Hat değerleri normal mi?

kafkasoid

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Anlatacaklarım ve soracaklarım biraz uzun. Sıkılmadan okur ve cevaplarsanız sevinirim.

Şimdiye kadar TurkNet'te Türk Telekom altyapısından 50Mbps pakedinden maksimum 35 civarı download alıyordum. Uzun bir süredir adresimden veya komşu kapı numaralarımdan sorguladığımda altyapı sorgulama sitelerinden "bulunamadı-?" veya "altyapı yok" uyarısı alıyordum. Umut ettiğim gibi altyapı geliştirme çalışması oldu.(Altyapı sorgulamada hala altyapı yok olarak gözüküyor) Rastgele yaptığım hız testinden (muhtemelen 50 paket sınırı olduğu için) 45-50 civarı download değerleri aldım. Ancak hat değerlerimde değişiklik oldu ve ping değerlerimin speedtest.net üzerinden yaptığım testlerde 20 civarından 25 civarına yükseldiğini gördüm. Hat değerlerimi paylaşıyorum:

hat.png

Merak ettiklerim ise şunlar; hat değerlerim şu anda nasıl? (herhangi bir kopma gözlemlemedim) Eğer hızımı yükseltme imkanım olursa nasıl etkilenirim? Yaklaşık 10 senelik bir binada oturuyorum, ankastreden modemime kablo çekersem değerler iyileşir mi? Bina ankastresine kısa bir kablo çakarak internetimi test edebilir miyim?

Son düzenleme:
Upload tarafında zayıflama 30 olmuş, bana normal gibi gelmedi.

Bir elektrikçiyle modemi direkt kısa kabloyla ankastreye bağlayın. Hat zayıflamasında kayda değer azalma olursa iç tesisatı kaliteli kabloyla yenileyin.
ADSL mi? Fiber mi?
FTTC yani fiber, diğer adıyla VDSL...

Hocam evi deşicekseniz fiber varsa fibere geçmek için deşin.
Ama arkadaşların dediği gibi interneti iz normal değil.

Hat zayıflaması değeriniz ideal kabul edilebilecek aralığın tam sınırında. Yükseldiği zamanlar oluyor ise bağlantı kalitesinde düşmelere neden olabilir? VDSL için genelde 30 dB ideal değerin üst sınırıdır. 40-45 dB üzeri ise hattın VDSL'e uygun olmadığının göstergelerinden biridir. Fakat sorununuz yüksek ping ise -ki 20'den 25'e yüselmesi DSL operatörünün çok da destek vereceği bir sapma değildir- bir satürasyon kontrolü yaptırmanızı öneririm. Genelde yüksek pingin nedeni kendi donanımınız kayanklı bir sorun değil ise düşük de olsa farklı ihtimaller olmakla birlikte satürasyondur.

Buradan da değerleriniz ile ilgili bir miktar bilgi edinebilirsiniz:

ADSL mi? Fiber mi?
Eğer hızınız 50 Mbps olup modemle aynı odada 20 Mbps alıyorsanız problem var bence.
Hayır hocam yanlış anlamışsınız.

Upload tarafında zayıflama 30 olmuş, bana normal gibi gelmedi.

Bir elektrikçiyle modemi direkt kısa kabloyla ankastreye bağlayın. Hat zayıflamasında kayda değer azalma olursa iç tesisatı kaliteli kabloyla yenileyin.
Hocam yanlış hatırlamıyorsam krone bıçağım var, elektrikçi olmadan bunu yapabilir miyim?

SNR değerin çok düşük. Hat zayıflamanda 13 çok yüksek db değerleriyle oynadınız mı?
Hayır herhangi bir değerle oynamadım.

Hat zayıflaması değeriniz ideal kabul edilebilecek aralığın tam sınırında. Yükseldiği zamanlar oluyor ise bağlantı kalitesinde düşmelere neden olabilir? VDSL için genelde 30 dB ideal değerin üst sınırıdır. 40-45 dB üzeri ise hattın VDSL'e uygun olmadığının göstergelerinden biridir. Fakat sorununuz yüksek ping ise -ki 20'den 25'e yüselmesi DSL operatörünün çok da destek vereceği bir sapma değildir- bir satürasyon kontrolü yaptırmanızı öneririm. Genelde yüksek pingin nedeni kendi donanımınız kayanklı bir sorun değil ise düşük de olsa farklı ihtimaller olmakla birlikte satürasyondur.

Buradan da değerleriniz ile ilgili bir miktar bilgi edinebilirsiniz:
Çok teşekkürler hocam. Ankastreden kısa kabloyla denemek haricinde beni yapabileceğim herhangi bir şey var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı