Hat değerlerim nasıl?

fixit

Kilopat
nnnaaae.JPG

Hat değerlerim nasıl. Dün bir konu açmıştım ve konunun devamında hat değerlerimi paylaşmıştım bazıları değerlerin iyi olduğunu 100 Mbps hıza yakın bir hız alabileceğimi söylediler. Bugün Türk Telekom ile görüştüm 100 Mbps hız vermeleri durumunda kendilerine geçeceklerini bildirdim ancak onlar ise maksimum 82-83 Mbps bandında bir hız verebileceklerini söylediler. NetSpeed ve TürkNet ise maksimum 75 Mbps dedi. Hat değerlerinden anlayanlar için 100 Mbps vermemelerinin sebebi hat değerlerim mi?
Şu anki sonuçlar böyle:

aqwqqwwee.JPG

Anladım sağ olun. Peki son soru şu anda evde klasik telefon kablosu kullanıyorum. İnterneti 3 ayaklı telefon fişinden alıyorum. Binanın ankastresinden daireme direk CAT5 veya CAT6 kablo çeksem fayda sağlar mı? Şu anda oturduğum bina ve iç elektrik tesisatı eski.

Rica ederim. Evet fayda sağlar fakat hat değerlerinize baktığımda yenilemeye ihtiyaç olmadığını görüyorum.

Hat değerleriniz iyileşir daha az kayıp alırsınız fakat ahım şahım bir değişiklik olmaz gibi.

Rica ederim. Evet fayda sağlar fakat hat değerlerinize baktığımda yenilemeye ihtiyaç olmadığını görüyorum.

Ping değerim 15-16 ms civarında eğer bu beni etkilerse belki değiştiririm o zaman. Teşekkür ederim ilgileriniz için, iyi forumlar.

Hocam bana Türk Telekom'dan aradığım eleman şöyle dedi. Maksimum 88 verebiliyoruz. Saha dolabını 110 metre uzaksın sana ulaşana kadar ortalama 5 Mbps bir kayba uğrar. Sonuçta maksimum 82-83 Mbps bir hız alırsın dedi. Bu maksimum hızda en iyi şartlarda düşünürsek gelir diye ekledi. Sanırım bu Türk Telekom'da belli hızlara kitleme olayı varmış dün burada bir arkadaşta söylemişti.
Ölçüm yapılmadan hız bilgisi vermek pek doğru değil. Hat değerlerim nasıl dendiğinde genelde "kağıt üzerinde veya teoride" diye cümleye eklerim.

Çünkü kayıplar olabiliyor, farklı yerde sorunlar oluyor.

Ankastrenin bağlı bulunduğu dolabın yoğunluğuna göre değişiyor. Yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef. Bir bakmışsınız yarın 120 Mbps'e çıkmış, ancak bu 100 Mbps alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Ertesi gün dalgalanma olur yoğunluk olur DSL bağlantınız yetersiz kapasiteden dolayı kopar yani internet gider, hız düşer.

Ölçüm yapılmadan hız bilgisi vermek pek doğru değil. Hat değerlerim nasıl dendiğinde genelde "kağıt üzerinde veya teoride" diye cümleye eklerim.

Çünkü kayıplar olabiliyor, farklı yerde sorunlar oluyor.

awwwaa.JPG

Şu anda yeniden maksimum veri oranım 96000-97000 civarlarına çıktı. Demek ki bu "88 Mbps" kitleme olayı yok ya da her zaman olmuyor. Bunun üzerine Türk Telekom'u şimdi yeniden aradım yine maksimum verebilecekleri hızı 83 Mbps dediler.

Ping değerim 15-16 ms civarında eğer bu beni etkilerse belki değiştiririm o zaman. Teşekkür ederim ilgileriniz için, iyi forumlar.
Eki Görüntüle 675035

Şu anda yeniden maksimum veri oranım 96000-97000 civarlarına çıktı. Demek ki bu "88 Mbps" kitleme olayı yok ya da her zaman olmuyor. Bunun üzerine Türk Telekom'u şimdi yeniden aradım yine maksimum verebilecekleri hızı 83 Mbps dediler.

Değişen bir şey olmayacaktır maalesef. Onların ekranı şu şekilde;

1600620617850.png

Hattınızı 100 Mbps'e çektikleri an sistem hata verir hadi çektiler diyelim kopmalar yaşarsınız, mevcut kapasite bunu karşılamıyor.

Değişen bir şey olmayacaktır maalesef. Onların ekranı şu şekilde;

Eki Görüntüle 675051

Hattınızı 100 Mbps'e çektikleri an sistem hata verir hadi çektiler diyelim kopmalar yaşarsınız, mevcut kapasite bunu karşılamıyor.

Hocam bu paylaştığınız ekranda ki "noise margin" ve "attenuation" değerleri benim arayüzde hangi değerler oluyor. DB cinsinden 3 farklı değer var benim modem arayüzünde.

awwwaa.JPG

Geri
Yukarı