Hayal mi, İyi Bir Gelecek mi?

Gayet basit sınavda çok iyi bir derece yapıp Bilkent, ODTÜ vs. kazanırsan iş sıkıntısı derdini bir an için bile düşünmene gerek kalmaz. Ama gidip Dumlupınar'ı kazanırsan işsiz kalman olası.

Adını duyurman lazım yoksa çok çok yüksek maaş alamassın demişti bir akrabam. Ben de o günden beri vazgeçtim ve şu an değişik hedeflere yöneldim. Çünkü Türkiye içinde kalırsam en fazla 4000 TL maaşla çalışacakmışım oysa ki 2-3 önce 10 bin TL ile başlamayı hedefliyordum :D Şu an ki hedefim hukuk. Eğer olmazsa sayısala yöneleceğim.
Hukuk... tavsiye etmem Türkiye'de.

Ailem sıcak bakmıyor, çevrem iş bulamazsın diyor. İki arada bir derede kaldım.

Yazinizin ve endiselerinizin hepsini okudum ve dogal olarak hakli endiseler bunlar size tek tavsiyem mutsuz olacaginiz bir alana yönelmemeniz. Doktor olup hastalariniza bakinca akliniz hep yazilim ve donanimlarda olursa hem kendinize hem hastaya yazik edersiniz mesela. Ya da atiyorum manav olup müsteriye cürük meyve satarsaniz, bankaci olup parayi eksik ya da fazla verirseniz hep bu yanlis kararlardan ötürü olacak.
Eger Bilgisayar mühendisligini cok istiyorsaniz diger tüm her seyi unutun. Kendinizi o kadar gelistirin ki kimse size yetisemesin. Yazilim ve programlama ögrenin.

Bilgisayar mühendisliginin önü kapali diye bir sey yok aslinda kendi alaninda gercekten cok iyiysen gerek Türkiye'de gerek Yurtdisin'da havada kaparlar insani. Hayallerinin pesinden kosan ve bunun icin gercekten azimle kendini gelistirip mutsuz ya da birilerine bagimli olan kimseyi görmedim. Bunlar sahsi fikirlerimdir siz en iyisi icinizden geleni yapin. Ben mesela sürekli makine ve robotlarla mesgul olacagim bir is istedim ve bu meslegi severek yaptim simdi Makine teknisyeniyim gönül isterdi ki mühendis falan olayim ama bunlar da benim yanlis kararlarim :)

Sevgiler :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı