Samsung M3 Portable Calibration Retry Count Uyarısı

Wheeler Man

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Free World
Arkadaşlar benim 2014'de aldığım bir Samsung M3 Portable 1TB taşınabilir diskim var. Diske bilgisayarım ile aktarım yapıyordum. Diske elimi vurdum yüksek derecede sıcaklık hissettim AIDA64 ile kontol ettim. Diskte 52 derece ve ünlem işareti vardı. Ardından diskin PSU'nun ısısından etkilendiğini anladım. Health değerlerine bakmak istedim. Calibration Retry Count değeri 40 görünüyordu. Samsung Drive Manager ile test yaptım, sorun bulamadı. Bu değerin anlamını biraz araştırdım tam anlamını bulamadım. Bu bir sorun teşkil eder mi? Harddiskte 3 ay garanti mevcut ama BİM faturasının üzerindeki yazılar silinmiş. Açıkçası göndermekte istemedim. LLF veya yapmam gereken bir uygulama var mıdır?

Capture.PNG

Sorun hakkında güncelleme: Değer 42'ye yükseldi. Endişelenmem gereken bir şey var mı? Bu disk üzerinde film ve bazı dosyalarımı depoluyorum. Kısmen önemli sayılabilecek dosyalar.
Arkadaşımda aynı disk vardı o diskin değerlerine baktığımda 0 görünüyordu. Bu diske güvenebilir miyim?

Konuya 6 yılda hiçbir cevap gelmemiş ancak ben güncelleme yapmak istiyorum. Bu sorunla alakalı zamanında yabancı forumlarda araştırma yaptım. Bu değerin diski çalışırken oynatmaktan dolayı arttığını keşfettim. Şu an ise bu değer 64 olmuş durumda. Yabancı forumlarda bu değerin 200'leri geçtiği insanlar var. Diski kullanırken bir sorun yaşanmamış ancak bu değerden rahatsız olarak 2-3 defa servise yollayarak değişim istemişler. Değişim kabul edilmiş ve zamanla yeni disklerinde de bu değerin arttığını görmüşler. Kısaca bu sorun bu diskte kronik. Ancak kullanımda herhangi bir arızaya sebep olmuyor. Diski 2 defa yere düşürdüm. Şimdiye kadar herhangi bir anormal ses veya bad sector meydana gelmedi.

1683643855471.png

1683643894851.png

1683643983566.png

Bu değerlerden eski Seagate disklerin ne kadar kaliteli oldukları apaçık ortada. Yeni disklerinin bu kadar kaliteli üretilmediğini düşünüyorum. Bu sözüm tek bir marka için değil tabii ki.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı