Hazır sistem mi, toplama sistem mi?

tolgaaslan94

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. İşim gereği bilgisayar alma niyetindeyim. Tamamen iş odaklı bir bilgisayar olacak, oyun oynamayacağım ama bol bol render alacağım. O yüzden güçlü bir donanımı olan bilgisayar düşünüyorum ve buna ayırabileceğim bütçe 25.000 TL. Aklımı kurcalayan 2 konu var, birincisi grafik kartı Quadro bir kart olan mı, yoksa 2080 serisi bir kart olan bir sistem mi seçmeliyim bilemedim ve ikincisi ki bu da çok önemli, firmaların kendi ürettiği hazır masaüstü bir sistem mi, yoksa o düzeyde bir toplama sistem mi seçmeliyim? Çok kararsızım. Çünkü olası bir arıza ve bozulma durumda toplama sistemde arızayı bulma ve tamir süreci benim için çok sıkıntılı geçer. Çünkü pek anlamam, bu yüzden de hazır sistemlerin garantisi beni cezbetmiyor değil. Sizden ricam bu konuda bana yardımcı olmanız. Düşündüğüm hazır sistemler:
  • ASUS PROART PA 90 (i9 olan modeli)
  • MSI TRIDENT X PLUS 9SF-087EU

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun oynamıcaksanız İ9 serisi yerine AMD tarafındaki Threadripper işlemciler ya da Intel tarafında ise Cascade Lake-X HEDT işlemciler tercih edilmeli. Render konusunda bu işlemciler çok başarılı. Tercihiniz bu işlemcilere olsun. İ9 serisi biraz daha oyun için çıkarılmış işlemciler.

İşlemci olarak yukarıdaki arkadaş uygun cevabı vermiş. Ekran kartı olarak Quadro serisi yüksek performans veriyor fakat kullanacağınız render motoru CPU mu yoksa GPU mu kullanıyor ona bakmanızı tavsiye ederim. Quadro serisinin fiyatı yüksek oldukça. 2080Ti vs. değerlendirilebilir aslında.

Oyun oynamıcaksanız İ9 serisi yerine AMD tarafındaki Threadripper işlemciler ya da Intel tarafında ise Cascade Lake-X HEDT işlemciler tercih edilmeli. Render konusunda bu işlemciler çok başarılı. Tercihiniz bu işlemcilere olsun. İ9 serisi biraz daha oyun için çıkarılmış işlemciler.
Aslında benim de tercihim amd den yana eğerki sistemi kendim toplarsam muhakkak o işlemciyi kullanırım ama bahsettiğim Asus ve msi bilgisayarı bu işlemcilere sahip
İşlemci olarak yukarıdaki arkadaş uygun cevabı vermiş. Ekran kartı olarak Quadro serisi yüksek performans veriyor fakat kullanacağınız render motoru CPU mu yoksa GPU mu kullanıyor ona bakmanızı tavsiye ederim. Quadro serisinin fiyatı yüksek oldukça. 2080Ti vs. değerlendirilebilir aslında.
Genelde gpu kullanan rendeler alıyorum ama yer yer CPU kullanan render motorları da kullanırım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı