Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: "TL'yi değerli hâle getirirseniz sanayi yavaşlar."

Kuru 3-5 seviyelerinde tutabilirsen evet doğru.

Sanırım bu tarz low IQ açıklamaları ülkenin kötü durumuna kara mizah katıp bizleri güldürmek için yapıyorlar.

Asgari ücreti bu kadar yükseltirsen değerli hale getiremezsin tabii. Şuan dolar 5 olsa işçilik pahalılaşacak. Hem yurt içi hemde yurtdışı firmaları sanayiden elini eteğini çekecek. Adamlar bizim nur cemalimiz için burada fabrika açmıyor. İşçilik ucuz diye açıyor. İşçilik pahalılaşırsa sanayi her türlü yavaşlayacaktır. Yurt dışından yapılacak alım/tüketim artacak (tüketmeyi aşırı seven bir ülkeyiz) zaten doğru düzgün gelir kaynağımız yok bu durumda ihracat/ithalat dengesini bozacak. Ne kadar dengeli onu da sorgulamak lazım.

Asgari ücreti bu kadar yükseltirsen değerli hale getiremezsin tabii. Şu an dolar 5 olsa işçilik pahalılaşacak. Hem yurt içi hem de yurt dışı firmaları sanayiden elini eteğini çekecek. Adamlar bizim nur cemalimiz için burada fabrika açmıyor. İşçilik ucuz diye açıyor. İşçilik pahalılaşırsa sanayi her türlü yavaşlayacaktır. Yurt dışından yapılacak alım/tüketim artacak (tüketmeyi aşırı seven bir ülkeyiz) zaten doğru düzgün gelir kaynağımız yok bu durumda ihracat/ithalat dengesini bozacak. Ne kadar dengeli onu da sorgulamak lazım.

Benim bir faydam yok bu durumdan. TL değerli olsun burada fabrika kurmasınlar daha çok işime gelir. İhracat ithalat zaten bozuldu cari açığa bakabilirsin. Çin gibi olmak yerine ABD Almanya gibi olmayı hedefleyebilirdik. Şimdi Çin'den beteriz ve hedefledikleri yatırımda gelmedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı