Hayattaki pahalılığın gidişatı nedir?

• Konuyu başlatan Darqx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 132
  • Görüntüleme 6B
Bence az bile negatifiz. Ülkenin yarısı çok kötü halde. Ama hükümet değişirse düzeleceği kanaatindeyim. Ülkede para yok değil. Gelir eşitsizliği çok fazla, bir de israf çok. Sürekli para yandaş zenginlere ya da kullanılmayan projelerin garanti biçilen parasına gidiyor. Devlet kurumlarındaki yandaşlar vergilerden gelen parayla lüks arabaya, yaşantıya falan da çok düşkün. Aklanan paralar da çok. Mesela yapılaşmaya kapalı araziyi belediyeler ucuza satmış, sonra yapılaştırmaya açıp pahalıya geri alıp yine yapılaştırmaya kapatmış. Bir arazi için 6 milyon 800 bin yandaşın cebine indirildiği söyleniyor böyle. 100 milyonlarca lira yandaş şirketlerin borçları da siliniyor. Bir de tabii işin bilmediğimiz kısımları var. Bence hükümet değişirse ve ileri demokrasi hakim olup israf önlenirse bile sırf ülke uçmasa da biraz düze çıkıp normalleşir.

Ben siyasi partilerin değişmesi ile atılacak "liberal" adımlarla sıkıntıların çözüleceğini düşünmüyorum. Ekonomi Yunanca'da ev idaresi anlamına geliyordu doğru hatırlıyorsam ve bu ülke'de kişi başına düşen milli gelirin en yüksek seviyede olduğu zaman ki bu 2013 yılına tekabül ediyor kağıt üzerinde herkesin evini idare edebildiği dönem o zamanlarda durumun bugünden farklı olduğunu iddia edebilir misin mesela. Yatırımcılar ve girişimcilere yönelik güven hamleleri, dış piyasada arabuluculukla ile ekonomi toparlayabilirsin ama geleneksel yöntemlerle toplumsal huzur ortamını sağlayamazsın. Demokrasi kavramı yetersiz bir kavram girdiği boşluğu dolduramıyor artık 21.yy insanlarının daha fazlasına ihtiyacı var lakin toplumlar demokrasiye sahip çıkmaktan aciz ayrıca demokrasinin en uç hayali olan çoğulcu demokrasinin Amerikan iç savaşında Lincoln'nun elinde bir koz olması kendi lehinde kullanması'da samimi gelen bir ahval değil.
Katılıyorum. Bir de herkesten aynı vergiyi almak yerine, durumu kötü olanlardan daha az vergi almayı ve zenginlerden daha da fazla vergi alınması lazım. Yanlış hatırlamıyorsam Kanada'da böyleydi, bir de birkaç ülkede daha böyleydi. Belki benim bilmediğim daha fazla ülkede sistem böyledir fakat en az birkaç ülkede bu sistem var. Kesinlikle bizim ülkede de olması lazım.

Pandora belgeleri yayınlanmıştı geçenlerde doğru hatırlıyorsam İngiltere'de dahi yasalarında "vergi kaçırmayı" ya da başka bir ülkedeki şirketine para aktarmayı illegal olarak görmüyor eğer senin önerdiğin durum ortaya çıkarsa ülke hazineleri milyonlarca para miktarına elveda edecek. Ayrıyeten bildiğim kadarı ile liberaller bu durumudan pek haz etmiyor.

Son düzenleme:
Ben siyasi partilerin değişmesi ile atılacak "liberal" adımlarla sıkıntıların çözüleceğini düşünmüyorum. Ekonomi Yunanca'da ev idaresi anlamına geliyordu doğru hatırlıyorsam ve bu ülke'de kişi başına düşen milli gelirin en yüksek seviyede olduğu zaman ki bu 2013 yılına tekabül ediyor kağıt üzerinde herkesin evini idare edebildiği dönem o zamanlarda durumun bugünden farklı olduğunu iddia edebilir misin mesela. Yatırımcılar ve girişimcilere yönelik güven hamleleri, dış piyasada arabuluculukla ile ekonomi toparlayabilirsin ama geleneksel yöntemlerle toplumsal huzur ortamını sağlayamazsın. Demokrasi kavramı yetersiz bir kavram girdiği boşluğu dolduramıyor artık 21.yy insanlarının daha fazlasına ihtiyacı var lakin toplumlar demokrasiye sahip çıkmaktan aciz ayrıca demokrasinin en uç hayali olan çoğulcu demokrasinin Amerikan iç savaşında Lincoln'nun elinde bir koz olması kendi lehinde kullanması'da samimi gelen bir ahval değil.

Pandora belgeleri yayınlanmıştı geçenlerde doğru hatırlıyorsam İngiltere'de dahi yasalarında "vergi kaçırmayı" ya da başka bir ülkedeki şirketine para aktarmayı illegal olarak görmüyor eğer senin önerdiğin durum ortaya çıkarsa ülke hazineleri milyonlarca para miktarına elveda edecek. Ayrıyeten bildiğim kadarı ile liberaller bu durumudan pek haz etmiyor.
Zaten mesajımı okursan uçacağız demedim ortalama bir duruma geliriz dedim. Bence de 2013'de ülke fena değildi. Ortalamaydı. Yandaş, israf vardı ama bu boyutta değildi. Demokrasi de günümüzden daha güçlüydü. İnsanlar evlerini daha rahat geçindirip en azından ev, araba alabiliyorlardı. Elektronik aletlere falanda daha rahat ulaşıyorlardı. Bana göre bu sorun başkanlık sisteminden, demokrasinin iyice düşmesinden, yandaşa akıtılan paranın devasa boyutlara ulaşmasından ve aşırı israfdan kaynaklanıyor. Sizin dediklerin de mantıklı ama ben ortalamaya ulaşma durumundan bahsediyorum. Sizin dedikleriniz olsa gelişmiş ülke konumuna doğru gideriz zaten.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı