Hayatımı etkileyecek bir karar verirken neye dikkat etmeliyim?

"Dolayısı ile lazer ameliyatı ile göz derecesini düşüren arkadaşlar Hava Harp Okuluna alınmıyor. Bu bir gerçektir."

Bu yil cizdirip giden olmus hocam.

Hepiniz haklısınız, zor bir durum bazilari cizdirip daha sonra gözüm daha kötü oldu diyor ama iyi bir yerde ameliyat olacağım.
Bazı şeyler için risk alman gerekiyor, ikisi de riskli, MSÜ en kısa yoldan iş sağlar sana, mühendislik ile devam edersen babanı çok bekletirsin daha, SWOT analizini araştır, o analize göre seçeneklerini analiz et ve en uygun olanını seç, benim zamanında gözüm sağlam olsaydı gençken yani askeri üniversitede okur kısa yoldan ekmeğimi bulurdum, fakat gözüm sağlam olmadığı için de Amerika'da mühendis oldum, risk alıp mühendislik okursan ve Avrupa'ya adım atarsan çok güzel paralar kazanırsın, MSÜ mezunları da Türkiye şartlarına göre gayet iyi maaş alıyorlar, dediğim gibi senin kararın.

Geleceğim tıpkı senin ki gibi görünüyor, hayırlısı olsun.
Subay olsan yelecegin rahat. Nerede okudun abi?

Yaşadığımız Dünya'mızı ya cennete çeviririz ya da kendi çapımızdaki cehennemimizde ölüp gideriz.
Önerim ne isterseniz onu yapmanız, hayat bazı şartlarda insanı çok zorlayabiliyor ama asla yılmamanız lazım, hobilerinizi yada vakit geçirme aktivitelerinizi bilmiyorum fakat freelancer işler yaparak okurken para kazanabilirsiniz(Tabii zaman kalırsa), anlattığınıza göre aileniz sizi aç bırakmayacaktır. Büyük ihtimalle kitap parasını sizin tabirinizle akıllanmanız için söylüyor olabilir okumaya niyetiniz varsa ve çabanızı farkederlerse yardımcı olurlar(Aile içinize girmek haddime değil sadece tahminlerime göre yazdım).
Hocam unutmayın hayat kısa olması gereken kırıp dökmek değil minik bir gülümseme, çoğu insan kendini kanıtlamak için yaşıyor bunun bizim için anlamı yok, her şey başkaları için(Ne çok için kullanmışım be :D). Biraz anınızı değerlendirin mesela elinizde bir roman varsa Technopat'ı yavaşca kapatıp o romanı okuyabilirsiniz :) yada hangi kitap türünü seviyorsanız bu sadece bir örnek, sadece kitap olmak zorunda değil bu bir video olabilir spor olabilir kendinizi geliştirmek için yapacağınız her şey olabilir yeter ki mutlu olun ve anınızı yaşayın.

Yaşadığımız Dünya'mızı ya cennete çeviririz ya da kendi çapımızdaki cehennemimizde ölüp gideriz.
Önerim ne isterseniz onu yapmanız, hayat bazı şartlarda insanı çok zorlayabiliyor ama asla yılmamanız lazım, hobilerinizi yada vakit geçirme aktivitelerinizi bilmiyorum fakat freelancer işler yaparak okurken para kazanabilirsiniz(Tabii zaman kalırsa), anlattığınıza göre aileniz sizi aç bırakmayacaktır. Büyük ihtimalle kitap parasını sizin tabirinizle akıllanmanız için söylüyor olabilir okumaya niyetiniz varsa ve çabanızı farkederlerse yardımcı olurlar(Aile içinize girmek haddime değil sadece tahminlerime göre yazdım).
Hocam unutmayın hayat kısa olması gereken kırıp dökmek değil minik bir gülümseme, çoğu insan kendini kanıtlamak için yaşıyor bunun bizim için anlamı yok, her şey başkaları için(Ne çok için kullanmışım be :D). Biraz anınızı değerlendirin mesela elinizde bir roman varsa Technopat'ı yavaşca kapatıp o romanı okuyabilirsiniz :) yada hangi kitap türünü seviyorsanız bu sadece bir örnek, sadece kitap olmak zorunda değil bu bir video olabilir spor olabilir kendinizi geliştirmek için yapacağınız her şey olabilir yeter ki mutlu olun ve anınızı yaşayın.
Çok güzel bir yazı olmuş.

''O paraya laptop almak'' bu seçeneği anlayamadım. Laptop alındıktan sonra ne olacak? Konuyu anlamadım kusura bakmayın.

Son sinif öğrencisiyim. Fırsatlar:
Göz çizdirip MSÜ'ye gitmek. Bin dolar tutuyor.
O paraya laptop almak. 10 bin civarı butce var.

Babam bu ikisinden birisi karşılayacağını ama o parayı geri ödemek şartı ile vereceğini söyledi. Sizce hangisi?

Neden geri istedigini merak eden olursa:
Adam hayatim boyunca ne istersem yapti diyebilirim. Ben adam olamadım sorun o. Kırıp döktüğüm zarar 15 bin TL vardır. Masraf vs demiyorum kırıp döktüğüm diyorum.
Mezuna kalırsam seneye eğitim olarak kitap vs para vermeyeceğini belirtti. Ama okurken tabii ki para yollayacak bana. Zaten para istemeye utandım artık.
Mesela göz cizdirdim ama elendim diyelim o zaman o parayı nasıl ödeyeceğim? Ya da kötü bir yer kazandım diyelim mezuna kalırım mecbur. Bir yıl alınacak olan kitapları ben alırım ama bu ülkede bir yıl feda etmek demek 5 6 yıl geri kalmak gibi.
Cok kararsiz kaldim ama ne yapmam gerek?
Eger asker olursam o parayı rahat öderim. Olamazsak yandik. Muhendis oldun is garantisi yok.
Tavsiye verin lütfen.

Mümkünse asker olmayı deneyin eğer ki olabilirseniz subaylıktan albaylığa kadar yolu var maaşıda genelde 6K 10k arası oluyor kuzenim asker(9, 5k) almakta.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı