Hat değerleri ve SNR margin ayarı nasıl?

Myndoria

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,
Hat değerlerim şu şekilde:

1700656414175.png

TurkNet 50Mbit kullanıyorum. Yıllardır ortalama 46-47 Mbit download alıyordum. Son günlerde kopma veya 25Mbit hız almaya başladım. Türk Telekom ekibi ev içinde bir sorun olduğunu söyledi. Çatıdaki hattı ve ev içindeki DSL girişini ve DSL kablosunu değiştirdim. İlk başta 47Mbit hız gelse de sonra hat gidip geliyor, 25Mbit hız ile açılıyor.

SNR margin ayarımı değiştirdim 5dB yaptım. Hata sayıları fazla gibi geldi forumdaki diğer örneklere bakınca. 6dB yapınca da 41'e düşüyor hızım, hata sayısı azalıyor. Ayrıca SNR kaç yaparsam yapayım upload bezen 15 bazen 7Mbit oluyor ve hat gidip geldiğinde değişiyor bu hız. Ne yapmalıyım? Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
Öncelikle daha stabil bir internet kullanmak istiyorsan hızını düşür bence 35Mbps'e falan sabitle Upload'ı maksimum kullanıyorsun bir de. SNR margin değeri düşük santrale kaç metre mesafedesin?

Bina içine CAT6 kablo çektirmeni öneririm ben yaptığım da SNR margin değeri yükselmişti ayrıca sinyal zayıflamanda fazla hat değerlerin pek iyi değil.

Download yönünde SNR Marjı çok düşük. Sanırım hat yeterli bağlantıyı sağlayacak sağlığını yitirmiş.

20 altında dikkate alınacak bir değer değil aslında.
Eğer altyapın ve bina içi kabloların iyiyse 6-7 SNR olsa bile sıkıntı yaşamazsın bende de durum böyle hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.

Ekran görüntüsü 2023-11-22 155143.jpg

Eğer altyapın ve bina içi kabloların iyiyse 6-7 SNR olsa bile sıkıntı yaşamazsın bende de durum böyle hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.

Zayıflama yok ve gürültü seviyesi iyi durumda. Bina içi iyi olsa bile altyapıya ve abone sayısına göre sağlık değişebiliyor. Benim sokakta yeni gelen bir abone bile baya etki yapıyor.

Öncelikle daha stabil bir internet kullanmak istiyorsan hızını düşür bence 35Mbps'e falan sabitle Upload'ı maksimum kullanıyorsun bir de. SNR margin değeri düşük santrale kaç metre mesafedesin?

Bina içine CAT6 kablo çektirmeni öneririm ben yaptığım da SNR margin değeri yükselmişti ayrıca sinyal zayıflamanda fazla hat değerlerin pek iyi değil.
Download yönünde SNR Marjı çok düşük. Sanırım hat yeterli bağlantıyı sağlayacak sağlığını yitirmiş.

20 altında dikkate alınacak bir değer değil aslında.
Bu zamana kadar bir sorun yaşamıyordum. Yaklaşık 2 haftadır bu sorunlar var neden olabilir? FEC ve CRC hataları ne olursa SNR margin ayarının iyi olduğunu anlarım?

Geri
Yukarı