de bir türlü nasip olmamıştı ta ki geçen haftaya kadar. Yüksek katta oturuyorum kabloda hiç ek olmaması için 50M telefon kablosu aldım ve kabloyu komple değiştirdim fakat hiçbir faydasını göremedim hâlâ hat değerlerim düşük vaziyette. İnternet sağlayıcım ile görüştüğümde her seferinde Türk Telekom ekipleri gönderiliyor ve sürekli aynı döngüyü yaşayıp duruyoruz.

Başlıkta da sorduğum gibi sorun modemimden kaynaklı olabilir mi? Bayağıdır kullanıyorum bu modemi eski yani biraz ama sorun modemden olsa hız düşüklüğü hariç farklı belirtiler de göstermez mi? Yeni modem alsam bir de sorun modemimden kaynaklı değilse al başına belayı durduk yere masraf. Modemler de ucuz değil eskisi gibi zaten öyle kalitesiz bir şey de almak istemem sonuçta VDSL-VDSL2 modem almam gerekecek.

Dosya Ekleri

• hat değerleri.PNG
    hat değerleri.PNG
    21,7 KB · Görüntüleme: 180
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    14,6 KB · Görüntüleme: 162
VDSL bana 43 veriyordu maksimum bağlattık ama 15-16’yı geçmedi. Ankastreden Cat6 kablosu çektim modeme sıfırdan ve problem ortadan kalktı. Kablonuza bir bakın ezilme filan var mı diye.

Hocam SNR Margin değerleri, altyapınızın alabileceği maksimum hıza yaklaştıkça düşer. Bu değerler normal -en azından Türkiye'de-.
Hat zayıflamasına gelirsek; orta diyebiliriz, sorun teşkil edecek düzeyde değil.

Geriye modem kalıyor, bir yakınınızdan kontrol amaçlı alıp denemenizde fayda var.
Bana kalsa kaliteli bir modem alın derim. Hız arttıkça modeme binen yük artıyor haliyle.
Ping ve kanal yönetimi açısından da faydasını görürsünüz.

Hat değerleriniz aslında gayet iyi. Soldaki fotoğrafa göre bu değerler ile 80-90 mbit alabiliyor olmanız gerek. Farklı bir modemde denediniz mi?
yok deneyimleyemedim. Çevremde ödünç alabileceğim bir modem bulunmamakta. VDSL kaliteli modemler 300-350 TL'den aşağı değil. İkinci el bakabilirim anca o da yani şimdikinden ne kadar farkı olur bilemiyorum. Modemden olduğundan emin olsam hiç düşünmeyeceğim direkt alacağım fakat bir de modemden kaynaklı değilse durduk yere masraf.
VDSL bana 43 veriyordu maksimum bağlattık ama 15-16’yı geçmedi. Ankastreden Cat6 kablosu çektim modeme sıfırdan ve problem ortadan kalktı. Kablonuza bir bakın ezilme filan var mı diye.
Kabloyu değiştirdim ben de. Normal telefon kablosu aldım ama Cat6 kablo almadım. Cat6 kablolar modemden PC'ye giden kablolar değil mi? Ben mi yanlış biliyorum acaba. Değiştirdiğim kablo da kalın güzel bir kablo hiç de ek falan da yapmadım yani.
Hocam SNR Margin değerleri, altyapınızın alabileceği maksimum hıza yaklaştıkça düşer. Bu değerler normal -en azından Türkiye'de-.
Hat zayıflamasına gelirsek; orta diyebiliriz, sorun teşkil edecek düzeyde değil.

Geriye modem kalıyor, bir yakınınızdan kontrol amaçlı alıp denemenizde fayda var.
Bana kalsa kaliteli bir modem alın derim. Hız arttıkça modeme binen yük artıyor haliyle.
Ping ve kanal yönetimi açısından da faydasını görürsünüz.
Evet dediğiniz gibi geriye modem kalıyor. Ben 1 sene öncesine kadar 80-90 Mbps internet kullanıyordum zaten. SNR değerim yani 7.7 olan değerim bu kadar düşük değildi. Şimdi 45 Mbps gözüküyor hat değerlerimde 7.7'ye kadar düşmüş ama. Zaten 35 Mbps de iken 29 küsürlerdeydi o değer ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere.

Kabloyu değiştirdim ben de. Normal telefon kablosu aldım ama Cat6 kablo almadım. Cat6 kablolar modemden PC'ye giden kablolar değil mi? Ben mi yanlış biliyorum acaba. Değiştirdiğim kablo da kalın güzel bir kablo hiç de ek falan da yapmadım yani.
Düz telefon kablosu değil de CAT6 kablo almalıydınız. O zaman fark belli olabilirdi.

Düz telefon kablosu değil de CAT6 kablo almalıydınız. O zaman fark belli olabilirdi.
Öyle mi.. İlk başta CAT6 kablo siparişi vermiştim sonrasında yanlış kablo diye siparişi iptal ettim gidip telefon kablosu aldım. Sorun kabloda mı o zaman acaba şimdi. Şöyle bir şey de var ama önce ki kabloda 1 sene öncesine kadar düzgün bir hız alıyordum mesela ama o da CAT6 kablo değildi normal telefon kablosu idi. Sırf bu olay yüzünden modemdendir düşüncesi takılıyor aklıma.

Öyle mi.. İlk başta CAT6 kablo siparişi vermiştim sonrasında yanlış kablo diye siparişi iptal ettim gidip telefon kablosu aldım. Sorun kabloda mı o zaman acaba şimdi. Şöyle bir şey de var ama önce ki kabloda 1 sene öncesine kadar düzgün bir hız alıyordum mesela ama o da CAT6 kablo değildi normal telefon kablosu idi. Sırf bu olay yüzünden modemdendir düşüncesi takılıyor aklıma.
CAT6 hem dayanıklı hem de verimli o yüzden. Yapabilirseniz bir tane modem ödünç alın ve deneyin.

CAT6 hem dayanıklı hem de verimli o yüzden. Yapabilirseniz bir tane modem ödünç alın ve deneyin.
Modem ödünç alabileceğim kimse yok ya etrafımda maalesef. Olsa da ADSL modemleri var. Sorunun modem olmadığına emin olsam CAT6 kablo sipariş edeceğim ama işte onda da emin değilim. Sorunun ne olduğunu tam olarak anlasam. Şu 1 ayda 500'lük olcaz durduk yere. Yeni 50m Telefon kablosu alıp kabloyu değiştirdim. Modem alsam en az 300 TL CAT6 kablo alsam 200 TL'lere çıkamam hayatta öyle Nexans marka kablo falan alamam çünkü 50m almam gerekiyor baya pahalıya patlıyor o yüzden. Hani sadece tek bir şeyden emin olsam onun üstünde yoğunlaşsam tamam altından kalkılır ama durduk yere masraf kaçıyor bir yerlerime 😂

Modem ödünç alabileceğim kimse yok ya etrafımda maalesef. Olsa da ADSL modemleri var. Sorunun modem olmadığına emin olsam CAT6 kablo sipariş edeceğim ama işte onda da emin değilim. Sorunun ne olduğunu tam olarak anlasam. Şu 1 ayda 500'lük olcaz durduk yere. Yeni 50m Telefon kablosu alıp kabloyu değiştirdim. Modem alsam en az 300 TL CAT6 kablo alsam 200 TL'lere çıkamam hayatta öyle Nexans marka kablo falan alamam çünkü 50m almam gerekiyor baya pahalıya patlıyor o yüzden. Hani sadece tek bir şeyden emin olsam onun üstünde yoğunlaşsam tamam altından kalkılır ama durduk yere masraf kaçıyor bir yerlerime 😂

Hocam 2. el VDSL modemlere bakın, yakınınızda satan birine denk gelirseniz denemek istiyorum deyip eve takın(tabi kabul ederse); sorun modemden mi değil mi anlarsınız bu şekilde.
Değerleriniz düzelirse de hemen pazarlık yapıp alırsınız. Düzelmez ise durumu açıklar gönderirsiniz arkadaşı.

Geri
Yukarı