Hat değerlerim ve altyapı çalışmaları

Açıkçası bildiğim kadarı ile her türlü CAT6 kablo bakır kablodan daha verimlidir diye biliyorum. Ankastre den CAT6 yı belki VDSL modem değişikliği sırası cektirebilirim.

Kablo ankastre den geliyor.

Eklemeyi unutmuşum. Evde 2 tane abonelik var kendim Vodafone net kullanıyorum İlk attıgım ikinci gorselden anlaşılcağı üzere TürkTelekom aboneliği var Ablama ait. Onun yalın kablosuna bağlayıp farklılıklara bakayım demiştim şu anda benim değerlerim 4095 olan onda da yanlız alt sistem SNR değeri farklılık gösteren tek ayardır diye düşünüyorum.
Bi kaç hafta öncesinin kendi kablomdaki değerleri pek bir farklılık yokmuş zaten.

Ben Diyarbakır'ın küçük bir ilçesinde yaşıyorum. İlçedeki internet altyapısı pek iyi değil ekstra olarak Türk Telekom'un dağıtım panosu çok eski ve sorunlu. Müstakil evde yaşadığım için ankastre kutusu yok direkt olarak dağıtım panosundan modeme CAT7 kablo çektim. Altyapı kontrolü yaptığımda alabileceğim maksimum hız 37 Mbps olarak görünüyor. Tarifem 24 Mbps, sabit 23 Mbps hızım 2 MS pingim var. 2 hafta önce denemek için 1 günlüğüne tarife hızımı 75 Mbps'ye yükselttim 72 Mbps hız alıyordum. Hat değerlerim de şöyle.
Eki Görüntüle 1727711
Şu anki kullanmış okduğum internet de zaten 1990 metre uzakdan ADSL 9mb olarak hizmet alıyorum yujarsa gördüğün o ankastre den geliyor aboneliğim. Tip 5 in orda daha önce eski tip denilebilcek sanırım internet kabini vardı pek bilmiyorum bu tür şeyleri onun internet için bir alakası varmıydi sence Tip 5 koyulmuş şu an kaldırılmış ordan.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230405_030906_Twitter.jpg
    Screenshot_20230405_030906_Twitter.jpg
    51,2 KB · Görüntüleme: 23
Hızınız kaç peki. Hatta direk modem değerlerini atarsanız sevinirim modeme gelen max down ve upload hızınıda görmek isterim.
Hız yükselttikçe ulaşılabilir max hız da artar. 75 Mbps denerken ulaşılabilir max hız 93 Mbps'e yükselmişti ama 75 Mbps hattımın tam sınırıydı. Gürültü marjı 8.2'ydi.

Bi kaç hafta öncesinin kendi kablomdaki değerleri pek bir farklılık yokmuş zaten.

Şu anki kullanmış okduğum internet de zaten 1990 metre uzakdan ADSL 9mb olarak hizmet alıyorum yujarsa gördüğün o ankastre den geliyor aboneliğim. Tip 5 in orda daha önce eski tip denilebilcek sanırım internet kabini vardı pek bilmiyorum bu tür şeyleri onun internet için bir alakası varmıydi sence Tip 5 koyulmuş şu an kaldırılmış ordan.
Yeni altyapı ile en az 75 Mbps hız alırsın. Eğer hat değerleri benim değerlerimden kötü olursa ya da kopmalar yaşarsan hem dağıtım panosundan ankastre kutusuna gelen hem de ankastre kutusundan modeme gelen kabloları değiştirmeni öneniririm.

Son düzenleme:
7 ay ve 8 yıl önceki yerler. İlk fotoğrafdaki 7 ay önceki yerde eski kabindı sanırım şimdi yerini Tip 5 ile değiştirildi. Acaba fotoğraflarda 65. Sevgi caddesindeki kabin 150 metre kadar uzakta fakat bunun bir disiplini okduğundan ben onu alamıyormuşum bir şekilde ben ondan faydalanamazmıyım ? O kabin yaklaşık 2 senedir orada. Düşünün ben kac zaman sonra VDSL2 ye geçiyorum bildiklerim ile sadece iyi bir internet deneyimi yaşamak istiyorum. Mesela örnek vermek gerkirse sadece Valorant da olan anlık ping yükselmesi çok can sıkıcı oyundan hiç zevk alamadan dia 3 e kadar o şekilde çıktım. ADR ım yüksek olduğundan çoğunlukla İmmo lar ile oynuyordum ben dia 3 çıktığım da ama ping bi anda yükseldiğinden dolayı oyunumun içine ettiğinsen oynayamıyorum. PUBG bu tür şeyler yok hatta ve hatta 40 ping alıyorum ama Valorant facia.

Hız yükselttikçe ulaşılabilir max hız da artar. 75 Mbps denerken ulaşılabilir max hız 93 Mbps'e yükselmişti ama 75 Mbps hattımın tam sınırıydı. Gürültü marjı 8.2'ydi.

Yeni altyapı ile en az 75 Mbps hız alırsın. Eğer hat değerleri benim değerlerimden kötü olursa ya da kopmalar yaşarsan hem dağıtım panosundan ankastre kutusuna gelen hem de ankastre kutusundan modeme gelen kabloları değiştirmeni öneniririm.
450 metre çapda sizce 70+ alabilmem mümkünmüdür. Yani aslında ben 75+ alabilirsem benim için yeterli seviyededjr açıkçası. Ama burda benim ne yapabilceğim önemli ben kendim elim değer ankastre den en fazla CAT6 kablo çektiririm gibi. Dağıtım panosundan ankastre ye gelen kablo değişikliği icin ne yapabilirim nasıl bir aksiyon alabilirim yol izleyebilirim. Yani ben genede şansımı en iyi sekilde kullanıp çünkü 450 metre de ben bakıyorum 30 falan görüyorum altyapi sorgulatınca arka mahallerimden örnek alarak söylüyorum bunu. Bu konu esas olarak benim isteklerim yönünde ilerleyen konu olsa gerek ama pekde bilgili sayılmam sadece hizmeti ne çapda etkileyebilirsem o'dur.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230405_031749_Maps.jpg
    Screenshot_20230405_031749_Maps.jpg
    96,9 KB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_20230405_031949_Maps.jpg
    Screenshot_20230405_031949_Maps.jpg
    65 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20230405_032103_Maps.jpg
    Screenshot_20230405_032103_Maps.jpg
    81,9 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20230405_032202_Maps.jpg
    Screenshot_20230405_032202_Maps.jpg
    73,9 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_20230405_032214_Maps.jpg
    Screenshot_20230405_032214_Maps.jpg
    76,2 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
7 ay ve 8 yıl önceki yerler. İlk fotoğrafdaki 7 ay önceki yerde eski kabindı sanırım şimdi yerini Tip 5 ile değiştirildi. Acaba fotoğraflarda 65. Sevgi caddesindeki kabin 150 metre kadar uzakta fakat bunun bir disiplini okduğundan ben onu alamıyormuşum bir şekilde ben ondan faydalanamazmıyım ? O kabin yaklaşık 2 senedir orada. Düşünün ben kac zaman sonra VDSL2 ye geçiyorum bildiklerim ile sadece iyi bir internet deneyimi yaşamak istiyorum.
Altyapı saha dolabından dağıtım panosuna bakır kablolarla yerin altından geliyor. Bunlar altyapı çekilmeden önce planlanıp yapılan şeyler. Sonradan kolay kolay değiştirmezler. 150 metre uzaktaki saha dolabında büyük ihtimalle boş port yoktur. Bilgi almak için Türk Telekom bölge müdürlüğüne başvurabilirsin ya da saha görevlilerine sorabilirsin.
Mesela örnek vermek gerkirse sadece Valorant da olan anlık ping yükselmesi çok can sıkıcı oyundan hiç zevk alamadan dia 3 e kadar o şekilde çıktım. ADR ım yüksek olduğundan çoğunlukla İmmo lar ile oynuyordum ben dia 3 çıktığım da ama ping bi anda yükseldiğinden dolayı oyunumun içine ettiğinsen oynayamıyorum. PUBG bu tür şeyler yok hatta ve hatta 40 ping alıyorum ama Valorant facia.

450 metre çapda sizce 70+ alabilmem mümkünmüdür. Yani aslında ben 75+ alabilirsem benim için yeterli seviyededjr açıkçası. Ama burda benim ne yapabilceğim önemli ben kendim elim değer ankastre den en fazla CAT6 kablo çektiririm gibi. Dağıtım panosundan ankastre ye gelen kablo değişikliği icin ne yapabilirim nasıl bir aksiyon alabilirim yol izleyebilirim. Yani ben genede şansımı en iyi sekilde kullanıp çünkü 450 metre de ben bakıyorum 30 falan görüyorum altyapi sorgulatınca arka mahallerimden örnek alarak söylüyorum bunu. Bu konu esas olarak benim isteklerim yönünde ilerleyen konu olsa gerek ama pekde bilgili sayılmam sadece hizmeti ne çapda etkileyebilirsem o'dur.
Dediğim gibi benim saha dolabına uzaklığım 521 metre ve ilçedeki altyapı iyi olmadığı halde 75 Mbps alabiliyorum. Senin hem altyapın yeni olacak hem de saha dolabına daha yakınsın o yüzden rahatlıkla 75 Mbps alman lazım. Ping konusunda da İstanbul'a yaklaşık 1500 KM uzakta olmama rağmen Valorantta sabit 23 MS pingim var.

Dağıtım panosundan ankastre kutusuna gelen kablo Türk Telekom'a aittir ama kendi aldığınız kabloyu da taktırabiliyorsunuz.

Son düzenleme:
Altyapı saha dolabından dağıtım panosuna bakır kablolarla yerin altından geliyor. Bunlar altyapı çekilmeden önce planlanıp yapılan şeyler. Sonradan kolay kolay değiştirmezler. 150 metre uzaktaki saha dolabında büyük ihtimalle boş port yoktur. Bilgi almak için Türk Telekom bölge müdürlüğüne başvurabilirsin ya da saha görevlilerine sorabilirsin.

Dediğim gibi benim saha dolabına uzaklığım 521 metre ve ilçedeki altyapı iyi olmadığı halde 75 Mbps alabiliyorum. Senin hem altyapın yeni olacak hem de saha dolabına daha yakınsın o yüzden rahatlıkla 75 Mbps alman lazım. Ping konusunda da İstanbul'a yaklaşık 1500 KM uzakta olmama rağmen Valorantta sabit 23 MS pingim var.

Dağıtım panosundan ankastre kutusuna gelen kablo Türk Telekom'a aittir ama kendi aldığınız kabloyu da taktırabiliyorsunuz.
Yanlış bilmiyorsam FTTC de işler çok garip 150 metredeki kabin benim hizmet yerime geçmediginden ben zaten orada boş port olsa bile hizmet alamam. Gençler Market ve Proses Mekatronik A.Ş olan tek yolda 2 tane Tip 7 1 tane de Tip 5 kabini bulunuyor. Sanki normalin üstünde bir Altyspı çalışması olmuş gibi. Beni kapsayan Tip 5 saha dolabı.
Şimdi sizin demenize göre 520 metre de 70 alıyorsunuz bende rahstlıkla 75 alabilceğimi söylüyorsunuz. Bende mahallemde bakıyorum site üzerlerinde böle değer çıkıyor. Bakĵn 142 metre de olan ev hemen arka binam göründüğü üzere de boş port mevcut ama aldığı hız 77 olarak gözüküyor.
Mesafeyi daha da uzatınca 340 metre için 53mb olduğu çıkıyor bu matematiksel veriler ne kadar doğru peki. Lütfen anlayan arkadaşlar konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230405_050525_Maps.jpg
    Screenshot_20230405_050525_Maps.jpg
    75,6 KB · Görüntüleme: 13
  • Screenshot_20230405_040228_Chrome.jpg
    Screenshot_20230405_040228_Chrome.jpg
    110,2 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_20230405_051336_Chrome.jpg
    Screenshot_20230405_051336_Chrome.jpg
    119,3 KB · Görüntüleme: 15
IMG_20230405_052122.jpg

Altyapı sorgulamalarında benim maksimum 38 Mbps hız alabileceğim görünüyor. Ama 72 Mbps hızı kopma olmadan sağlıklı bir şekilde alabiliyorum.

Eki Görüntüle 1727754
Altyapı sorgulamalarında benim maksimum 38 Mbps hız alabileceğim görünüyor. Ama 72 Mbps hızı kopma olmadan sağlıklı bir şekilde alabiliyorum.
Şu an bence burdaki çoğu kişininde artık algısı kırılacağını düşünüyorum çünkü sitrde gösterilen ile almış olduğunuz hizmet arasında baya fark var. Yani buradaki yapılması gereken hat hızını siteye göre hesaplamak yerine deneyerek iyi sonuçlar elde etmek gibi aynı OC yapmaya benziyor.

İnternet hızımın sınırını kaldırmalarını istedim upload 799 da ki sınırı kaldırmıslar tam paket alıyor artık. Ana sistem SNR db de düşmüş verilerde. Halen daha iyilestirmeler olacakmış. Şu anlık nasıl sizce ADSL2+ için. Ay sonu geçmiş olurum sanırım VDSL2+ ye

Eki Görüntüle 1727754
Merhaba, VDSL2 hizmeti geldi. Şu anda 50mb pakete bugün BTK sonrası geçiş sağladım. Vodafone Net kullanıyorum daha farklı bir alternatif varmı daha yüksek hızlar alabilmek için. TT de çalışanbir adam sağolsun siyah çelik koruyuculu bakır kablo çekicek ankastre den o da baya eski ama bir sorunu yok dedi.
1685623846626.png

Kabin.jpg

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230411_200206_Chrome.jpg
    Screenshot_20230411_200206_Chrome.jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Geri
Yukarı