Hayatın anlamı nedir?

Aşk gerçek midir? Zira bence kısa süreli bir duygu tatminidir.
Onu yazdığımda kız arkadaşımla birlikteydim. Şuan ayrıyım. 3 senelikti aşağı yukarı. Hala onu seviyorum, yani gerçektir. Aşk fiziksel değildir. Maddeye bağlı değildir. Çünkü maddenin sonu vardır, çürür. Aşk, iki ruhun birbirini tamamlamasıdır.

Sizce hayatın anlamı nedir dostlar?

Bu soruya vereceğin cevap korkunç derecede likittir ve ayrıca, cevaplaması çok zor. Ancak şu anki şartlar ve düşüncelerim doğrultusunda güç diyebilirim benim için. Güce sahip olmak/olma uğrunda bir şeyler feda edebilmek yaşamam için bana motivasyon veriyor.

Bunun göreceli kavram olduğunu düşünüyorum. Bazıları için hiçbir şeyi anlam ifade ediyorken bazıları için de büyük şey ifade ediyor. Burada biraz da inanç kavramının da devreye girdiğini söyleyebiliriz. Ahiret inancı olmayan birisi, öldükten sonra tamamen yok olacağını düşünür fakat ahiret inancı olan birisi de ölümden sonra yaşam da olduğunu düşünür ve dünyadaki davranışlarını da ona göre şekillendirmeye çalışır elinden geldiğince.

Hayatın anlamı kişiye göre değişiklik gösterir büyük ihtimalle sende de öyle o yüzden biz ne desekte sen hayatın anlamını farklı anlayacaksın ama yine de sormuşsun kendi fikrimi söyleyeyim. Bana göre hayatın anlamı yok.

Geri
Yukarı