Hazine ve Maliye Bakanlığından Kripto Para Açıklaması

• Konuyu başlatan pwfa
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 45
  • Görüntüleme 2B
Yanlış anlamayın, bu konularda pek bilgim yok o yüzden sormak istiyorum size. Bu kripto paralara vergi gelmesi normal oyuncuların işine gelmez mi? Miningciler daha az para kazanacak, belki de ekran kartı almaktan vaz geçecekler. Yanlış mı düşünüyorum acaba?
Bizim asıl kızdığımız nokta her şeye vergi ve zam gelmesi. Adamlar bu işin ekran kartı ile yapıldığını öğrenince ona da zam gelecek bir ton :D

Yanlış anlamayın, bu konularda pek bilgim yok o yüzden sormak istiyorum size. Bu kripto paralara vergi gelmesi normal oyuncuların işine gelmez mi? Miningciler daha az para kazanacak, belki de ekran kartı almaktan vaz geçecekler. Yanlış mı düşünüyorum acaba?
O zaman sen her gelen vergiye bir kılıf uydurup haklı dersin. Haksız mıyım?

Evet yanlış düşünüyorsun. Sen paranı saklamak için veya para kazanmak için BTC alıyorsan ve kar ediyorsan devlete de vergi vereceksin artık. Sence mantıklı mı?

Hayır o mantıklı değil zaten de, ben ekran kartı fiyatlarıyla ilgili yanlış mı düşünüyorum diye sormuştum hocam. Sonuçta miningciler vergi var diye almak istemezlerse fiyatlar düşmez mi? Vergiyi savunmuyorum, bu konu hakkında pek bir bilgim yok o yüzden sormak istedim.

Bu bir gelir ağıdır ve evet vergiye tabii tutulmalıdır, ben X şirketine aracılık komisyonu veriyorum demek yetersizdir. Vergi o kadar yüksek olmayacaktır ancak hacim büyüyor, ve hacmi büyüyen bir şeye devletler mutlaka müdahale eder ve oradan bir rant veya kazanç elde eder. Şimdi bilgisiz arkadaşlar ona vergi buna vergi diye sağa sola sallayabilirler ama burası bir borsa ve bu borsadan bir gelir elde ediyorsan vergini ödemelisin. Sıkıntıyı vergiyi dillendirerek değil ödediğin verginin karşılığını görmediğini söyleyerek dile getirebilirsin. Vergi hamlesi doğru bu arada, ancak verileri ilerleyen günlerde daha iyi yorumlarız açıklanırsa.

Hayır o mantıklı değil zaten de, ben ekran kartı fiyatlarıyla ilgili yanlış mı düşünüyorum diye sormuştum hocam. Sonuçta miningciler vergi var diye almak istemezlerse fiyatlar düşmez mi? Vergiyi savunmuyorum, bu konu hakkında pek bir bilgim yok o yüzden sormak istedim.
Miningciler kendileri kazıyor. Coin almıyorlar ki?

Geri
Yukarı