Hayat nasıl değiştirilebilir?

kanty

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. 10. sınıfa gidiyorum ve 15 yaşındayım. Her gün FPS oyunları vb. oyunlar oynuyorum. Ne kadar boş günler geçirdiğimi, ne kadar boş zaman geçirdiğimi ve bu günleri iyi değerlendirmem gerektiğini anladım. Yeni hobiler yeni zaman geçireceğim şeyler yapmak istiyorum ama aklıma hiçbir şey gelmiyor. Derslere odaklanayım diyorum yine sıkılıyorum derslerim (kötü değil). Dil öğrenmek istiyorum ama nereden başlayacağım onu bilmiyorum. Önerebileceğiniz hobileri, dışarıda yapılabilecekleri, evde yapılabilecekleri kendime önem verip kendimi geliştirmek istiyorum. Lütfen önerilerinizi yazın :)

Hayat değiştirmek hobi edinmek değildir, kendini bir alanda örneğin meşgul olduğun işte en iyisi olmak şartıyla geliştirmek, farklı diller öğrenmek, farklı ülkelere gidip orada da kendini geliştirmek, oranın kültürünü öğrenmek ve kendine bir şeyler katmaktır. Veya bir aile kurmak en basitinden çocuk sahibi olup artık baba rolüne bürünmektir. Fakat yaşın daha çok genç olduğu için hayatını ciddi anlamda değiştirmek için yapman gereken tek şey var bu ülkede maalesef o da derslerine çok ama çok çalışıp derece yapman.
Bisiklet sürmek falan ise şuan senin için sadece basit kafa dağıtmak için hobi olacaktır.

Bu iş çok farklı boyutlara gelmeye başladı.
Bundan önce ki kuşakta teknoloji bu kadar yaygın olmadığı için, bazı soruları kendi içlerinde hallediyorlardı, o kuşağı etkileyen farklı etkende uygulamalarda yoktu, özenti düşünce biraz daha azdı çünkü dışarı çıkmayan yoktu, evde bütün gün tüplü televizyonu kim ne yapsın :)
benim gözlemlediğim kadarıyla, bu arada yanlış anlaşılmak istemiyorum, öyle çok bilgili biri değilim sadece gözlem sahibi biriyim.
Benim gözlemlediğim kadarıyla şu anki nesili etkileyen bir sürü uygulama ve sosyal medya konusu var. Bunlar belki hayatta fark edilmiyor ama etkisi çok büyük gibi görünüyor.
Merhaba. 10. sınıfa gidiyorum ve 15 yaşındayım. Her gün FPS oyunları vb. oyunlar oynuyorum. Ne kadar boş günler geçirdiğimi, ne kadar boş zaman geçirdiğimi ve bu günleri iyi değerlendirmem gerektiğini anladım. Yeni hobiler yeni zaman geçireceğim şeyler yapmak istiyorum ama aklıma hiçbir şey gelmiyor. Derslere odaklanayım diyorum yine sıkılıyorum derslerim (kötü değil). Dil öğrenmek istiyorum ama nereden başlayacağım onu bilmiyorum. Önerebileceğiniz hobileri, dışarıda yapılabilecekleri, evde yapılabilecekleri kendime önem verip kendimi geliştirmek istiyorum. Lütfen önerilerinizi yazın :)

esktra olarak sorunuzun cevabına gelecek olursam, dil öğrenmek istediğinizi belirttmişsiniz.
Beni kesinlikle yanlış anlamayın aşağılamak gibi bir amacım yok sormak istediğim soru şu;
Gerçekten dil öğrenmek istiyor musun? Dil öğrenmek çok çok zaman isteyen bir şey, her yıl binlerce kelime giriyor dillere, bazı şeyleri hevesle değil de bilgiyle karar vermeniz gerekiyor.
Eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, önce düşüncenizi değiştirmelisiniz, hangisini yapmalıyım karar veremiyorum demek yerine bu yazıdan sonra yapmak istediğiniz işin peşine büyük bir ısrarla düşmelisiniz.
Kendini geliştirmek her zaman spor yapmak, gitar çalmak vb fiziksel durumda gelişim değildir.

Sevdiğim bir sözle bitireyim bu metini:
Ne demiş;
İnsan, aklın sınırlarını zorlamadıkça, hiç bir şeye ulaşamaz :)

Son düzenleme:
Bu iş çok farklı boyutlara gelmeye başladı.
Bundan önce ki kuşakta teknoloji bu kadar yaygın olmadığı için, bazı soruları kendi içlerinde hallediyorlardı, o kuşağı etkileyen farklı etkende uygulamalarda yoktu, özenti düşünce biraz daha azdı çünkü dışarı çıkmayan yoktu, evde bütün gün tüplü televizyonu kim ne yapsın :)
benim gözlemlediğim kadarıyla, bu arada yanlış anlaşılmak istemiyorum, öyle çok bilgili biri değilim sadece gözlem sahibi biriyim.
Benim gözlemlediğim kadarıyla şu anki nesili etkileyen bir sürü uygulama ve sosyal medya konusu var. Bunlar belki hayatta fark edilmiyor ama etkisi çok büyük gibi görünüyor.

esktra olarak sorunuzun cevabına gelecek olursam, dil öğrenmek istediğinizi belirttmişsiniz.
Beni kesinlikle yanlış anlamayın aşağılamak gibi bir amacım yok sormak istediğim soru şu;
Gerçekten dil öğrenmek istiyor musun? Dil öğrenmek çok çok zaman isteyen bir şey, her yıl binlerce kelime giriyor dillere, bazı şeyleri hevesle değil de bilgiyle karar vermeniz gerekiyor.
Eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, önce düşüncenizi değiştirmelisiniz, hangisini yapmalıyım karar veremiyorum demek yerine bu yazıdan sonra yapmak istediğiniz işin peşine büyük bir ısrarla düşmelisiniz.
Kendini geliştirmek her zaman spor yapmak, gitar çalmak vb fiziksel durumda gelişim değildir.

Ne demiş;

Albert Einstein.​

İnsan, aklın sınırlarını zorlamadıkça, hiçbir şeye ulaşamaz.​

:)
Hocam son kisimda soz paylasip dramatize etmeseydiniz iyiydi :) Kesinlikle katiliyorum. Insanlar internet ortaminda ezberledigi seyleri yine ezberi/ruhsuz bir sekilde yapiyor artik. Sporu kendisi icin degil de, baskalari icin veya zaman gecirme amacli yapanlar cok. Bizim sozlerimize gore kendi hayatiniza yon vermeye calismayin. Tanimadiginiz insanlardan hobi onerisi istemek buyuk bir sacmalik. Dil ogren, yazilimla ugras, spor yap diyoruz ama bunlar belki hic ilgini cekmeyecek seyler olabilir. Kendini en iyi sen tanirsin dostum. Kendi ilgi alanlarini kendin bulmaya calis.

Rubik küpçözmek 3x3'den başlayıp 4x4, 5x5 öğrenerek gidersin ama temiz bir küp 50TL'den başlıyor

Hocam son kisimda soz paylasip dramatize etmeseydiniz iyiydi :) kesinlikle katiliyorum. Insanlar internet ortaminda ezberledigi seyleri yine ezberi/ruhsuz bir sekilde yapiyor artik. Sporu kendisi için degil de, baskalari için veya zaman gecirme amacli yapanlar cok. Bizim sozlerimize gore kendi hayatiniza yon vermeye calismayin. Tanimadiginiz insanlardan hobi onerisi istemek buyuk bir sacmalik. Dil ogren, yazilimla ugras, spor yap diyoruz ama bunlar belki hiç ilgini cekmeyecek seyler olabilir. Kendini en iyi sen tanirsin dostum. Kendi ilgi alanlarini kendin bulmaya calis.

Hoşuma gitti öyle paylaşıverdim be dostum :D
ve hak veriyorum sana. Arkadaşımızında dediği gibi kendini en iyi sen tanırsın brom.

Hayat değiştirmek hobi edinmek değildir, kendini bir alanda örneğin meşgul olduğun işte en iyisi olmak şartıyla geliştirmek, farklı diller öğrenmek, farklı ülkelere gidip orada da kendini geliştirmek, oranın kültürünü öğrenmek ve kendine bir şeyler katmaktır. Veya bir aile kurmak en basitinden çocuk sahibi olup artık baba rolüne bürünmektir. Fakat yaşın daha çok genç olduğu için hayatını ciddi anlamda değiştirmek için yapman gereken tek şey var bu ülkede maalesef o da derslerine çok ama çok çalışıp derece yapman.
Bisiklet sürmek falan ise şu an senin için sadece basit kafa dağıtmak için hobi olacaktır.

Liseden sonra yurt dışında okumayı düşünüyorum üniversiteyi şu an derslerime odaklanmam lazım biliyorum fakat her gün aynı şey aynı şey çok sıkıldım farklı bir şeyler öğrenmek, yapmak istiyorum okuldan 5'te geliyorum bisiklet sürmek kısa süreli aktivite olarak yapacağım dil öğrenme konusuna gelirsek ben tam olarak seneye başlamayı düşündüm, şu an İngilizce kitap falan okuyorum ve derslerden falan ne kadar öğrenebilirsem artık.

Geri
Yukarı