Hayal kurma hastalığından kurtulmalı mıyım?

Reis_Ndombele

Hectopat
Arkadaşlar ben de hayal kurma hastalığı var. (maladaptive daydreaming) ilk başta(yaklaşık 1 yıl önce) çok fazla hayal kurmaya başladığımı fark ettim sonra kendi kendime "geçer boş ver" falan dedim. Ondan sonra gerçekten hayal kurma hayatımın odağı olduğunu fark ettim ve internetten araştıra araştıra bu hastalığının adının "maladaptive daydreaming" olduğunu fark ettim. Asıl ilginç kısmı ise ben bu hastalığa yakalandığım için oldukça mutluyum, hatta bazen kendimi bu hastalığa yakalandığım için şanslı hissediyorum. Ama şundan çok korkuyorum. Eğer bu hastalığın böyle ilerlemesine göz yumarsam ileride daha büyük bir psikolojik hastalığa(şizofreni gibi) yakalanır mıyım?

Eğer yakalanma riskim varsa acil bir şekilde bu hastalıktan kurtulmak isterim. Lütfen böyle bir risk varsa beni bilgilendirir misiniz?

(Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim)

Bir durumun hastalık ve bozukluk olabilmesi için sizde rahatsızlık oluşturması ve gündelik işlerinizi/niteliklerinizi yerinize getirememeniz lazım.
Bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız öncelikle psikiyatriden randevu alın onlar sizi psikoloğa sevk ederler zaten. + Bu durum bir hastalık değil, başka bir şeyden kaçış yolunuz da olabilir.

Dış dünyadan koparıyor ama zaten genellikle dış dünyayla işim olmuyor. Günümün 20 saati odamdayım. :(
Hocam bu konuda aşağı yukarı sizi anlayabiliyorum. İnsanların sizi "garip,ilginç" olarak görmesi siz bu yazıları yazarken bile eminim tereddüte düşürüp tedirginlik yaratıyordur.

Doğru bir tanım olmadı sanırım. Şöyle diyeyim;

Bu durum sizi diğer insanlardan yabancılaştığınızı, farklılaştığınızı hissettiriyor olabilir. Artı eğer bu durum sizi kötü etkiliyorsa çevrenizdekiler gibi rahat ve olağan, sıradışı olmayan durumlarla hayatını sürdürüyorlar diye bir "ah"ınız bir "keşke..." nız olabilir.

(edit: Düzenledim hocam @Reis_Ndombele. Okuyun isterseniz)

Son düzenleme:
Dış dünyadan koparıyor ama zaten genellikle dış dünyayla işim olmuyor. Günümün 20 saati odamdayım. :(
Forumda ne kadar olumlu yorumlar alsanız da, eğer gerçekten bu hastalığa sahipseniz ileride olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. En azından bir psikiyatrist veya psikolog ile lafladığınızda size Google'da bulabileceğinizden daha sağlam bir teşhis koyabilirler ve bu hastalığın sonuçları hakkında bilgilendirebilirler.

Kendine kendinizi hasta etmişsiniz ne gerek var internetten hastalık araştırmaya kendinize hastalık arayıp hastalık seçmişsiniz siz rahatsız olmuyorsanız sıkıntı yok ama emin olmak isterseniz bir psikoloğa gidebilirsiniz.

Yemin ederim dediğinizin aynısı oldu. Konuyu açarken biraz endişemden titredim ve korktum.
Ben de bir psikolojik sıkıntı atlattım ve sizinkinden çok daha uç noktadaydı. O kadar etkilendim ki elime bıçak alınca bile istemsizce karnıma götürüyordum. Balkondan aşağı baktığımda atlamak adına en ufak bir tereddütüm bile yoktu.

Yakın zamanda bir psikoloğa görünün. Ben görünmedim çünkü.

Ayrıca ne yaşıyorsanız yazın, bir kenarda dursun. Ama hatırlayacaksanız ona bakarken ve kötü etkileyecekse yapmayın.

Ben de bir psikolojik sıkıntı atlattım ve sizinkinden çok daha uç noktadaydı. O kadar etkilendim ki elime bıçak alınca bile istemsizce karnıma götürüyordum. Balkondan aşağı baktığımda atlamak adına en ufak bir tereddütüm bile yoktu.

Yakın zamanda bir psikoloğa görünün. Ben görünmedim çünkü.

Ayrıca ne yaşıyorsanız yazın, bir kenarda dursun. Ama hatırlayacaksanız ona bakarken ve kötü etkileyecekse yapmayın.

Verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Geçmişte yaşadıklarınız için üzüldüm :(

Yeni konular

Geri
Yukarı