Hat değerlerine göre kaç Mbps alınabilir?

Hocam yardımcı olamam diyen arkadaş teorik olarak haklı. xDSL istatistikleri ADSL2 ve VDSL2 hizmet için farklı şekilde bilgilendirme verir. Genelde en düşük VDSL paket de 16 ile başladığından TT yetkilisi doğru söylemiş diye kabul ediyorum.

Altyapı sorgusunu yapmanızı rica edeceğim. Kesin olmasa da dairenize kadar ulaşan tahmini VDSL hız profilini gösterecektir.

Burada okuyacağınız değer VDSL santral uzaklığı, kablo kalitesi, SNR değeri gibi hususlar sayesinde azalabilir. İşte bunu siz VDSL'e geçtikten sonra ancak söyleyebiliriz çünkü yeni SNR değerinize göre hizmet de değişecek.

İyi de direkt ISS'ni arayıp "mevcut altyapımda ne kadar hız alabilirim?" diye sorarsan zaten hangi VDSL paketlere geçebileceğin konusunda bilgilendirme ve tavsiye yapacaklardır.

Önce altyapınızı siteler üzerinden sorgulayın. Çıkan sonuca göre hız yükseltmesi yaparsanız zaten geçirirler, dert etmeyin.

Maalesef internet üzerinden alt yapı sorgulaması yapamıyorum çünkü bizim adresi eklememişler.
O zaman direkt müşteri hizmetleriyle iletişim kurun. Eğer fazla para vermek istemezseniz 16 Mbps'lik pakete geçin ve VDSL porta aktarılmasını isteyin.

10 SNR gibi bir değerim vardı ADSL2'de iken, VDSL için ise 21 SNR oldu. Hat zayıflamam sizinkinden kötü idi. 35 Mbit sorunsuz, 50 Mbit maksimum alabildim. Santral uzaklığım 350M, bunu da göz önünde bulundurun.
Başka bir örnek ise şuan başka bir konumdayım, bulunduğum yer, tüm portlar maksimum 50Mbit verebiliyor iken sadece bir port 100 verebiliyor. Aradaki tek fark port, her şey aynı. Biraz da şans işi sanırım.

Geri
Yukarı