Hatchback vs Crossover/SUV

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar merhaba,

Otomobil alma planım var fakat tür konusunda aklımda bazı soru işaretleri mevcut. Öncelikle uzun zamandan beri hayalimdeki araç Mercedes A180 idi (renault motoru olduğunu biliyorum) fakat bu yaz 15 yıl aradan sonra Rize'ye gittim ve orada inanılmaz engebeli yollarda otomatik vites Nissan qashqai kullandım. Eğer bir hachback alırsam onu kesinlikle yaylaya çıkartamam. Bu bağlamda crossover veya suv araçlara bakıyorum.

Öte yandan sizden şunun da değerlendirmesini istiyorum: Yılda bir kez yazın Rize'ye gitmek için suv alınır mı? Suv alınırsa İstanbul trafiğinde ne gibi bir avantajı/dezavantajı olur?

Hoşuma giden bazı modeller ise şu şekilde:
  • Totoya CH-R
    • yol sesi alıyor​
    • şanzıman spotif sürüşte afallıyor​
    • iç tasarımı kötü​
  • Nissan Qashqai.
    • teknolojisi eski​
    • içeri su almış​
    • konforlu değil​
    • ses alıyor içeri​
  • Peugeot 3008.
    • teknolojisi yeni​
    • yalıtımı iyi​
    • yol tutuşu kötü​
Tavsiye edilen diğer modeller:
  • Vw T-Roc.
    • tasarımını beğeniyorum​
  • Hyundai Tucson.
  • Peugeot 2008.
  • Seat Ateca.
Diğer model tavsiyelerinize de açığım.
  • Kesinlikle otomatik vites olmalı.
  • AWD/4WD çok şart değil.
  • Dizel araçlar bitiyor, sanırım benzinli almam gerek ama hybrid de olur.
  • Yakıt tüketimi nispeten düşük olsun ama ana kriterlerimden biri değil.
  • Aracın dış görüntüsü kesinlikle önemli. Yukarıdaki üç aracın tasarımını da beğeniyorum.
  • Ikinci el alacağım muhtemelen.
  • Bütçe Max. 300K gibi.
Şimdiden vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler. Geç olduğu için sonra da yazabilirsiniz. Ben konuyu takibe alıyorum.

Gelen tavsiyelere göre konuyu güncelliyorum.

Son güncelleme: VW t-roc modeline göz atacağım. Tasarımını da beğeniyordum zaten.

2014'den beri Qashqai 1.6 Platinum kullanıyorum. Ne beni yolda bıraktı ne su aldı araba ne dışarının sesini arkadaşın dediği gibi verdi ve Platinum paket olduğu için koltuklar deri ve gayet konforlu koltuk ısıtmasıda mevcut. Gözüm kapalı bile alabileceğim bir araçdı fakat yeni kasalar 1.4 motor galiba aynı zevki vermez.

Peugeot 3008 teknolojik açıdan kasa büyüklüğü olarak gayet güzel kullanan arkadaşım çok memnun yalnız dediğin gibi özellikle kışın yol tutuşu biraz kötü.

Hyundai ve Toyota tercih etme bence hem malzeme kalitesi hem motor kalitesi Peugeot ve Nissan alabilirken.

Qashqaiyi ile ilgili sorun olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
İşte hiçbir şekilde benim için EG6 yerini tutamaz. Açıkçası ben tuscon almam neden hydai alerjim var benim bir türlü ısınamıyorum markaya ve araçlarına nedense. Açıkçası alır A3 sedan 2015-2020 eski modellerde sportback alır çıkarım işin içinden.
Aslında en gerçeği Ford Kuga felan şimdi Recep Abi kaslı bir kişilik bagajı kaslı kollarıyla kaldıracak bu yüzden ford kuga'da yakışır :D

2017'den beri Toyota C-HR kullanıcısıyım.
Bendeki 1.2 benzinli versiyon, birde 1.8 hibrit versiyonu var. İkisi de performans olarak hemen hemen aynı araçlar.
Ben şahsen memnunum, 3 senedir herhangi bir sorun yaşamadım.

Araba alacağım zaman Qashqai, 3008 gibi araçların da gruplarına üyeydim, o sayfalarda bazı sorunlardan sürekli bahsediliyor, ama C-HR gerçekten sorunsuz bir araç.

Şanzımanı sport modda afallıyor demişsiniz, şanzımanı e-CVT şanzıman.
CVT otomatik viteslerin çalışma prensibi, diğer otomatik vites çözümlemelerine göre farklıdır, hatta insana motor sesi/devir çizgisinden dolayı bile gitmiyor gibi hissettirir.
Diğer otomatik şanzıman modellerinden geçenleri biraz şaşırtabilir; ancak sorunsuz ve sağlam bir çözümdür.

Bende 1.2 motor olmasına rağmen performans olarak ilk aldığımda çok şaşırdım.
Gidişi, yol tutuşu vs beni çok tatmin etmişti.
C-HR'nin bir diğer avantajı da 2017 sonrası modellerin hepsinde "en düşük donanımda dahi" güvenlik sistemi (çarpışma önleme, otomatik frenleme vs), yağmur/far sensörleri, geri görüş kamerası gibi, diğer markaların çoğunda ekstra satılan özellikler mevcut.

Bir diğer avantajı da bu süreçte gerçekten en az zam gelen araçlardan birisi.
İlk çıktığında sıfır fiyatları 3008-Qashqai gibi rakipleriyle hemen hemen aynıyken, diğerleri çok zamlandı.

Ben şahsen memnunum, bana göre eksi yanları ise, spor görünümünden dolayı arka camları küçük ve arkada oturanlar için biraz klostrofobik bir yapısı var. Diğer sevmediğim özelliği ise bagaj hacmi gerçekten küçük.

C-HR özelinde başka sorunuz varsa yardımcı olurum. @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Megane’ı bende önerecektim ama şuan makyajlanacağı için HB kasaları Türkiye’ye gelmiyor, sadece sedan versiyonu var.

Öte yandan Clio 5 1.3 Tce RS-Line paketde iyi bir tercih olur. Ve üstüne güzel opsiyonlar eklenebiliyor. Eğer çok sportif istemiyorsanız Icon’da var tabi.

2021 başına kadar çoğu marka elektirkli araçlarını satışa sunacak mesala geçen ay Yeni Zoe satışa sunuldu ona da bir bakın bence.
Clio’nun E-TECH adlı Plug-in hibrit modeli, aynı şekilde İ20’nin de hibrit modeli bekleniyor yıl sonunda.

Aslında bu ay birçok yeni araç bekleniyor: VW Golf 8 ve kardeşi Seat Leon MK4, Renault Captur II, Skoda Octavia, Peugeot 208

Tasarım göreceli bir kavramdır bu yüzden fazla yorum yapmayacağım ben 2008’i sevmem ama başkaları sevebilir.

Peugeot’da da çok araç sıkıntısı var, kapora alıp aracı galeriye veren çok bayi var.
Evet makyaj gelecek ama sürekli de zam geliyor maalesef, Clio 5 eğer küçük gelmez ise elbette alınabilir ama ben bayide incelediğimde B segmentler arasında oldukça iyi ki Clio 5'in icon + tüm opsiyonları eklenmiş haliyle alabilecek iken tabiki Megane kullanınca tüm fikrim değişti ve daha alt donanımda olsa Megane tercih ettim.

Aralık ayına kadar dediğiniz gibi bir çok markanın yeni modelleri gelecek ama benim önerim zam gelmeden önce alınması yönünde olacaktır, çünkü bir çok araç bir kaç ay içinde %80 vergi dilimine dahil olacak.

Bu arada aklıma gelmişken Ford Puma da alınabilecek arabalar listesinde bende :) Her ne kadar Fiesta platforumda üretilsede Fiesta'dan daha uzun daha geniş ve donanım bir hayli zengin. Ayrıca 1.0 Ecoboost turbo motor 125bg 200nm tork yeterli gelecek ve 7 ileri çift kavrama şanzıman ile güzel uyumlu çalışacaktır. Bu aracı da bir incelemenizde fayda olacağını düşünüyorum @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet makyaj gelecek ama sürekli de zam geliyor maalesef, Clio 5 eğer küçük gelmez ise elbette alınabilir ama ben bayide incelediğimde B segmentler arasında oldukça iyi ki Clio 5'in icon + tüm opsiyonları eklenmiş haliyle alabilecek iken tabiki Megane kullanınca tüm fikrim değişti ve daha alt donanımda olsa Megane tercih ettim.

Aralık ayına kadar dediğiniz gibi bir çok markanın yeni modelleri gelecek ama benim önerim zam gelmeden önce alınması yönünde olacaktır, çünkü bir çok araç bir kaç ay içinde %80 vergi dilimine dahil olacak.

Bu arada aklıma gelmişken Ford Puma'da alınabilecek arabalar listesinde bende :) Her ne kadar Fiesta platforumda üretilsede Fiestadan daha uzun daha geniş ve donanım bir hayli zengin. Ayrıca 1.0 Ecoboost turbo motor 125bg 200nm tork yeterli gelecek ve 7 ileri çift kavrama şanzıman ile güzel uyumlu çalışacaktır. Bu aracı da bir incelemenizde fayda olacağını düşünüyorum @Recep Baltaş
Bütçeyi biraz aşıyor ama, 6 ay sonra bütçe biraz daha artar diye düşünüyorum. Mesela bu ilanda, hayalet ekran, carbon detaylar, anahtarsız çalıştırma gibi bir çok artısı var. (Her Puma hayalet ekran bulundurmuyor. Dolu paketlerinde var.)

Bütçeyi biraz aşıyor ama, 6 ay sonra bütçe biraz daha artar diye düşünüyorum. Mesela bu ilanda, hayalet ekran, carbon detaylar, anahtarsız çalıştırma gibi bir çok artısı var. (Her Puma hayalet ekran bulundurmuyor. Dolu paketlerinde var.)
Ay bu ne ayol?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı