Hayatın anlamı ne?

Hayatın anlamı kişiden kişiye göre değişir sanırım. Herkes inandığı normlar doğrultusunda hayatını anlamlı kılar. Bu soruya net bir cevap verilemez.

Bunlar, mutluluğun sırrı ne tarzındaki sorulara cevap.
Ailem ve sağlığım benim için hayatın anlamı. Kavramlar da "kişiden kişiye değişir" çünkü hiçbirimiz aynı yaşamı sürdürmüyoruz, aynı kişi değiliz. Bu arada kavramlardan kastım bilimsel gerçekler değil. Neye nasıl cevap vereceğimizi de insanlara soracağız artık, pes doğrusu.

"kişiden kişiye değişir"
Hayatın anlamı sorusundan ne anladığınız ile alakalı. Yeşilçam filmleri mantığında bir şeyler anlamanız bunu "kişiden kişiye değişir" hale getirmiyor. Her açıdan hatalı çünkü. Yani cevaplar elbette kişiden kişiye değişir ama sorunun anlamı kişiden kişiye değişmez.
Bu soruyu cevaplamadan önce şu soruyu düşünmeliyiz: Buradaki anlamdan kastımız ne?
Hayatın anlamı diyoruz da hayatın anlamını düşünmeden önce burada ki anlamın anlamını düşünmek gerekiyor. Nitekim buradaki anlam, birçok kişiye göre birçok anlama geliyor. Kimisine göre dini vazifelerdir, kimisine göre boş boş yaşamaktır, kimisine göre yaşamın kökenidir, daha birçok farklı görüş.
Yani bu soruya bence tek ve kesin bir cevap bulmak imkansız. Eğer bu tarz bir cevap bulmak istiyorsak buradaki anlamın anlamını düşünmemiz, bir nevi ne düşünmemiz gerektiğini düşünmemiz gerekiyor.
Biraz saçma gibi ama olsun.
@Steven Gerrard Lütfen sadece başlık sorusu ile yetinmeyin. Bakın bu zeki kardeşimiz mükemmel felsefi bir açıklama yapmış.

Son düzenleme:
Müslümanın hayat amacı belli Allahı razı etmek peki dinsizlerin amacı ne iyilik yapmak falan demeyin. İyiliği herkes yapıyor zaten bilgi öğrenmek te olamaz bunu da herkesin yapması gereken bir şey

Hayatın bir anlamı yok biz kendi anlamsızlğımızı çeşitli yollarla anlamlandırmaya çalışıyoruz.

Son düzenleme:
Hayatın anlamı aslında yok. Ama kendi hayatına anlam yükleyerek kendini daha iyi hissedebilir ve öylece ölümü beklemezsin. Ben böyle deyince bana neden intihar etmiyorsun diyorlar. Zaten eninde sonunda öleceğiz ölünce ne olacağını bilmiyoruz. Acele etmeye gerek yok hem de deneyimlemek ve gerçekleştirmek istediğim şeyler var. Kısacası benim hayatımın anlamı hedeflerim başka bir anlamı yok.

Geri
Yukarı