Hazır sistem önerisi

Said Aksoy

Zeptopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm geceniz hayırlı olsun hazır bir sistem kuracağım önerileriniz nelerdir? Kullanım amacım normal kullanım ne kadar fazla oyun oynamayacak olsam da oynadığım oyunlarda sıkıntı yaşamak istemem mesela ETS 2 yüksek grafiklerde yüksek FPS oynamak isterim bunun haricinde RDR 2, Minecraft, CS:GO, Valorant vb. oynarım.
Bütçeye gelirsek ne kadar düşük F/P olursa iyi olur.

Alttaki çöp. Üstteki alınır.
@Caner Uncu Kartın 8 GB olduğunu görmediniz sanırım hocam. 🙁

Neden çöptür? RTX 3060 8 GB ile RX 6600 8 GB denk kartlar.

Hayır 8 GB olduğunu gördüm, 15K altı şu anda doğru dürüst PC yok. Kampanya dönemlerinde vardı, şu an olmadığı için önerdim. Konu sahibi bütçe belirtmemiş, minimum bütçeyle eli yüzü düzgün PC önerdim işte. Çöplük bir durum yok. RX 6600 çöp olmuyor da aynı performanstaki 3060 nasıl çöp olsun ki?

3060 çöp ise RX 6600 de çöptür. 3060 8 GB'ın RX 6600 8 GB modelinden ne eksiği var mesela? Ki önerdiğim sistemin birisi 14.500, birisi 15.000. Fiyat olarak da fark yok sayılır.

Neden çöptür? RTX 3060 8 GB ile RX 6600 8 GB denk kartlar.

Hayır 8 GB olduğunu gördüm, 15K altı şu anda doğru dürüst PC yok. Kampanya dönemlerinde vardı, şu an olmadığı için önerdim. Konu sahibi bütçe belirtmemiş, minimum bütçeyle eli yüzü düzgün PC önerdim işte. Çöplük bir durum yok. RX 6600 çöp olmuyor da aynı performanstaki 3060 nasıl çöp olsun ki?
RTX 3060 12 GB > RX 6600 8 GB > RTX 3060 8 GB
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca PSU'yu PK550D yapıp, bunu almanız daha iyi olur. 12100F, R5 5500'ü solluyor. Fanı da gayet güzel.

@CEO of SM Technology Attığın videoda da RX 6600 8 GB ile RTX 3060 8 GB aynı performansı sergiliyor. Birkaç FPS fark var arada. Ki şöyle de bir durum var, RX 6600'ün Ray Tracing performansı rezalet. Bunun yanı sıra video işleme konusunda da NVIDIA kartlar öne çıkıyor. Artı olarak DLSS, FSR'dan çok daha iyi bir görüntü sağlıyor ve daha verimli.

RX 6600'ün RTX 3060 karşısında bir avantajı güç tüketimi. Kendim kullanıyorum, yük altında 90-100W civarı güç tüketimi var. RTX 3060 170-180W'ları görüyor. Umarım açıklayıcı olmuştur. Fikirlerinize saygı duyuyorum fakat her şeye ''çöp'' demekten vazgeçin, çöplük bir durum yok. RTX 3060 8 GB ile RX 6600 performans açısından eşdeğer kartlar. Birisi bir oyunda öne çıkarken diğeri başka bir oyunda öne çıkıyor. Artı ve eksileri de yazdım. Kullanıcı ihtiyacına göre karar verip tercih edebilir.

@CEO of SM Technology Attığın videoda da RX 6600 8 GB ile RTX 3060 8 GB aynı performansı sergiliyor. Birkaç FPS fark var arada. Ki şöyle de bir durum var, RX 6600'ün Ray Tracing performansı rezalet. Bunun yanı sıra video işleme konusunda da NVIDIA kartlar öne çıkıyor. Artı olarak DLSS, FSR'dan çok daha iyi bir görüntü sağlıyor ve daha verimli.

RX 6600'ün RTX 3060 karşısında bir avantajı güç tüketimi. Kendim kullanıyorum, yük altında 90-100W civarı güç tüketimi var. RTX 3060 170-180W'ları görüyor. Umarım açıklayıcı olmuştur. Fikirlerinize saygı duyuyorum fakat her şeye ''çöp'' demekten vazgeçin, çöplük bir durum yok. RTX 3060 8 GB ile RX 6600 performans açısından eşdeğer kartlar. Birisi bir oyunda öne çıkarken diğeri başka bir oyunda öne çıkıyor. Artı ve eksileri de yazdım. Kullanıcı ihtiyacına göre karar verip tercih edebilir.
Çoğu testte geçiyor hocam bazılarında denkler tabii. Bu arada 3060 ile anca Metro Exodus ve Portal gibi oyunlarda RT açarsınız. 8 GB VRAM ve 3060 kadar kas gücü olan bir kartla RT, çoğunlukla hayal ürününden ibaret. Masaüstündeki 3050 Ti işte.

Çoğu testte geçiyor hocam bazılarında denkler tabii. Bu arada 3060 ile anca Metro Exodus ve Portal gibi oyunlarda RT açarsınız. 8 GB VRAM ve 3060 kadar kas gücü olan bir kartla RT, çoğunlukla hayal ürününden ibaret. Masaüstündeki 3050 Ti işte.
Katılmıyorum. DLSS + RT ile verimli kullanabilir. Ayrıca çoğu oyunda geçiyor ifadeniz de abartılı geliyor. Arada 3-5 FPS oynuyor genelde. Buyurun ben de bir örnek video bırakayım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dilerseniz RX 6600 ile RTX 3060'ın Ray Tracing performansını bi' karşılaştırıp bakın derim. RX 6600'ün rezalet RT performansını daha net görürsünüz. Gerçi çoğu AMD kartlarının RT performansı rezalet. Kendim kullanıyorum, test ettim.

Katılmıyorum. DLSS + RT ile verimli kullanabilir. Ayrıca çoğu oyunda geçiyor ifadeniz de abartılı geliyor. Arada 3-5 FPS oynuyor genelde. Buyurun ben de bir örnek video bırakayım:

DLSS 2.4 ile pek bir şeyi verimli kullanmak mümkün değil çünkü DLSS 3.0 kadar devasa bir teknoloji göremiyoruz ortada. Videoda RX 6600, yer yer 30 FPS'ye varan fark atmış. Yapmayın etmeyin hocam.

DLSS 2.4 ile pek bir şeyi verimli kullanmak mümkün değil çünkü DLSS 3.0 kadar devasa bir teknoloji göremiyoruz ortada. Videoda RX 6600, yer yer 30 FPS'ye varan fark atmış. Yapmayın etmeyin hocam.
Tamam ben de sana RTX 3060 daha üstün bir kart demedim zaten. Oyundan oyuna göre birbirlerine karşı avantajları olabiliyor ancak ikisi birbirine rakip rakip sonuç olarak. Çoğu oyunda benzer FPS değerlerini gösterirken bazı yerlerde RX 6600 öne geçiyor. Örneğin Spider-Man'de RTX 3060 daha iyi performans vermiş, bir başka oyunda da RX 6600.

Artı ve eksileri yukarıdaki mesajımda belirttim ve kullanıcının da ona göre tercih yapmasını söyledim. Artı ve eksileri tekrar yazıyorum:

RX 6600'ün artıları:

• Tükettiği Watt başına verdiği performans RTX 3060 8 GB modeline göre çok daha iyi. Aşağı yukarı 90-100W tüketimle 3060'a göre daha iyi performans sağlayabiliyor.
  • Sunduğu performansa göre fiyatı 3060'a göre daha uygun. Böylece F/P anlamında daha iyi kart.

RTX 3060'ın artıları:

• Daha iyi Ray Tracing performansı.
  • NVIDIA sürücüleri, AMD'ye göre daha stabil. (Daha bugün AMD sürücü kaynaklı sorun gördüm ve çözüldü)
  • Video edit işlerinde daha başarılı.
  • DLSS, FSR'a göre çok daha iyi görüntü kalitesi sunabilirken aynı zamanda daha verimli çalışıyor. FSR'ı performans moduna alınca rezalet bir görüntü çıkıyor ortaya. Quality'de anca kurtarıyor.

Bakın, iki kartın da birbirine göre artı ve eksileri mevcut. Direkt ''çöp'' diye yorum yapmak yerine yapıcı bir şekilde açıklarsanız okuyucu için daha iyi olur. Bu yazdıklarımdan ''RTX 3060'a daha iyi diyorsun!'' diye çıkarım yapmayın, kullanıcı neye ihtiyaç duyuyorsa onu tercih etsin. F/P açısından RX 6600 daha iyi. Ki kendim de bu yönde tercih yaptım.

Geri
Yukarı