Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: "TL'yi değerli hâle getirirseniz sanayi yavaşlar."

Benim bir faydam yok bu durumdan. TL değerli olsun burada fabrika kurmasınlar daha çok işime gelir. İhracat ithalat zaten bozuldu cari açığa bakabilirsin. Çin gibi olmak yerine ABD Almanya gibi olmayı hedefleyebilirdik. Şimdi Çin'den beteriz ve hedefledikleri yatırımda gelmedi.

Senin faydan yok ama devletin var bu ülkede üretilen araçtan telefondan sence devlet kar etmiyor mu? Üretilip Avrupa'ya çıkan üründen pay almıyor mu? Ucuz tatil için gelen turistten kar etmiyor mu? Daha 1 yıl önce Mısır bize kafa tutuyordu Türkiye ucuz tatil yoluyla turistlerimizi alıyor diye. ABD gibi olacaksın da nasıl olacaksın? Şirketlerin yanında ABD hükumetinin bir hükmü mü var? Senin devletinde ileri görüşlü insan yok argeye yatırım yapan zengin yok. Geçmişimiz de bir batak geleceğimiz de. Sınırımıza baksan orta doğu sürekli yanan bir ateş. Diğer tarafta aynı kaderi yaşadığımız Yunanistan. Kendini ABD gibi ülkeler ile kıyaslayamazsın. Halk çalışmadan zengin olma peşinde zengin garantili şekilde para kaybetmeden kazanma peşinde. Devlet ise koltuğunda oturmanın peşinde. En basitinden senin ailen yapma evladım yanlış olur derken diğer adam 18 yaşına geldiğinde çocuğundan kira alıyor. Sorumluluklara bakışımız, hayata bakış açımız, yaşam şeklimiz farklı. Yani her şeyi devletler yapamaz arkadaşım kavrayın artık şunu, sen ne isen devletin de odur.

Senin faydan yok ama devletin var bu ülkede üretilen araçtan telefondan sence devlet kar etmiyor mu? Üretilip Avrupa'ya çıkan üründen pay almıyor mu? Ucuz tatil için gelen turistten kar etmiyor mu? Daha 1 yıl önce mısır bize kafa tutuyordu Türkiye ucuz tatil yoluyla turistlerimizi alıyor diye. ABD gibi olacaksın da nasıl olacaksın? Şirketlerin yanında ABD hükumetinin bir hükmü mü var? Senin devletinde ileri görüşlü insan yok argeye yatırım yapan zengin yok. Geçmişimiz de bir batak geleceğimiz de. Sınırımıza baksan orta doğu sürekli yanan bir ateş. Diğer tarafta aynı kaderi yaşadığımız Yunanistan. Kendini ABD gibi ülkeler ile kıyaslayamazsın. Halk çalışmadan zengin olma peşinde zengin garantili şekilde para kaybetmeden kazanma peşinde. Devlet ise koltuğunda oturmanın peşinde. En basitinden senin ailen yapma evladım yanlış olur derken diğer adam 18 yaşına geldiğinde çocuğundan kira alıyor. Sorumluluklara bakışımız, hayata bakış açımız, yaşam şeklimiz farklı. Yani her şeyi devletler yapamaz arkadaşım kavrayın artık şunu, sen ne isen devletin de odur.

Birader aç bak cari açık ne kadar. Hadi enerji dolayısıyla bu kadar açık verdi diyeceksin. O zaman senin değersiz para stratejinin yatırımcı çekmesiyle bu cari açığın kapanması beklenmez mi? Ülkede hukuksuzluk dizboyu yatırımcı ya kaçıyor ya gelmiyor paran değersiz olsa ne olur? Ha şu konuda sana hak veriyorum halk ne ise devlette odur. Soğan ekmeğe talim her şeye şükür eden halk varken devlet ancak bu kadar zengin olur. Bu halk varken ABD gibi olamayız zaten ama hedefimiz yüksek olmalı. 20 sene önceki Güney Kore ile Türkiye'yi kıyasla bir de günümüzde bak. Onlar başardıysa biz neden başaramayalım. Hedef Çin mi olmalı. Hadi Çin gibi olmak istedin ilk 20'den çıktı ülke dünyanın ambargosunu yiyen İran bile ilk 20 de bu mudur ekonomi politikası, yüksek alım gücüne sahip refah dolu Türkiye.

Birader aç bak cari açık ne kadar. Hadi enerji dolayısıyla bu kadar açık verdi diyeceksin. O zaman senin değersiz para stratejinin yatırımcı çekmesiyle bu cari açığın kapanması beklenmez mi? Ülkede hukuksuzluk dizboyu yatırımcı ya kaçıyor ya gelmiyor paran değersiz olsa ne olur? Ha şu konuda sana hak veriyorum halk ne ise devlette odur. Soğan ekmeğe talim her şeye şükür eden halk varken devlet ancak bu kadar zengin olur. Bu halk varken ABD gibi olamayız zaten ama hedefimiz yüksek olmalı. 20 sene önceki Güney Kore ile Türkiye'yi kıyasla bir de günümüzde bak. Onlar başardıysa biz neden başaramayalım. Hedef Çin mi olmalı. Hadi Çin gibi olmak istedin ilk 20'den çıktı ülke dünyanın ambargosunu yiyen İran bile ilk 20 de bu mudur ekonomi politikası, yüksek alım gücüne sahip refah dolu Türkiye.
Ben zaten mevcut ekonomik politikayı savunmuyorum. İlk mesajıma da bakarsanız asgari ücreti bu kadar arttırırsanız yani paranın değerini bu kadar düşürürseniz isteseniz de yapamazsınız diyorum. Burda mesele ekonomik hedefler de değil bana göre şirketlerde yatıyor. Bizim hangi şirket ne iş yapıyor? Covid dönemi uluslararası şirketler büyük zararlarla dönemi kapatırken bizimkiler parasına para kattı. Söylediğinize de katılıyorum hukuksuz bir devlette yatırımcı bulamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı