Hazır harici disk ile disk kutulu yapılan harici disk farkı nedir?

Tex

Hectopat
Herkese selamlar. Bu aralar taşınabilir hard disk arayışı içerisindeyim. Amacım yedekleme yapmak olacak. Forumda açılmış önerilen taşınabilir hard disk konularında ayrı olarak hard disk + disk kutusu seçeneğinin de mantıklı olabileceği hakkında yorumlar yapılmış. Farkın ne olduğunu kesinlikle bilmiyorum. Alacağım modeli araştırırken bu konuda nelere dikkat etmeliyim? Hangi opsiyon daha mantıklı? Teşekkürler.

Hazırlar 2.5" boyutundadır genelde, taşınabilirlikleri kolaydır. 3.5" de var tabi. Kapalı kutu olduğu için temizlik konusunda hiçbir şey aklına gelmez. Zarar görürse de müdahele edemezsin. (Edersin de ölme eşeğim ölme.)

Kutularda sadece HDD/SSD alıp değiştirebilirsin, bir giriş ile çoklu depolama planlaması yaparsın ama bu senin ihtiyacına ve ne kadar düzenli olduğuna bakar. Temizlik yapman gerekebilir, kutu fiziken zarar görse de içindeki PCB'ye bir şey olmadığı sürece değişiklik yapabilirsin. Taşıması biraz daha zordur - sadece USB'den güç almak zorunda da değildirler (adaptörlü olabilir) bu yüzden arabirimi uygun olan her şeyi çalıştırabilirler neredeyse.

Benim elimde Samsung M3 Portable 1TB HDD var. Devamında aldığım depolamaları ise genelde disk kutuları ile kullandım. Eğer harddisk alacaksan kutu+disk genelde harici bir diskin ücretini geçecektir. Yok eğer SSD tarzı bir şey de aklındaysa bu tarz bir çözüm mantıklı olabilir. Aşağıdaki konu bana aittir:

Hazırlar 2.5" boyutundadır genelde, taşınabilirlikleri kolaydır. 3.5" de var tabi. Kapalı kutu olduğu için temizlik konusunda hiçbir şey aklına gelmez. Zarar görürse de müdahele edemezsin. (Edersin de ölme eşeğim ölme.)

Kutularda sadece HDD/SSD alıp değiştirebilirsin, bir giriş ile çoklu depolama planlaması yaparsın ama bu senin ihtiyacına ve ne kadar düzenli olduğuna bakar. Temizlik yapman gerekebilir, kutu fiziken zarar görse de içindeki PCB'ye bir şey olmadığı sürece değişiklik yapabilirsin. Taşıması biraz daha zordur - sadece USB'den güç almak zorunda da değildirler (adaptörlü olabilir) bu yüzden arabirimi uygun olan her şeyi çalıştırabilirler neredeyse.
Öncelikle geç döndüğüm için kusura bakmayın. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Diğer bu tür konularda harici disklerin çok hassas olduğunu belirten çokça yorum okudum. Elimde yine depolama için kullandığım Verbatim markasını bir modeli var. 2015 veya 2016'da hiçbir bilgim olmadan sadece indirimde olduğu için almıştım. Halen de hangi model olduğunu bilmem. Şu ana kadar herhangi problemle karşılaşmadım çalışır durumda. İstediğim zaman kullanabilmekteyim. Kullanımıma 3. gözden nesnel görüş sunamasam da sadece ilk depolama yaptığım zaman içine yoğun olarak veri aktarımı gerçekleştirdim. Daha sonrası belki de yılda 1-2 defa ya veri sildim ya da yeniden veri aktardım.
Yeni bir harici disk araştırması yaptığımda kafamı karıştıran şey çoğu Sosyal üyesinin harici disklerin kullanım ömrüne yaptıkları yorumlardı. Belki de bu tür yorumları okumasam herhangi harici disk alıp kullanmaya başlamıştım bile. Ama bu durum ihtiyacımı gidermekten çok beni başarılı şekilde arada bırakıp hiçbir aksiyon alamayışıma neden oldu.
Kısacası, nihayetinde kullanmış olduğum bir harici disk var ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Yorumunuzda değindiğiniz kullanım ve temizliği konularında bu diskte herhangi özen de göstermedim. Bu yüzden disk + kutu seçeneğine bir tık uzak durmaktayım.

Benim elimde Samsung M3 Portable 1TB HDD var. Devamında aldığım depolamaları ise genelde disk kutuları ile kullandım. Eğer harddisk alacaksan kutu+disk genelde harici bir diskin ücretini geçecektir. Yok eğer SSD tarzı bir şey de aklındaysa bu tarz bir çözüm mantıklı olabilir. Aşağıdaki konu bana aittir:
Dönütünüz için tekrar teşekkür ederim. Nihayetinde sadece depolama için kullanacağım. Doğruluğunu bilmesem de aynı kapasiteye sahip 2.5" harici disk veya disk + kutusu ile m2 + kutusu seçenekleri arasında fiyat farkı olacağını düşünüyorum. Bu fiyat farkının sadece depolama amacına değeceğini düşünmüyorum. Bu görüşüm m2 almayacağım olarak düşünülmesin. Sadece benim için mantıklı olup olmadığı konusunda kararsızım.

Son düzenleme:
Öncelikle geç döndüğüm için kusura bakmayın. Cevabınız için tekrar teşekkür ederim. Diğer bu tür konularda harici disklerin çok hassas olduğunu belirten çokça yorum okudum. Elimde yine depolama için kullandığım Verbatim markasını bir modeli var. 2015 veya 2016'da hiçbir bilgim olmadan sadece indirimde olduğu için almıştım. Halen de hangi model olduğunu bilmem. Şu ana kadar herhangi problemle karşılaşmadım çalışır durumda. İstediğim zaman kullanabilmekteyim. Kullanımıma 3. gözden nesnel görüş sunamasam da sadece ilk depolama yaptığım zaman içine yoğun olarak veri aktarımı gerçekleştirdim. Daha sonrası belki de yılda 1-2 defa ya veri sildim ya da yeniden veri aktardım.
Yeni bir harici disk araştırması yaptığımda kafamı karıştıran şey çoğu Sosyal üyesinin harici disklerin kullanım ömrüne yaptıkları yorumlardı. Belki de bu tür yorumları okumasam herhangi harici disk alıp kullanmaya başlamıştım bile. Ama bu durum ihtiyacımı gidermekten çok beni başarılı şekilde arada bırakıp hiçbir aksiyon alamayışıma neden oldu.
Kısacası, nihayetinde kullanmış olduğum bir harici disk var ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Yorumunuzda değindiğiniz kullanım ve temizliği konularında bu diskte herhangi özen de göstermedim. Bu yüzden disk + kutu seçeneğine bir tık uzak durmaktayım.

Dönütünüz için tekrar teşekkür ederim. Nihayetinde sadece depolama için kullanacağım. Doğruluğunu bilmesem de aynı kapasiteye sahip 2.5" harici disk veya disk + kutusu ile m2 + kutusu seçenekleri arasında fiyat farkı olacağını düşünüyorum. Bu fiyat farkının sadece depolama amacına değeceğini düşünmüyorum. Bu görüşüm m2 almayacağım olarak düşünülmesin. Sadece benim için mantıklı olup olmadığı konusunda kararsızım.
Hazır harici 2.5" 'lerin fiziki temizlikleri kolaydır, sadece kablo girişi tozlanır. 3.5"'larda ısı yükseldiği için bazılarında hava kanalı vardır, açıp temizlemesi zahmetlidir.

İçeride 2006 yılından kalma 2 adet Seagate 3.5" ana diskim var, yılda 4-5 defa açıp yedeklemeleri kontrol ederim. Onun dışında 2.5"'luk 1 adet Samsung 1TB minik yedeklemeler için duruyor 6 yıllık, 1 adet Seagate 2Tb 2.5" benimle geziyor maceradan maceraya 7 yıldır. Sanırım 7-8 tane de ek HDD yedekleri var toplamda 25 yıllık çeşitli markalardan (Maxtor, Toshiba, Hitachi...). Veribatim'inin satın alındığı zamandan günümüze sağlam kalmasında onun kalitesi kadar senin kullanma şeklin de etkili; günümüz kullanıcılarının HDD'lerin fiziki etmenler olduklarını atlamaları ve ona göre davranmamaları kaynaklı - yoksa tek şikayetleri hızı olacaktır.

İlginçtir ki, geçen yıl aldığım 2.5" Western Digital 5TB arkadaş olduğu yerde çöp oldu, garantiden yenisini istedim ve bu sefer ellerinde aynı model olmadığından muadil segmentte Seagate vereceklerini belirtti firma. HDD'lerde disk sayısı arttıkça daha nazik olmak yetmiyor, markanın kaliteli segmenti olması gerekiyor işte. Sen depolama yapacaksan, yılda 2-3 kere açacasan 3.5" 8TB bir ünite de alabilirsin, gayette götürür. Uzun vadede benim gibi çoklu yedekle çalışırsan nükleer savaş sonrası da programlarını çalıştırıp bir şeyler dinleyebilirsin. :)

Kullanım alışkanlık ve yaşam tarzına göre bir kutu yerine 2.5" seni daha mutlu edebilir. Sadece tüm diskleri soğutabileceğin bir şekilde kullan yeter. O konu işlemcilerden daha fazla problem yaratabiliyor.

Hocam piyasada şu an satılan harddisklerin %95'i SMR adında bir teknoloji kullanıyor. Ben bu teknolojiye kutu olduramadım. Frisby, Ugreen, Lenovo marka kutularda disk aktarım sırasında kopuyordu ve bu durum sadece UASP teknolojisi açıkken oluyordu. Sonradan araştırdığımda Asmedia kontrolcülü disk kutularında bazı SMR disklerin bu sorunu yaptığını gördüm. ORICO marka JMS5xx kontrolcülü kutu almak zorunda kalmıştım. Bu yüzden harici disk alacaksanız fiyat farkı olmadığı veya az olduğu sürece hazır ürünlerden yana olmanızı tavsiye ediyorum. Ben de 10 yıldır Samsung M3 Portable kullanıyorum. Hatta SMART değeri yazılım hatasından dolayı %100 değil. Bununla ilgili konu da açmıştım ancak cevap gelmemişti. Birçok kişi Reddit'te bu sorunu yaşamış. Diskleri sıfırı gönderildiği halde düzelmemiş. Ben de diski kullanmaya devam ettim. Hala da sağlam, içerisinde 800 GB dosya var ve daha bu yıl hepsini baştan yazdım.

SSD'leri dolaba atılacak depolamalar olarak kullanmanızı şahsen ben pek önermiyorum. SSD'lerde nem ve sıcaklık değerlerine göre yazılan veri ortalama 1-5 yıl disk elektriksiz kaldığı taktirde siliniyor. Hatta yanlış bilmiyorsam NAND bu durum karşısında ciddi anlamda yıpranıyor. SSD'ler aktif kullanım için tasarlanmış ürünlerdir. Ben şu an 2TB SMR harici disk de kullanıyorum. 1TB Samsung'u da kullanıyorum, 2TB ADATA SSD'yi de kullanıyorum. Depolama için şahsen hala HDD'lere daha çok güveniyorum. Düşürmediğin sürece başına elektronik bir şey gelme ihtimali çok düşük.

Benim eski konum:

Yeni konular

Geri
Yukarı