Hat değerlerinin hız yükseltmeye uyumu

Hocam bu değerlere de bakabilir misiniz? Yeni internet bağlattım, 35 Mbps lik paket. Şu anda wifi de 32 Mbps alıyorum. Kablolu denemedim. 100 Mbps lik pakete geçersem max 72 mbps civarı mı alırım ve başka değerler olumsuz vs. etkilenir mi?
Hocam 35 Mbps lik paketinizin olması tam olarak 35 alacağınız anlamına gelmiyor. Bende de 35 Mbps internet var fakat max. 33 alıyorum.Ayrıca hattınız max 75 Mbps destekliyor fakat en sağlıklı alabileceğiniz hız 60-65 civarı. Download SNR düşük olduğu için.

70 Mbps alınabilir. Tabii bu değerlerin hepsi esasen teoride olan değerler, mesela 75 Mbps paket seçince saha dolabında yer alan kullanıcı sayısı fazlalığı nedeniyle 60'a kadar düşebilir, tam tersi saha dolabı yoğun değilse 70'den bile yüksek hız alınabilir.

Kağıt üstünde yüksek olsa bile uygulamada değişebilir.
100 Mbps bir pakete boşa para vermek yerine 75 Mbps bir paket alıp 70 Mbps hızla kullanmayı tercih etmek sizin yararınıza olur.

Hocam 35 Mbps lik paketinizin olması tam olarak 35 alacağınız anlamına gelmiyor. Bende de 35 Mbps internet var fakat max. 33 alıyorum.Ayrıca hattınız max 75 Mbps destekliyor fakat en sağlıklı alabileceğiniz hız 60-65 civarı. Download SNR düşük olduğu için.
Ben bir üst pakete geçsem yani 100 mbps lik tarifeye geçsem hızım 60 larda mı 70 lerde mi olur?
70 Mbps alınabilir. Tabii bu değerlerin hepsi esasen teoride olan değerler, mesela 75 Mbps paket seçince saha dolabında yer alan kullanıcı sayısı fazlalığı nedeniyle 60'a kadar düşebilir, tam tersi saha dolabı yoğun değilse 70'den bile yüksek hız alınabilir.

Kağıt üstünde yüksek olsa bile uygulamada değişebilir.
100 Mbps bir pakete boşa para vermek yerine 75 Mbps bir paket alıp 70 Mbps hızla kullanmayı tercih etmek sizin yararınıza olur.
Bildiğim kadarıyla Millenicom da 35 Mbps lik ve 100 Mbps lik paket var. Şu anda 35 Mbps lik pakette hem kabloda hem kablosuz olarak 32 küsür hız almam neyden kaynaklı hocam? Kayıp olması normal mi?

Saha dolabından size 35 Mbps hız tanımlanıyor, ardından kablo binaya oradan modeme ulaşana kadar bir miktarı kayıba uğruyor, bir miktarıda modemde çevrimlerden kayboluyor derken 32-33 Mbps hız ulaşılan hız oluyor.
Apartmanda CAT5E kablo ile dairelere geliyor. Sokakla apartman arasından kaynaklanıyordur sanırım. Apartmanda ki kablo kötü değil sanırım, bir CAT6 değil tabi ki de :) Modemimde iyi, ondan kaynaklıda değildir sanırım.
Santrale yakınlık, uzaklık nasıl biliniyor?

Son düzenleme:
Telekom firması biliyor. Onlardan bilgi alabilirsiniz.

CAT-5E ile direk geliyorsa binanızda kabin mi var ? Elbet görmüşsünüzdür, TT hipernet veya fibernet yazması gerekli.
Vdsl var hocam.

Dosya Ekleri

• 20190825_085505 (1).jpg
    20190825_085505 (1).jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 27
Genelde ucuza kaçıp telefon tablosu çekiyorlar, standart olarak CAT-5 çekmeleri aklıma FTTB denilen kurulumu canlandırdı. Kusura bakmayın.

Ekipman ve kablo iyi dahil olsa maalesef kayıp olabiliyor. CAT-6 veya CAT-7 çekseniz bile olacaktır. Sonuçta bakırın kendine ait bir direnci var. Modeme ulaşan 35 Mbps fakat dediğim gibi çevrimdi, oydu buydu derken 32-33 Mbps olması gayet normal.

Genelde ucuza kaçıp telefon tablosu çekiyorlar, standart olarak CAT-5 çekmeleri aklıma FTTB denilen kurulumu canlandırdı. Kusura bakmayın.

Ekipman ve kablo iyi dahil olsa maalesef kayıp olabiliyor. CAT-6 veya CAT-7 çekseniz bile olacaktır. Sonuçta bakırın kendine ait bir direnci var. Modeme ulaşan 35 Mbps fakat dediğim gibi çevrimdi, oydu buydu derken 32-33 Mbps olması gayet normal.
Sağolun hocam. Normalse sorun yok. :) Hat daha yüksek hızı desteklediği için kayıp olayı saçma geliyor ama gerçekler sanırım.

Hat sağlıklı olduğu sürece, göründüğü kadarıyla sağlıklı, kayıp oranı 35 Mbps olsun 75 Mbps olsun aynı kalacaktır.

75 Mbps bir pakete geçseniz modeme ulaşan 70 olur gibime geliyor, hız testinde 69-68 çıkacaktır.
Esasen fizik kanunlarını değiştirme gibi bir durumumuz yok haliyle limitleri biraz onlar belirliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı