Havya lehim tutmuyor

Emirinizz

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: İntel Core i5 10400F GPU: GTX 750 Tİ 4gb SSD: ADATA LEGEND 700 RAM: Dragos EdgeHorizon X
Arkadaşlar merhaba. Ben 75W bir havya kullanıyorum. Lehim telim ve pastam bu: K-PAX PASTALI LEHİM TELİ SETİ - PttAVM.com - 2024

Lehim yaparken lehimi dik değil azıcık eğik tutuyorum. Havyanın ucuna lehimi değdirdiğim gibi havya geri itiyor. Yok kardeş ben istemiyorum diyor. Ucunu temizledim bembeyaz oldu parlıyor. Limon tuzuna batırdım ucunu. Ama hala lehim tutmuyor. Ne yapmalıyım?

Benim havyamın ucundaki kaplama dağıldığında dediğiniz gibi lehim tutmaz bir hal almıştı. Siz havya ucunun parlak olduğunu söylüyorsunuz görmeden bir şey söylemek zor.

Dosya Ekleri

• IMG20240301222704.jpg
    IMG20240301222704.jpg
    204 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG20240301222719.jpg
    IMG20240301222719.jpg
    224,5 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG20240301222731.jpg
    IMG20240301222731.jpg
    126,2 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG20240301222714.jpg
    IMG20240301222714.jpg
    146,1 KB · Görüntüleme: 21
Merhaba.
1- Havya gücü biraz fazla yüksektir, 30-40-60 watt.'lık havya setiyle yapılan uygulamaların büyüklüğüne göre uygun watt gücündeki havyayı içlerinden seçip kullanmaya çalışın, 75 watt havya gücü biraz fazla yüksektir.
2- Lehimin sıcak havya yüzeyine tutunabilmesi veya kolayca sıcak metal yüzeye yayılması ayni yağlı yüzeylerde toplanıp kalan su damlacıkları benzeridir, yüzey gerilimini dağıtıp uygun olarak nüfuziyeti artırabilmek için (lehimi sıcak havya metal yüzeyine yayabilmek için) öncelikle kaliteli lehim pastası ile bu yüzeyin oksit bulunmayan halde sıcak havya metal yüzeyine verilmesi gerekiyor. Yüzeyi kazınmış ve çok temiz halde olsa bile öncelikle pastanın havya yüzeyine uygulanmamış sıcak yüzeylerine lehim teli kesinlikle doğrudan doğruya nüfus edemez, top olarak toplanır, ama yüzey geriliminin geniş açıyla dağıtılamaması engeli yüzünden pasta yeterli sıcaklıkta uygulanmadığında dolayı lehim telini kendi metal yüzeyine alamaz, havya sıcaklığı boşta ısınıp aşırı kızmış da olmamalıdır. Bir de pasta markasını mutlaka Kurtel olarak seçin.
3- Havya ucu kaplamasının sıyrılıp altından bakır metalin çıkması halinde bile kaliteli lehimleme açısından bu önemli değildir, önemli olan bu havya metal ucunun tüm oksitlerden arınmış, uygun havya ucu sıcaklığında olup öncelikle lehim pastası içine bu ucun batırılması ve yüzeyinde pasta filmi dumanlar (boraks ve fluks dumanları) çıkması eşliğinde mutlaka bulunurken sadece bu aşamada lehim telinin verilmesidir. Bu şartlar uygun olduğunda havya ucu lehim telini eritip mutlaka yüzeyine alacaktır. Ancak havya ucu sıcaklığı çok uygun ve temiz (yeni kazınmış) halde olsa bile öncelikle lehim pastasına bu sıcak uç batırılmadan (2. aşama olarak lehim teki uygulanır) ilk aşamada direk lehim telini kabul edip doğrudan havya ucunda eritebilmesi mümkün değildir. Kolay gelsin.

Düzeltme lehim pastası Lötfett markalı, lehim teli Kurtel markalı olacaktı. Düzeltiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı