Hava soğutucu fan yönü nasıl olmalı?

morgh1sto

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, kasamın önünde 3 adet, arkasında 1 adet fan var. Hava soğutucu fanımın nereye vurması gerek ve fanımın yönü doğru mu?

20201222_225329.jpg

Arkadaşlar, kasamın önünde 3 adet, arkasında 1 adet fan var. Hava soğutucu fanımın nereye vurması gerek ve fanımın yönü doğru mu?

Eki Görüntüle 817176

Isı değerleri bunun en iyi cevabı bence.
Birisi doğru der birisi yanlış der en iyi cevabı sıcaklık değerlerin verir. Değerlerde sorun yoksa fan yönlendirmeleri sorunsuz demektir.

Hocam, egzoz fanına doğru üflemeli. Kontrol edin. Üflüyorsa problem yok.

Bana havayı arka çıkıştan almaya çalışıyor gibi geldi. Fan yuvası öne doğru bakıyor çünkü. Havayı önden alacak şekilde konumlandırmalısınız. Fan iskeletinin dışta durduğunu hiç görmedim. Havayı nereye doğru üflediğini bir kontrol edin egzoz fana doğru üflemeli.

Havayı kasanın önündeki 3 fandan alıcak arka egzoz fana üfliyecek ve egzoz fanda dışarı vericek. Olay tam olarak şu şekilde: <- <- [<-<-<-]

Eki Görüntüle 817176
Yön yanlış gibi geldi bana. Fanın bu plastik koruyucularının/iskeletinin olduğu taraf havanın çıkış tarafıdır. Önünün boş olduğu taraftan ise hava alır. Soğutucunuz kasanın önünden hava çekip arka tarafa vermeli.

Fotoğraf'ta gösterdiğin fan'ın şuanki bakan tarafı içeri doğru bakıyor olmalı ki kasanın önünden gelen temiz havayı soğtucuya iletsin ve etkili soğutabilsin. Şuanki pozisyonda kasanın arka tarafından hava almaya çalışıyor.
Kısacası egzos fanın gibi açık tarafı sağ tarafa ve plastiğin ve kabloların geçtiği tarafın sol tarafa bakması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı