Hayatında hiç ders çalışmamış birisi nasıl ders çalışmalı?

Okena

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ben hayatım boyunca ders çalışmadım ancak ortaokulda dersi dinledim diye sinavlari kolayca yaptim. 90 OBP ustu bir Anadolu lisesinde okuyorum, şu an 10.sınıfım ve ailemin maddi durumu yüzünden okumak zorundayım ancak YKS gittikçe yaklaşıyor okuyamazsam maaşlı köle olarak sürüneceğim ve asgari ucretle calismaktan hayattan bezmis annem ve babamı hüsrana uğratmak istemiyorum. Nasıl ders çalışmalıyım ve ilk 70 bin sıralamaya girebilir miyim? Tavsiyelerde bulunabilir misiniz? Ayrıca sayısal sectim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haftalık sizin için bir ders programı yapın. Örnek:

Tarih: 30 Soru
Türk Dili ve Edebiyatı: 30 Soru
Matematik: 30 Soru

Ama bakın okuldan geldiğinizde işlediğiniz dersin tekrarını yapın. Ondan sonra soru çözün. Ama sadece o günün dersinden çözün. Hepsini birden çözmeye çalışırsanız beyniniz almaz. Bu çalışma programını öneriyorum.

Bir program dahilinde yavaş yavaş kendini alıştırarak başlaman lazım. Birden çok yüklenirsen kendine iyice bunalırsın. Ayrıca belli aralıklarla tekrarlar çok faydalı olur. Bu yaz TYT'ye başlaman da senin için artı olur.

Kendine bir hedef koyarsan daha iyi motive olursun.

Ayrıca çalışma yaparken Focused Pupa uygulamasını kullanabilirsin. 🥰

Bununla alakalı okul rehber öğretmenine gitmen lazım. Senin ilgin ve notlarına göre hangi derslere ağırlık vermen gerektiğini nasıl çalışabileceğin konusunda tavsiyeleri olacaktır.

Moralini bozmak gibi olmasın ama okuduktan sonra da maaşlı köle olacaksın. 10k değil de 20k alırsın ama ne kadar alırsan o kadar burnundan gelecektir. Ticaret ya da üretime yönelmeni tavsiye ederim zamanın olunca.

Bir program dahilinde yavaş yavaş kendini alıştırarak başlaman lazım. Birden çok yüklenirsen kendine iyice bunalırsın. Ayrıca belli aralıklarla tekrarlar çok faydalı olur. Bu yaz TYT'ye başlaman da senin için artı olur.

Kendine bir hedef koyarsan daha iyi motive olursun.

Ayrıca çalışma yaparken Focused Pupa uygulamasını kullanabilirsin. 🥰
Nasıl bir program önerirsiniz

Moralini bozmak gibi olmasın ama okuduktan sonra da maaşlı köle olacaksın. 10k değil de 20k alırsın ama ne kadar alırsan o kadar burnundan gelecektir. Ticaret ya da üretime yönelmeni tavsiye ederim zamanın olunca.
Birinde masabasinda rahat birinde ağir ve dayanmasi zor iş bunu da düşünmek gerek ayrıca ticaret veya üretim için sermaye lazım o bende olsaydı bunu yazmazdım :(

Programı kendin yapmalısın. Başlangıçta sevdiğin dersleri daha çok ekleyebilirsin. Programdan kasıt illa kağıt üstünde hazırlanmış bir taslak olmamalı. Her gün kendin de belirleyebilirsin o güne özel. Çok vaktin yoksa her gün sadece 1 derse yoğunlaşabilirsin.
Atıyorum bugün program yaptim program şu şekilde mi olmalı?:
-Matematigin x konusu bitecek 50 soru bu konudan cozulecek
-Fizigin x konusu bitecek 10 soru cozulecek
...
-Paragraf 20s
-Geometri 20s

Birinde masabasinda rahat birinde ağir ve dayanmasi zor iş bunu da düşünmek gerek ayrıca ticaret veya üretim için sermaye lazım o bende olsaydı bunu yazmazdım :(

...
-Paragraf 20s
-Geometri 20s
Daha 10. sınıfa gidiyorsun. Sermaye sahibi büyüdükçe olacaksın zaten. O parayı doğru kullanmaya bak.

...
-Paragraf 20s
-Geometri 20s
Evet kendinize göre böyle yapabilirsin. Geometri ile beraber problem de ekleyebilirsin azar azar. Fakat önemli olan konuyu anlayıp anlamaman olsun. Zaten daha 2 koskoca yılın var şimdiden çalışmaya başlarsan ileride çok rahat edersin. Diğerleri daha AYT'yi bitirmeye uğraşırken sen deneme çözüyor olursun mesela rahatça.🥰

Yeni konular

Geri
Yukarı