Hat değerlerim ve altyapı çalışmaları

hkndev34

Hectopat
Daha fazla  
Altyapı çalışmaları;
Mahallemde olan altyapı çalışmalarında artık sona gelindi. 2 sokak arkama 2 tane 50 ya da 100 metre arayla tip 7 erişim kabini koyan TT benim sokağımı da kapsayan tip 5 saha dolabı koydu. Altyapı sorgularında yok olarak gözüküyor altyapım. TT'den ekipden birisi ile görüştüm Max 1 2 hafta içinde aktif olur dedi. Saha dolabın bana uzaklığı 450 metre bu da 100Mbps üzerinden verilecek hızın bayağı bir düşük olacağı demektir. Kendisi ile tekrar görüştüm senin orası 450 yoktur dedi konuştuk falan ( altyapı için çok darlamıştım muhtarlık TT ekipleri falan biliyorlar beni ) ona ben durumu anlattım bana ne kadar hız istiyorsun dedi bende normal olarak her insan bildiği üzere 100 tabii ki de dedim + olarak yayın upload gibi performansların ve mahallede en çok ihtiyacı duyan kişi olduğumu söyledim sağ olsun kendisinden referans aldım dolap aktif olduktan sonra eğer ki iyi bir hız gelmezse dediği hız 45 gibi bir değer ben öncesinde mesafeyi azaltabilecek gibisinden anlattım gelsin sonrasına bakarız dedi.
ADSL hat değerlerim Vodafone Net;
Fotoğrafta gözüktüğü üzere aldığım hız değerlerim bugüne kadar böyle idi son zamanlarda altyapı çalışmalarından kaynaklı download hızım düştü 4MB de sabitledi konuştuğum kişi sebebi ise oradaki işlemlerin son bulup hızlıca VDSL'e geçmek için. Hat değerlerim nasıldır. Ben VDSL modem getirildiğinde elimden geldiğince yalın bakır kabloyu değiştirmeye çalışacağım. CAT6 gibi önerileriniz var mı ne yapabiliriz. Açıkçası ne yaparsam en verimli hal olur. VDSL içinde daha sonra iyi bir modem almayı düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230227_160546_Chrome.jpg
    Screenshot_20230227_160546_Chrome.jpg
    65,7 KB · Görüntüleme: 59
  • 20221224_151230.jpg
    20221224_151230.jpg
    129,4 KB · Görüntüleme: 50
  • 20230404_123417.jpg
    20230404_123417.jpg
    116,2 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Altyapı çalışmaları;
Mahallemde olan altyapı çalışmalarında artık sona gelindi. 2 sokak arkama 2 tane 50 ya da 100 metre arayla tip 7 erişim kabini koyan TT benim sokağımı da kapsayan tip 5 saha dolabı koydu. Altyapı sorgularında yok olarak gözüküyor altyapım. TT'den ekipden birisi ile görüştüm Max 1 2 hafta içinde aktif olur dedi. Saha dolabın bana uzaklığı 450 metre bu da 100Mbps üzerinden verilecek hızın bayağı bir düşük olacağı demektir. Kendisi ile tekrar görüştüm senin orası 450 yoktur dedi konuştuk falan ( altyapı için çok darlamıştım muhtarlık TT ekipleri falan biliyorlar beni ) ona ben durumu anlattım bana ne kadar hız istiyorsun dedi bende normal olarak her insan bildiği üzere 100 tabii ki de dedim + olarak yayın upload gibi performansların ve mahallede en çok ihtiyacı duyan kişi olduğumu söyledim sağ olsun kendisinden referans aldım dolap aktif olduktan sonra eğer ki iyi bir hız gelmezse dediği hız 45 gibi bir değer ben öncesinde mesafeyi azaltabilecek gibisinden anlattım gelsin sonrasına bakarız dedi.
ADSL hat değerlerim Vodafone Net;
Fotoğrafta gözüktüğü üzere aldığım hız değerlerim bugüne kadar böyle idi son zamanlarda altyapı çalışmalarından kaynaklı download hızım düştü 4MB de sabitledi konuştuğum kişi sebebi ise oradaki işlemlerin son bulup hızlıca VDSL'e geçmek için. Hat değerlerim nasıldır. Ben VDSL modem getirildiğinde elimden geldiğince yalın bakır kabloyu değiştirmeye çalışacağım. CAT6 gibi önerileriniz var mı ne yapabiliriz. Açıkçası ne yaparsam en verimli hal olur. VDSL içinde daha sonra iyi bir modem almayı düşünüyorum.

SNR değeri fena değil, ama hat zayıflaması yüksek görünyor. Bunları kafaya takmayın madem yeni altyapı döşendi bu değerler değişecektir. CAT 5 kablo da 100Mbps için yeterli olacaktır. Bende TT'nin zamanında verdiği siyah bir modem var taş gibi çalışıyor sizde de öyleyse hiç değiştirip masraf etmenin lüzumu yok diye düşünüyorum. Tabii istediğiniz hızı destekliyorsa.

SNR değeri fena değil, ama hat zayıflaması yüksek görünyor. Bunları kafaya takmayın madem yeni altyapı döşendi bu değerler değişecektir. CAT 5 kablo da 100Mbps için yeterli olacaktır. Bende TT'nin zamanında verdiği siyah bir modem var taş gibi çalışıyor sizde de öyleyse hiç değiştirip masraf etmenin lüzumu yok diye düşünüyorum. Tabii istediğiniz hızı destekliyorsa.
Dostum şu anda öğrendiğime göre sona gelinmiş Saha dolabından ses geliyor fanlar çalışıyor sanırım ADSL in bağlı olduğu yerdeki portlarla ilgili çalışmalar varmıs o da dediği gibi 1 2 hafta içinde VDSL2 hizmeti almaya başlarsın dedi. Şu anda 4mb e sabit hızım çok fazla kopma yaşadığım için santralden 4 e sabitledi. Yanlış bilmiyorsam Vodafone bana farklı bir modem vericek VDSL için o zamanki hat değerlerimi de atarım ama yüksek ihtimal 450 metre içersine yakına Tip7 saha dolabı yada farklı çözümler ile 100 e yakın hız almayı düşünüyorum.

Dostum şu anda öğrendiğime göre sona gelinmiş saha dolabından ses geliyor fanlar çalışıyor sanırım ADSL'in bağlı olduğu yerdeki portlarla ilgili çalışmalar varmıs o da dediği gibi 1 2 hafta içinde VDSL2 hizmeti almaya başlarsın dedi. Şu anda 4MB e sabit hızım çok fazla kopma yaşadığım için santralden 4'e sabitledi. Yanlış bilmiyorsam Vodafone bana farklı bir modem verecek VDSL için o zamanki hat değerlerimi de atarım ama yüksek ihtimal 450 metre içersine yakına tip7 saha dolabı ya da farklı çözümler ile 100'e yakın hız almayı düşünüyorum.

Kopmalar dediğim gibi hat zayıflamasından dolayı oluyor çok yüksek ihtimalle. Binanız kaç senelik?

Benim saha dolabına olan uzaklığım 521 metre. Dağıtım panosundan modeme gelen Türk Telekom'un Telefon kablosunu CAT7 kablo ile değiştirince hat zayıflamam 13.0'dan 11.7'ye düştü. Aradaki mesafe 7 metreydi. Gürültü marjı da 21.2'den 27.3'e yükseldi.

Kopmalar dediğim gibi hat zayıflamasından dolayı oluyor çok yüksek ihtimalle. Binanız kaç senelik?
23 den fazla 30 u geçmez diye biliyorum binayı fakat bina içindeki internet kablosunu kullanmıyorum yan binamın dışarıda olan bu kofradan çekili internetim. Buda şu anki hat değerlerim sadece farklılık gösteren " Alt sisteme doğru veri akışı SNR (db) " değeri.

Benim saha dolabına olan uzaklığım 521 metre. Dağıtım panosundan modeme gelen Türk Telekom'un Telefon kablosunu CAT7 kablo ile değiştirince hat zayıflamam 13.0'dan 11.7'ye düştü. Aradaki mesafe 7 metreydi.
Hızınız kaç peki. Hatta direk modem değerlerini atarsanız sevinirim modeme gelen max down ve upload hızınıda görmek isterim.

Dosya Ekleri

• 20230405_024657.jpg
    20230405_024657.jpg
    128,8 KB · Görüntüleme: 25
  • 20221224_111823.jpg
    20221224_111823.jpg
    146,3 KB · Görüntüleme: 29
  • Screenshot_20230405_014544_Chrome.jpg
    Screenshot_20230405_014544_Chrome.jpg
    74,8 KB · Görüntüleme: 36
23'ten fazla 30'u geçmez diye biliyorum binayı fakat bina içindeki internet kablosunu kullanmıyorum yan binamın dışarıda olan bu kofradan çekili internetim. Bu da şu anki hat değerlerim sadece farklılık gösteren " alt sisteme doğru veri akışı SNR (dB) " değeri.

Hızınız kaç peki. Hatta direk modem değerlerini atarsanız sevinirim modeme gelen Max down ve upload hızınıda görmek isterim.

Size önerim öncelikle yeni altyapıya geçip öyle test edin düzelme olmazsa dediğiniz gibi yeni kablo çekersiniz.

23 den fazla 30 u geçmez diye biliyorum binayı fakat bina içindeki internet kablosunu kullanmıyorum yan binamın dışarıda olan bu kofradan çekili internetim. Buda şu anki hat değerlerim sadece farklılık gösteren " Alt sisteme doğru veri akışı SNR (db) " değeri.

Hızınız kaç peki. Hatta direk modem değerlerini atarsanız sevinirim modeme gelen max down ve upload hızınıda görmek isterim.
DSL kablosu ankastre kutusundan mı geliyor yoksa Türk Telekom'un dağıtım panosundan mı? Kablonun uzunluğu kaç metre?

Size önerim öncelikle yeni altyapıya geçip öyle test edin düzelme olmazsa dediğiniz gibi yeni kablo çekersiniz.
Açıkçası bildiğim kadarı ile her türlü CAT6 kablo bakır kablodan daha verimlidir diye biliyorum. Ankastre den CAT6 yı belki VDSL modem değişikliği sırası cektirebilirim.

DSL kablosu ankastre kutusundan mı geliyor yoksa Türk Telekom'un dağıtım panosundan mı? Kablonun uzunluğu kaç metre?
Kablo ankastre den geliyor.

Eklemeyi unutmuşum. Evde 2 tane abonelik var kendim Vodafone net kullanıyorum İlk attıgım ikinci gorselden anlaşılcağı üzere TürkTelekom aboneliği var Ablama ait. Onun yalın kablosuna bağlayıp farklılıklara bakayım demiştim şu anda benim değerlerim 4095 olan onda da yanlız alt sistem SNR değeri farklılık gösteren tek ayardır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Ben Diyarbakır'ın küçük bir ilçesinde yaşıyorum. İlçedeki internet altyapısı pek iyi değil ekstra olarak Türk Telekom'un dağıtım panosu çok eski ve sorunlu. Müstakil evde yaşadığım için ankastre kutusu yok direkt olarak dağıtım panosundan modeme CAT7 kablo çektim. Altyapı kontrolü yaptığımda alabileceğim maksimum hız 37 Mbps olarak görünüyor. Tarifem 24 Mbps, sabit 23 Mbps hızım 2 MS pingim var. 2 hafta önce denemek için 1 günlüğüne tarife hızımı 75 Mbps'ye yükselttim 72 Mbps hız alıyordum. Hat değerlerim de şöyle.
IMG_20230405_030109.jpg

Geri
Yukarı