Hayalinizdeki araba nedir?

Passattan çok daha üstün ve kaliteli bir araba. Sadece görünüşü iyi değil👍👊
İç dizaynı aynı. (Üstteki passat, alttaki Arteon)

vw-arteon-mu-passat-mC4B1-1.jpg

Koltuk döşemesi hariç arka dizayn aynı:

vw-arteonmu-passat-mC4B1-arka-diz-mesafesi.jpg

Küçük ayrıntılar dışında dış boyutlar ve genel hatlar aynı:

vw-arteon-passat-fark.jpg

vw-arteon-passat-fark-006.jpg

Kullanılan motorlar bile aynı.
20200730_202959.png

Motor aynı olduğu için değerler birbirine yakın, ama Passat daha hafif olduğu için hem hızlanmada hem yakıt tüketiminde daha iyi. (Soldaki değerler Passat, sağdaki değerler Arteon)
20200730_203018.png

Her şeyi geçtik şanzıman bile aynı. Ford Kuga 2013 ile 2014 Fiesta ST' de aynı motoru kullanan Ford bile farklı şanzımanlar kullanmış her ikisinde. Sizin "lüks" Alman aracı para tuzağı çıktı.
20200730_203039.png

Sevebilirsiniz, ona karşı çıkma hakkım yok. Ama gelip bana Arteon daha iyi falan demeyin. 100 bin lira daha fazla verip daha kötü bir araba alıyorsunuz. Hadi söyleyin bakalım nesi daha iyi?

Cicili Passat. Peh.

Kullanılan motorlar bile aynı.
Her şeyi geçtik şanzıman bile aynı. Ford Kuga 2013 ile 2014 Fiesta ST' de aynı motoru kullanan Ford bile farklı şanzımanlar kullanmış her ikisinde. Sizin "lüks" Alman aracı para tuzağı çıktı.
Her şeyde haklısınız sadece dış görünüş farklı biraz cicili Passat. Ama Şanzıman ve Motor konusunda katılmıyorum. Volkswagen DSG şanzımana sahip ve bunu tüm araçlarında kullanıyor. Sırf bir model için yeni Şanzıman mı üretsinler? Motor için de aynısı. Adamların motoru var ve bunu bütün araçlarda maliyeti kısmak için kullanıyorlar. Citroen C3 AC'de ve C5 AC'de aynı Motor - Şanzıman ikilisini kullanıyor. Bunlar aynı araç mı? ( ETG şanzıman ama 8 ileri ve 6 ileri modelleri var fark o. )

NOT: Bana göre Passat "Türkiye" için en saçma arabalardan birisidir. Yani size katılıyorum. Adamlar doğru düzgün uğraşmamışlar. Ayrıca bir Arteon incelemesinde arabanın fabrika çıkışlı tasarım hatalarından bahsedilmişti. Bence Arteon Volkswagen'in yeni yüzünü göstermek amacı ile acele ile yaptığı bir araç.

Her şeyde haklısınız sadece dış görünüş farklı biraz cicili Passat. Ama Şanzıman ve Motor konusunda katılmıyorum. Volkswagen DSG şanzımana sahip ve bunu tüm araçlarında kullanıyor. Sırf bir model için yeni Şanzıman mı üretsinler? Motor için de aynısı. Adamların motoru var ve bunu bütün araçlarda maliyeti kısmak için kullanıyorlar. Citroen C3 AC'de ve C5 AC'de aynı Motor - Şanzıman ikilisini kullanıyor. Bunlar aynı araç mı? ( ETG şanzıman ama 8 ileri ve 6 ileri modelleri var fark o. )

NOT: Bana göre Passat "Türkiye" için en saçma arabalardan birisidir. Yani size katılıyorum. Adamlar doğru düzgün uğraşmamışlar. Ayrıca bir Arteon incelemesinde arabanın fabrika çıkışlı tasarım hatalarından bahsedilmişti. Bence Arteon Volkswagen'in yeni yüzünü göstermek amacı ile acele ile yaptığı bir araç.
Şanzıman ve motor konusunu biraz açayım. BMW (eskidendi, şimdi onlar da aynı haltı yapıyor) kendi motorlarını ve şanzımanlarını kullanıyorlar ve çoğu modelin kendine ait motoru var. Bu yüzden BMW' yi çok sevemesem de bu konuda onlara saygı duyarım. Yaptıkları işi gönülle yapıyorlar. Para harcamaktan sakınmıyorlar.

Volkswagen ise... Golf MK1' den sonraki hiçbir aracının benim gözümde bir değeri yoktur. Para babaları, ellerini attıkları her otomobil firmasını satın almış, onların parçalarını kullanıyorlar. Atıyorum motor Volkswagen, süspansiyon skoda falan böyle karma bir şey. En üst paket eksiksiz 2.0L dizel Passat kullanmışlığım var, hayatımda bu kadar kütük, zevksiz bir araba görmedim. Şu anda 2013 Ford Kuga' m var, 1.6 litre benzinli turbo motordan 182 beygir üretiyor; yakıt tüketimi 13L/100km. İç iç diyorum arabaya, böyle gaz tepkisi, böyle turbo sesi, böyle çekiş sistemi, böyle mozart şarkısı gibi motor sesi olunca 50 litre yaksa şikayet etmem. Bastıkça mutlu oluyor, mutlu oldukça basıyorum :D. Adamlar araba işini biliyor. Yine kendi motorları, her modelde farklı motor opsiyonları sunmaya çalışıyorlar. Her sene çıkan Kuga' nın yeni bir motoru, şanzımanı, yeni teknolojileri var örneğin. Bununla Volkswagen bir mi şimdi?

İnsanların da Passat özentiliği de beni sinir eden olaylardan. Aynı iç dizayn, aynı aksamlar Polo' da bile var, sevecek nesi var Allah'ın bir kulu gelse ikna edemez beni. İyi bir araba değil. O kadar. Dacia Sandero' nun verdiği sürüş hissi daha iyi, ve abartmıyorum bu konuda. Volkswagen sevgiyle araba yapmıyor. Onlar için para yolundan başka bir şey değil otomotiv sektörü. Dizel emisyon hileleri de bunun en büyük göstergelerinden biri. Sevilecek marka değil ya.

Edit: Baya bir nefret kusmuşum kusura bakmayın. Sevene sözüm yok ama ben sevmem, o kadar :D.

Motor için de aynısı. Adamların motoru var ve bunu bütün araçlarda maliyeti kısmak için kullanıyorlar. Citroen C3 AC'de ve C5 AC'de aynı Motor - Şanzıman ikilisini kullanıyor. Bunlar aynı araç mı? ( ETG şanzıman ama 8 ileri ve 6 ileri modelleri var fark o. )
İşte sıkıntı da bu. Her ürettiği arabaya ayrı bir özen göstermek yerine hepsine aynı şeyi koyup yolluyorlar. Maliyet azalsa da adamın kârı artıyor, yeni motorlu yeni araba parasına satıyor. Düşün, 3 sene aynı aksam ama sadece makyajlı, bir iki yeni özellik var içinde. Her sene aynı yüksek fiyattan satıyorsun. Nedir bu yani? Her sene yeni motor yap içimiz açılsın be. Zaten koyduğun fiyat aynı.

Geri
Yukarı