Hava harp okulu şartlarını nasıl karşılarım?

Savas_busra7

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben de havacılık ilgi duyan bir sürü insan gibi hava harp okuluna girmek istiyorum. Yeni gözlük takmaya başladım. Sol gözüm 0.75, sağ 1, tam tersi de olabilir, hatırlamıyorum. Bir sürü insan göz ve sağlık sorunları yüzünden eleniyor. Ne yapmam lazım?@evrenayna sordum, o da;
İki gözün toplamı 1.5 olmalı.
Çizdirme ile şansını deneyebilirsin.
Yanıklardan bir şey çıkacağını sanmıyorum ama düztaban olmaz dedi. Düztabanı ortapedik tabanlarla çözebileceğimi düşünüyorum ama gözümü ne yapacağım? Eğer olmayacaksa boşu boşuna gözümü çizdirmek istemiyorum. Bir de hava harp okulunda okuyan, tanıdıkları olan, mülakatlara giren giden, deneyen herkes yaşadıkları tecrübeleri anlatabilir mi? Anlatırsa çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hava Harp Okulu'nda pilot olabilmek için göz şartı 2 gözün toplamı 1 derece şeklindedir.

Çizdirme ile de şansını deneyemezsin zira lazerle numaralarını düşürmeni kabul etmeyip, lazer önceki değerlerini kaideye alıyorlar.

Sana göz ile ilgili bilgileri veren arkadaş ya güncellememiş kendini ya da yanlış kaynaklardan edindiği bilgilerle sana onları söylemiş. Ha HHO sadece pilot yetiştirmiyor. Mühendis de olabilirsin ve mühendislikte böyle şartlar yok.

Harp Okulları yönetmeliğine bakabilirsin. Gözde her bir göz için 1 derece koşulu var, 2 göz için toplamda 2 derece oluyor yani.
Lazerle şansını deneyebilirsin, belirli türleri var ve Hava Kuvvetleri aralarından 1-2 tanesini kabul ediyor, bunu GATA'daki göz doktorlarına sorma imkanın varsa onlar daha iyi bilirler.
Hava Harp Okulu mezunu yeni teğmenlerin hepsi pilot olmuyor, pilot haricinde 16 tane daha sınıf var; hava savunma, hava kontrolör, piyade, istihkam gibi. Her mezun ne yazık ki pilot olamıyor.
Komutan doğru söylemiş bu arada, düz tabanın hiçbir şekilde oluru yok.

Harp Okulları yönetmeliğine bakabilirsin. Gözde her bir göz için 1 derece koşulu var, 2 göz için toplamda 2 derece oluyor yani.
Lazerle şansını deneyebilirsin, belirli türleri var ve Hava Kuvvetleri aralarından 1-2 tanesini kabul ediyor, bunu GATA'daki göz doktorlarına sorma imkanın varsa onlar daha iyi bilirler.
Hava Harp Okulu mezunu yeni teğmenlerin hepsi pilot olmuyor, pilot haricinde 16 tane daha sınıf var; hava savunma, hava kontrolör, piyade, istihkam gibi. Her mezun ne yazık ki pilot olamıyor.
Komutan doğru söylemiş bu arada, düz tabanın hiçbir şekilde oluru yok.

Düz taban konusunda neden bu kadar sertler onu anlayamadım tam?

Düztabanı ortapedik tabanlarla çözebileceğimi düşünüyorum
Düztabanlık testi yapacaklar orada sana. Eğer orada tespit edilirse elenirsin.
Çizdirme ile şansını deneyebilirsin.
Lazer ile çizdirirsen en son çizdirmeden önceki değerleri kabul ederler ve rapor isteyebilirler senden. Yani yine elenebilirsin.
Bir de hava harp okulunda okuyan, tanıdıkları olan, mülakatlara giren giden, deneyen herkes yaşadıkları tecrübeleri anlatabilir mi? Anlatırsa çok mutlu olurum.
Ne gibi bir tecrübe mesela? Okul hayatı mı mülakat süreçleri mi?

Lazerle göz çizdirme işlemi olanlar için elenme riski çok yüksek arkadaşlar. Daha önceden bir süre lazer işlemi kabul oluyordu ancak daha sonra bu karar değişti ve tekrar ince eleyip sık dokumaya başladılar bu konuda. Yani diğer adayların daha temiz bir sağlık geçmişi varsa elenme ihtimalinizin oranı çok yüksek.

Düz taban konusunda neden bu kadar sertler onu anlayamadım tam?

Bir tık saçmalık. Bende de düz taban var, uzun süreli koşularda da, yürüyüşlerde de hiçbir sıkıntı çıkarmıyor. Sanırım zorunlu askerlikte 5 derece sınırı varken sözleşmeli de bu 19'a kadar çıkarılmış. Asla anlayamadığım bir olay, 5-19 derece arasında çok nadir benim gözlemlediğim kadarıyla fiziksel ağrılar. Sırf kural olsun diye gibi sanki.

Yeni konular

Geri
Yukarı