Hayatımı nasıl düzeltebilirim?

yusf_3

Decapat
Daha fazla  
16 yaşındayım lise 1'e gidiyorum. Geçen yıl pandemi hayatımı çok değiştirdi. Eskiden derslerim mükemmeldi 98'in altında ortalama almazdım ama şimdi okulda kalmamak için çalışıyorum. İnsanlarla rahatça iletişim kurabilirken şimdi zorlanıyorum. Eskiden ağlayarak stresimi atabiliyordum ama şimdi hiçbir şey hissetmiyorum duygusuz duygusuz oturuyorum. Fiziksel olarak da çok değiştim. Kambur oldum ve boyum uzadığı halde kilo alamıyorum. Boyum 1.75 kilom 47 çok cılız duruyorum. Güçlenmek, kas yapmak falan da istiyorum. Ama hangisinden başlayacağımı hayatımın önce hangi kısmına odaklanmam gerektiğini bilmiyorum. İçim rahat etmedi ve yazmak istedim.

Yapmak istediğin şeyleri ertelemeyerek başla mesela spor yapacaksın birazdan yaparım deme o an yap.

Ama sporu belirli saatlerde yapmam gerekiyor ve internette evde nasıl spor ya da kas yapılır gibi şeyler çok yüzeysel anlatıyor. Birçok terimi de anlamıyorum.

Derdini kendine saklama, ailenle paylaş. Yardıma ihtiyacın olduğunu belirt ve önerilerini dinle. Kendini düzene sokmaya çalış. Düşünceni etkileyen şeyler varsa bunlar için bir doktorla görüş ve hafifletici ilaç al. Kendini düzene sokmaya çalış. Ama bunlardan en önemlisi de gününü boş geçirme. Çünkü kaygının en büyük sebebi boş geçirilen gündür. Eğer bir işin varsa yap, erteleme. Bütün işlerini hallettiysen arkadaşlarınla kaliteli vakit geçirmeye bak. Dışarıya çıkıp takılmak olsun, evden Discord ile 10 kişi oyun oynamak olsun.

Kendini düzene sokunca çok daha rahatlayacağını göreceksin. Ama problemler hiçbir zaman bitmez ne yazık ki. Çoğu insanın hayatında çok kötü şeyler oluyor ve senden onlardan farksızsın. Bu yaşında hayatındaki problemlerle uğraşmayı ve aşmayı öğrenirsen, ileride karşılaşacağın çok daha beter durumlarda bile bir çıkış yolu bulursun.

Açıkçası okuduğum kadarıyla HAYAT olarak düzeltmen gereken bir şey yok. Daha lise 1'desin. Ortaokul değil bu. Tabii ki zorlanacaksın. Derslerini düzetmek için çalışman gerekiyor ve kas yapmak için ise spor yapman ve iyi şekilde beslenmen gerekiyor. İnsanlarla rahat iletişim kuramaman normal çünkü 2 sene boyunca ailen dışında insanlar göremedin. Kendini bu kadar ezme. Zamanla düzelecektir bu iletişim korkun ha gerçekten ileri derecedeyse (garson'u çağıramamak, minibüste müsait bir yerde derken zorlanmak vb.) muhtemelen anksiyeten var ve bunu da psikologla çözebilirsin.

Daha gençsin, lise 1 demek hayatının en güzel anlarını yaşamaya başlangıcın demek. Bundan sonra aklın diğer yaşlarına göre daha büyük olduğu için çoğu şeyi yapabilirsin. Yaparken bunlardan zevk almaya bak, her şeyi çıkar için yapma. Kendine çalış seni senden fazla kimse düşünmez. Spor'a başlamak istiyorsan başla, öz güven sahibi olursun ve sağlık açısından da iyi olur senin için. Para biriktirmeyi öğren, hayatın zorluklarına boynunu eğmiyeceğini öğren. Herkesin kendini düşündüğünü ve ayakta kalmak için kendinle barışık olmayı öğren, bunlar sana kendini çok daha iyi hissettirecektir.

Derdini kendine saklama, ailenle paylaş. Yardıma ihtiyacın olduğunu belirt ve önerilerini dinle. Kendini düzene sokmaya çalış. Düşünceni etkileyen şeyler varsa bunlar için bir doktorla görüş ve hafifletici ilaç al. Kendini düzene sokmaya çalış. Ama bunlardan en önemlisi de gününü boş geçirme. Çünkü kaygının en büyük sebebi boş geçirilen gündür. Eğer bir işin varsa yap, erteleme. Bütün işlerini hallettiysen arkadaşlarınla kaliteli vakit geçirmeye bak. Dışarıya çıkıp takılmak olsun, evden Discord ile 10 kişi oyun oynamak olsun.

Kendini düzene sokunca çok daha rahatlayacağını göreceksin. Ama problemler hiçbir zaman bitmez ne yazık ki. Çoğu insanın hayatında çok kötü şeyler oluyor ve senden onlardan farksızsın. Bu yaşında hayatındaki problemlerle uğraşmayı ve aşmayı öğrenirsen, ileride karşılaşacağın çok daha beter durumlarda bile bir çıkış yolu bulursun.
Ailem 2 kişilik, babam ben 1 yaşındayken vefat etmiş. Anneme anlatsam ben sana neyi eksik ettim diye başımın etini yiyor.
Açıkçası okuduğum kadarıyla HAYAT olarak düzeltmen gereken bir şey yok. Daha lise 1'desin. Ortaokul değil bu. Tabii ki zorlanacaksın. Derslerini düzetmek için çalışman gerekiyor ve kas yapmak için ise spor yapman ve iyi şekilde beslenmen gerekiyor. İnsanlarla rahat iletişim kuramaman normal çünkü 2 sene boyunca ailen dışında insanlar göremedin. Kendini bu kadar ezme. Zamanla düzelecektir bu iletişim korkun ha gerçekten ileri derecedeyse (garson'u çağıramamak, minibüste müsait bir yerde derken zorlanmak vb.) muhtemelen anksiyeten var ve bunu da psikologla çözebilirsin.
Ama sadece ben ciddiye alınmıyorum ortamlarda. Hiçbir şey yapmasam bile arada alay konusu oluyorum nedenini bilmediğim bir şekilde.
Ve evet aşırı derecede zorlanmaya başladım.

Kendimi yavaş yavaş düzenlemeye çalışıyorum zaten ama kafamı gene de takıyorum böyle şeylere.

Son düzenleme:
İyi bir arkadaşın varsa onunla zaman geçir. Yapmak istediğini erteleme şu an yap. Hepsini bir anda yapma, teker teker sırayla yapmaya başla. Arkadaş ortamın varsa onlara derdini anlat. En yakın arkadaşına ise bunları yapacağını anlat muhtemelen oda seninle aynı fikirdedir.

İyi bir arkadaşın varsa onunla zaman geçir. Yapmak istediğini erteleme şu an yap. Hepsini bir anda yapma, teker teker sırayla yapmaya başla. Arkadaş ortamın varsa onlara derdini anlat. En yakın arkadaşına ise bunları yapacağını anlat muhtemelen oda seninle aynı fikirdedir.

İyi 2 arkadaşım var onlar da dertli yeterince bir de benim dertlerimi dinleyecek halleri yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı